فرمانده انتظامی ویژه کیش گفت: دو فروند شناور که اقدام به صید 85 کوسه ماهی‌ نادر در آب‌های کیش کرده بودند شناسایی و توقیف شدند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «علی‌اصغر جمالی» پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران، گفت: با هوشیاری کامل گشت دریابانی کیش، یک فروند شناور حامل سوخت قاچاق که از بنادر استان‌های اطراف در حال عبور از حوزه استحفاظی جزیره کیش بود شناسایی و توقیف شد.

 وی با اشاره به دستگیری 5 خدمه این شناور، گفت: خدمه این شناور به طرز ماهرانه‌ای اقدام به ایجاد مخازن در کف و زیر شناور و جاسازی سوخت در این مخازن کرده بودند که با توانمندی و هوشیاری پرسنل دریابانی، این مخازن کشف و خدمه شناور دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی ویژه کیش با بیان اینکه این شناور حامل حدود 11هزار لیتر سوخت قاچاق بود، افزود: شناور یاد شده جهت فروش سوخت به شناورهای خارجی تصمیم به خروج از مرزهای کشور را داشت که توقیف شد.

جمالی تاکید کرد: تمامی شناورهایی که در سال 97 و 98 اقدام به قاچاق سوخت کرده بودند به استان‌های همجوار تعلق داشته و تنها از کریدور کیش برای تردد استفاده می‌کردند و هیچ یک متعلق به کیش نبوده‌اند.

وی ادامه داد: در سال 97 نیروی انتظامی و دریابانی کیش در حوزه سوخت موفق به توقیف 21 فروند شناور، 101 قاچاقچی و 280 هزار لیتر سوخت قاچاق شده است.

توقیف دو فروند شناور صیادی غیرمجاز

فرمانده انتظامی ویژه کیش در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با توقیف دو فروند شناور صیادی غیرمجاز در آب‌های کیش گفت: دو فروند شناور که اقدام به صید کوسه ماهی کرده بودند در روزهای گذشته توسط پرسنل دریابانی کیش شناسایی و توقیف شدند.

جمالی با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی علاوه بر حفظ نظم و امنیت در حوزه خشکی و دریا حمایت از شیلات و آبزیان را نیز در حیطه وظایف خود می‌داند، اظهار داشت: با توجه به اینکه حراست و صیانت از دریا و محیط زیست دریایی بخشی از وظایف دریابانی است، پرسنل این نیرو با هوشیاری و تلاش خود توانستند دو فروند شناور که از جزایر اطراف با هدف صید غیرمجاز به ویژه صید نسل‌های در حال انقراض و حفاظت شده در آب های کیش حضور یافته بودند توقیف کنند.

وی افزود: این دو شناور اقدام به صید 85 قطع کوسه ماهی کمیاب کرده بودند که وجود آن‌ها در محیط زیست دریایی بسیار موثر و حیاتی است.

جمالی با اشاره به اهمیت برخورد قاطع با متخلفان در حوزه خشکی و دریا در قاچاق کالا، سوخت و یا صید غیرمجاز تصریح کرد: در این رابطه 10 خدمه شناورهای یاد شده دستگیر و پس از تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شدند تا به جرم آنان رسیدگی شود.