هواشناسی کردستان در خصوص شدت بارندگی های هفته آینده اخطاریه صادر و اعلام کرد، آسمان استان از 10 تا 13 فروردین در دامنه تاثیر امواج فعال بارشی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، رحیم صدیقی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران رسانه های استان کردستان اظهار داشت: پیامد این سامانه فعال بارشی ابری ومه آلود شدن آسمان، بارش باران و برف (عمدتا باران) همراه با وزش باد گاهی شدید است.

مدیرکل هواشناسی کردستان اظهار داشت: بیشترین فعالیت این سامانه بارشی در روزهای یکشنبه و دوشنبه 11 و 12 فروردین است و پیش بینی می شود بطور میانگین در استان 60 تا 90 میلی متر بارندگی روی دهد.

وی افزود: با توجه به اینکه بارش ها اغلب ویژگی بارش های گرم رگباری با شدت زیاد را دارد و از اوایل شب دوشنبه بارش در ارتفاعات و بخش های شمالی استان اغلب به شکل برف و دیگر نواحی به شکل باران خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی کردستان با بیان اینکه برآورد میزان بارش ها نسبت به سامانه بارشی قبلی بیشتر است اضافه کرد: با توجه به حجم زیاد بارش ها آبگرفتگی معابر شهری و روستایی و سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها نیز پیش بینی می شود.

صدیقی افزود: مقدار زیاد بارش ها و همزمانی ذوب برف در ارتفاعات موجب افزایش رواناب می گردد که نیازمند برنامه ریزی برای مدیریت مخازن سدها است و با توجه به سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، صاحبان استخرهای پرورش ماهی تمهیدات و اقدامات لازم را جهت محافظت از استخرها به عمل بیاورند.

وی گفت: پیامد این بارش ها در گردنه ها و جاده های مواصلاتی، کولاک و مه است که سبب لغزندگی، کاهش دید، اختلال در تردد و امکان سقوط بهمن در ارتفاعات و دامنه های برفگیر و در نقاط مستعد امکان ریزش کوه می شود.

بر اساس این گزارش ، طبق اعلام آرتیکاس اقبال مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان، دستگاه های خدمات رسان، امدادی و اجرایی عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران این استان آمادگی مقابله با شرایط حاد جوی ناشی از افزایش بارندگی ها را دارند و جلسات این شورای به صورت مرتب و مستمر برگزار شده و تذکرات لازم به شهرداری ها و دستگاه های اجرایی داده شده است.