معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد گفت: یکی از فعالیت‌های بسیار خوب طی روزهای اخیر در شهرستان‌ها، مدیریت میدانی و حضور فعال فرمانداران، دهیاران و مسئولان دستگاه‌های مختلف استان بود که مستقیماً اطلاع‌رسانی کردند و در میان مردم بودند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، محسن صادقیان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد با اشاره به آمار بارندگی اخیر در استان یزد اظهار داشت: بیشترین بارندگی‌ها متعلق شهرستان‌های تفت و مهریز بود به‌گونه‌ای که در روستای منشاد 142 و در ده بالا 111 میلی‌متر بارندگی ثبت شد.

وی افزود: بارندگی‌ها در برخی نقاط استان منجر به جاری شدن سیلاب در مسیر رودخانه‌های فصلی شد ولی با وجودی که بارش‌ها نسبت به سال قبل و چند سال گذشته بی‌سابقه بود با حضور فعال همه دستگاه‌ها، مدیریت شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد خاطرنشان کرد: یکی از فعالیت‌های بسیار خوب طی روزهای اخیر در شهرستان‌ها، مدیریت میدانی و حضور فعال فرمانداران، دهیاران و مسئولان دستگاه‌های مختلف استان بود که مستقیماً اطلاع‌رسانی کردند و در میان مردم بودند.

صادقیان بابیان اینکه دهیاران، آشنایی و اطلاعات خوبی درباره منطقه خوددارند تأکید کرد: آثار مثبت این حضور در زمان جاری شدن سیل در برخی شهرستان‌ها دیده و از سوی دیگر تجارب خوبی کسب و نتیجه برخی تلاش دستگاه‌ها در زمان بحران و سیل دیده شد.

وی با اشاره به اینکه بازدید از سیل بندها و رودخانه‌ها یکی از وظایف اولیه فرمانداران در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در نظر گرفته‌ شد ، ادامه داد: حوادث اخیر موجب شد تا برخی سیل بندها بعد از گذشت 30 سال از ساخت آن‌ها ، استفاده شود به همین دلیل اصلاح مسیر رودخانه‌ها و مرمت سیل بندها و رسیدگی به وضعیت مخازن آب در اولویت قرار گرفته است.

این مسئول تأکید کرد: با توجه به افزایش تعرض به حریم رودخانه‌ها و برداشت‌های بی‌رویه از آن‌ها و نیز پیش‌بینی تداوم بارندگی‌های بهاری تا پایان اردیبهشت ، توجه جدی به این سازه‌ها در دستور کار است.

معاون استانداری یزد تصریح کرد: بستر رودخانه‌های خشک و مسیل‌های شهر یزد باید توسط شهرداری‌ها احیا و به‌مانند گذشته باشد چون ساخت‌وسازها و تخلیه نخاله‌ها در حاشیه رودخانه‌ها و برداشت‌های بی‌رویه معادن یکی از مشکلاتی بود که از روز گذشته با آن درگیر بودیم.

به گفته صادقیان، سیل بندهای اطراف شهر یزد نیز در ماه‌های گذشته بازدید و امور مربوط به رفع مشکل صورت گرفت که این امر ، کمک بسیار خوبی برای شهر یزد بود.

وی بر لزوم معرفی یک نفر به‌عنوان سخنگوی ستاد بحران استان یزد تأکید کرد و گفت: به اعتقاد برخی کارشناسان ، وارد مرحله ترسالی شدیم، باید برای رفع نقاط ضعف و جلوگیری از ایجاد مشکلات در آینده ، برنامه‌ریزی لازم انجام شود.

در این جلسه مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای یزد هم گفت: از روز دوشنبه شاهد جاری شدن سیلاب در مناطقی از استان و بارش‌های خوبی بودیم و با توجه به آماده‌باش تمام نیروهای راهداری، پلیس‌راه و سایر دستگاه‌های خدمات رسان مشکلی پیش نیامد.

علی علیخانی افزود: با توجه به‌احتمال خطر در برخی نقاط با همکاری مردم ، دو جاده روستایی بسته شد که با این کار از بسیاری مشکلات جلوگیری شد.

وی تصریح کرد: باوجودی که عمده شهرستان‌ها به‌ویژه مهریز، تفت و یزد درگیر بارندگی‌ها و سیل بودند، خوشبختانه خسارت جانی گزارش نشد و خسارت مالی هم به حداقل رسیده است.

مدیرکل راهداری یزد درباره وضعیت رودخانه‌ها گفت: نسبت به برداشت از بستر رودخانه نظارت می‌شود تا خسارت به نقاط اطراف وارد نشود.