استاندار کردستان امروز در بازدید از وضعیت سد قشلاق سنندج گفت: با توجه به اینکه سد قشلاق در آستانه سرریز قرار دارد، اماکن مسکونی باغی پایاب این سد باید هرچه زودتر تخلیه شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، بهمن مرادنیا عصر دوشنبه در جریان بازدید از سد قشلاق اظهار داشت: ضروری است هیچ کس در محدوده و حریم رودخانه قشلاق سنندج سکونت نداشته باشد.

استاندار کردستان تاکید کرد: درست است که بسیاری از اماکن حریم رودخانه به صورت غیرقانونی ساخته شده و بستر رودخانه را تصرف نموده است اما نمی توانیم معطل اجرای مراحل تخریب این اماکن بمانیم و ضروری است زودتر افراد از این منطقه تخلیه شوند تا جان کسی به خطر نیفتد.

وی یادآور شد: باید از ساخت و سازهای غیر قانونی و بدون ضابطه در بستر و حریم رودخانه ها جلوگیری شود.

استاندار کردستان همچنین بر اطلاع رسانی و اعلام هشدار بصورت مستمر از طریق صداوسیما، مطبوعات و شبکه های اجتماعی تاکید نمود.

پدرام لعلی معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای کردستان هم در این بازدید گفت: ورودی سد قشلاق اکنون به 20 مترمکعب در ثانیه رسیده اما میزان خروجی آب سد کمتر از 14 متر مکعب در ثانیه است که لازم میزان خروجی را افزایش دهیم تا در صورت بارش سیل آسا، امکان بهتر مدیریت وجود داشته باشد.

عرفان مومن پور معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان نیز گفت: حدود 209 خانوار به صورت غیر قانونی در مسیر رودخانه قشلاق اقدام به تصرف و ساخت منازل کرده اند که  به تمام این افراد اخطاریه تخلیه داده شده است.

در این دیدار مقرر شد امکانات فنی لازم از جمله ماشین آلات سنگین آماده و برای استفاده احتمالی پس از سرریز شدن سد قشلاق در محدوده رودخانه قشلاق مستقر شوند.

شورای هماهنگی مدیریت بحران کردستان صبح امروز نسبت به سریز شدن آب سدهای قشلاق سنندج، سورال دهگلان و زیویه کامیاران و احتمال سیلاب در پایاب این سدها اخطار داد.

به گزارش خبرگزاری موج کردستان، هم اکنون 96درصد ظرفیت سد قشلاق سنندج پر می باشد.