رئیس جمهور گفت: سیل برای مردم مشکلات زیادی به بار آورد، اما همین سیل، وحدت و برادری را در مردم به وجود آورد

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مازندران که در استانداری مازندران برگزار شد اظهار داشت : وقوع سیل در این ۳۰-۴۰ سال گذشته در کشورمان بی نظیر بوده، اما در ایران که چند سالی درگیر کم آبی و خشکسالی بوده این بارش‌ها رحمت است.

وی ادامه داد : سیل برای مردم مشکلات زیادی به بار آورد، اما همین سیل، وحدت و برادری را در مردم به وجود آورد که همین اخوت و برابری، باعث خشم دشمنان شده است،اما آنها نمی‌دانند که مردم ما بیدی نیستند که با این باد‌ها بلرزند.

روحانی خاطر نشان کرد: ۱۶ استان درگیر بحران آب و هوایی و تغییرات کم سابقه شدند.

وی حادثه شیراز را شوک بزرگی دانست و گفت:هموطنان ما دراین حادثه لحظات سختی را تجربه کردند، اما در کنار آن بزرگواری و عزت مردم ایران را تجربه کردیم.

رئیس جمهور ادامه داد:بسیار خوشحالم که خداوند به من و هیات همراه این توفیق را داد تا مردم خونگرم استان‌های مازندران و گلستان را زیارت کنیم.

رئیس جمهور افزود: چهره گشاده مردم خسارت دیده از سیل با وجود همه مشکلات جای قدردانی  دارد.

وی با بیان اینکه لایروبی‌ها و ایجاد سد‌ها لازم است افزود: اگر هرچه رودخانه ها لایروبی شود و سد ساخته شود امکان دارد بخشی از کشور با بارش‌های ناگهانی و شدید مواجه با بحران شود.

روحانی گفت: اینکه مردم ایران داوطلبانه در این حوادث به کمک هم آمدند نشان دهنده اتحاد و وحدت بی سابقه‌ای بین مردم ایران است.

رئیس جمهور گفت: دشمنان به دنبال ایجاد تفرقه بین مذاهب و اقوام ایران بودند، اما خداوند کاری کرد تا عظمت ملت ایران با این اتحاد بی سابقه به رخ جهانیان کشیده شود.

وی با بیان اینکه کشورمان در شرایطی با تحریم‌های بی نظیر روبرو است، افزود: بیش از ۵۰۰ نفر هر روزه نشستند و کار آن‌ها پایش تحریم علیه ایران است، اما مردم با لمس واقعیت‌ها این توطئه‌ها را خنثی کرده اند.

رئیس جمهور گفت: اروپایی‌ها از هیات‌های ایرانی، بهترین استقبال را کردند و آمریکا با وجود برگزاری نشست‌هایی مانند ورشو نتوانست در این راه موفق شود چرا که ملت ایران پشت این نظام هستند.

روحانی افزود: آمریکایی‌ها دوست ملت ایران نیستند چرا که همه ،ملت ایران را با تحریم‌های ناجوانمردانه تحت فشار قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: اقلیت کوچکی در کشور هستند که از فرصت‌ها سوء استفاده می‌کنند که این مورد در همه کشورها هست و قوه قضاییه، ضابطان قضایی و سپاه  با این افراد برخورد می‌کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: در سال ۹۷ که در شرایط تحریم بودیم بزرگترین طرح‌ها و بزرگترین پالایشگاه را در بندر عباس افتتاح کردیم و در بنزین نیز خودکفا شدیم.

وی با بیان اینکه تولید بنزین در کشور  از ۵۰ میلیون لیتر در روز  به ۱۰۰ میلیون لیتر افزایش یافت، افزود: روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود که همه آن‌ها تولید داخل است و قبل از عید ، قصد صادرات بنزین داشتیم که برای موارد احتیاطی در کشور نگه داشتیم.

رئیس جمهور افزود: دشمنان می خواستند این سیل به بحران و دعوایی بین اقوام و مذاهب ایران تبدیل شود اما با یاری خداوند و بیداری مردم این توطئه نیز خنثی شد.

روحانی با بیان اینکه طبیعت با این سیل به ما هشدار داد که به رودخانه ها و منابع طبیعی نباید تجاوز شود، افزود: اینکه رودخانه ای در شیراز به خیابان تبدیل شود طبیعت کاری می کند که همان خیابان به رودخانه تبدیل شود.

رئیس جمهور گفت: واقعیت تلخ سیل اخیر مربوط به امسال نبود بلکه از 50 سال پیش زمانی شروع شد که مراتع و جنگل ها در حال نابود شدن بودند.

رییس جمهور با بیان اینکه در جلسه هیات دولت، تصمیمات خوبی برای سیل زدگان گرفتیم افزود: برای کسانی که زندگی و کسب و کارشان را در سیل اخیر از دست داده اند امکانات خوبی در نظر گرفته شد.

 روحانی خاطر نشان کرد: با توجه به گرانیها و مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد دولت ، بیشتر از پارسال و با حداکثر توان مالی به خسارت دیدگان سیل اخیر کمک می کند و کمک های بلاعوض و وام های کم بهره  مناسبی را به مردم سیل زده اختصاص داد.

وی با قدردانی از  مردم و همه مسئولانی که در سیل اخیر به کمک افراد سیل زده پرداختند از خداوند متعال برای همگی آنها سلامتی و تندرستی آرزو کرد.