رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان از آغاز فعالیتهای این نهاد انقلابی در استان در راستای برگزاری هفته هنر انقلاب اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان،امین مرادی ضمن تبریک فرارسیدن سال نو به همه مردم استان کردستان به ویژه اصحاب فرهنگ و هنر، گفت: روزهای نخستین سال جدید با هفته هنر انقلاب اسلامی همزمان است و در همین راستا برنامه‌های متعددی برای اجرا در استان کردستان هماهنگ شده است.

وی افزود: هر ساله از 20 تا 26 فروردین ماه به عنوان هفته هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است و در همین راستا حوزه هنری انقلاب اسلامی برنامه‌ها و فعالیت‌های متعددی را در این راستا طراحی و اجرا می‌کند و این مهم در سال جاری در استان کردستان نیز به بهترین شکل ممکن در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان عنوان کرد: با برگزاری جلسه هماهنگی به ریاست معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان در سال گذشته، فعالیت‌ها و برنامه‌های متعددی در سراسر استان با محوریت تلاش برای توجه بیشتر به هنر انقلاب اسلامی در دستور کار قرار گرفته و انشاالله با مشارکت و همراهی اصحاب فرهنگ و هنر این برنامه‌ها اجرایی و عملیاتی می‌شود.

وی با بیان اینکه برنامه‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در طول سال به ویژه ایام هفته هنر انقلاب با محوریت قراردادن تولید تدوین و عملیاتی می‌شوند، یادآور شد: انتظار می‌رود که در سال جاری نیز این سیاست کاری به عنوان یک اصل مهم دنبال شده و حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در این مسیر حرکت کند.

مرادی ضمن اشاره به شماری از فعالیت‌ها و برنامه‌های مناسبتی ایام هفته هنر انقلاب در استان کردستان، گفت: در بخش‌های مختلف آفرینش‌های ادبی، آموزش و پژوهش، فرهنگ و مطالعات پایداری، هنرهای نمایشی، هنرهای تصویری، هنرهای تجسمی و موسیقی فعالیت‌ها و برنامه‌های متعددی در دستور کار قرار گرفته است که در زمان یک هفته این برنامه‌ها اجرایی می‌شوند.

وی ضمن اشاره به مهمترین فعالیت‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در سال قبل، بیان کرد: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در سال 97 و علیرغم وجود محدودیت‌های مالی و اعتباری فعالیت‌ها و برنامه‌های مناسبی را اجرا کرد و البته شماری از این فعالیت‌ها مستمر بوده و در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

گشایش دبیرخانه دائمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان افزود: گشایش دبیرخانه دائمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان و رونمایی از چهار عنوان کتاب از این دانشنامه به عنوان یکی از محوری‌ترین فعالیت‌های حوزه هنری کردستان در سال 97 بود.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی حوزه هنری استان کردستان و در سایه مشارکت و همراهی نخبگان و اصحاب فرهنگ و هنر، انتظار داریم که در سال جاری نیز چندین عنوان دیگر از این دانشنامه تدوین و رونمایی شود.

وی به برگزاری فعالیت‌های مختلف در چهارچوب دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اشاره کرد و اظهار داشت: در این بخش چندین شب خاطره شهدای شاخص و برجسته استان کردستان برگزار شد و چندین عنوان کتاب خاطرات شفاهی نیز در دست تدوین و چاپ قرار دارد که انتظار می‌رود در سال جاری حداقل چهار عنوان کتاب در این بخش منتشر شود.

مرادی برگزاری جشنواره‌های متعدد فرهنگی و هنری در استان کردستان در سال 97 را از دیگر برنامه‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی استان عنوان کرد و اظهار داشت: برگزاری موفق جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت و همچنین جشنواره استانی تئاتر وتار در بیجار دو برنامه مهم و تأثیرگذار حوزه هنری استان کردستان بودند که البته در سال جاری نیز این دو فعالیت به صورت مستمر ادامه خواهند بافت.

وی با اشاره به برگزاری بزرگترین مراسم مولودی خوانی در کشور با عنوان یادواره مرحوم شمس قریشی در مسجد جامع سنندج، بیان کرد: حضور شمار زیادی از مردم شهر سنندج در مسجد جامع سنندج از جمله موفقیت‌های مهم برای حوزه هنری کردستان در سال گذشته بود.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان رونمایی از آلبوم موسیقی سنتی اورامی در سنندج را از دیگر فعالیت‌های حوزه هنری عنوان کرد و افزود: در جریان برگزاری این مراسم فرصتی فراهم شد تا از بزرگان موسیقی اورامی به نحوی شایسته تقدیر شود.

وی برگزاری ده‌ها نمایشگاه تجسمی، حمایت از تولید آثار در تمامی بخش‌ها و همچنین فراهم کردن زمینه برای برگزاری چندین برنامه فرهنگی و هنری مشترک با سایر ادارات و سازمان‌های دولتی را از دیگر فعالیت‌های حوزه هنری استان کردستان در سال گذشته عنوان کرد.

مرادی به فعالیت‌های بخش فیلم در حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته نزدیک به 40 مورد فیلم کوتاه با مشارکت و همراهی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان تولید شده است.

وی به موفقیت‌های چشمگیر هنرمندان حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی اشاره کرد و افزود: ما خوشبختانه در سال قبل شاهد درخشش هنرمندان این استان در سطح ملی و بین‌المللی بودیم و ده‌ها جایزه نیز با تلاش این عزیزان کسب شد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در پایان اظهار امیدواری کرد که در سال جدید با رفع نقاط ضعف برنامه‌های سال قبل، زمینه برای اعتلای هر چه بهتر فعالیت‌ها و برنامه‌های مختلف در حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان فراهم شود.