فرماندار شهرستان بیله سوار از پیشرفت فیریکی 80 درصدی پروژه پایاب خدا آفرین خبرداد.

حسن قبادی در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری موج اردبیل، با اشاره به پیشرفت فیریکی پروژه پایاب خداآفرین اظهارکرد:پروژه پایاب خدا آفرین ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با افتتاح و بهره برداری از این پروژه  انقلابی در توسعه  مغان رخ خواهد داد.

وی افزود: برای اجرای این پروژه عظیم با اذن رهبر معظم انقلاب   از محل صندوق توسعه ملی و با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار  به شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین که یکی از پروژه‌های عظیم شمال استان اردبیل و ملی بوده اختصاص یافته است.

فرماندار شهرستان بیله سوار با توجه پیشرفت فیزیکی این پروژه را قبل از دولت تدبیر و امید ۱۷ درصدی عنوان کرد و گفت: این پروژه ملی در حال حاضر ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد اظهار امیدواری کرد در صورت تکمیل اراضی پایاب خداآفرین باید از ظرفیت کارآفرینان و سرمایه گذاران در جهت اشتغال مولد و پایدار و ایجاد کشت و صنعت های متعدد در جهت ترویج کشاورزی و دامداری صنعتی استفاده کرد.

قبادی  به ظرفیت ها و پتانسیل‌های آب و خاک در مغان و به ویژه  شهرستان بیله‌سوار اشاره کرد و توضیح داد:بیشترین سهم فعالیت پروژه پایاب سد خداآفرین در شهرستان بیله‌سوار است.

 وی افزود: شهرستان بیله سوار در آینده به قطب تولید و کشت محصولات با ارزش افزوده بالاو آینده‌ای روشن درحوزه کشاورزی و توسعه صنایع تبدیلی در انتظار شهرستان بیله سوار خواهد بود.

تردد یک میلیون و 500 هزار از پایانه مرزی بیله سوار

رئیس شورای اداری شهرستان بیله سوار  در ادامه در خصوص میزان مسافرت‌های داخلی و خارجی انجام گرفته از طریق پایانه مرزی این شهرستان افزود: تاکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار تردد از طریق مرز بیله‌سوار انجام پذیرفته است.

قبادی با توجه با اینکه فعالیت گمرک بیله سوار مغان از اردیبهشت امسال 24 ساعته شده است افزود: صادرات محصولات از گمرک بیله سوار امسال با افزایش و واردات با کاهش همراه بوده است.

وی بیان کرد: در ۱۱ماه گذشته حدود ۲۰ واحد تولیدی راکد فعالیت خود را از سر گرفته و به  چرخ تولید بازگشته‌است .

نماینده دولت در شهرستان مرزی بیله سوارهمچنین از ثبت ملی فسیل ماموت یافت شده در شهرستان بیله سوار خبرداد و افزود: ثبت ملی فسیل انجام گرفته و فعالیت برای ثبت جهانی را آغاز کرده ایم .

وی اضافه کرد: این شهرستان و استان به لحاظ وجود بقایای قدیمی‌ترین دوره‌های زمین‌شناسی  از جمله مناطق بکر و ناشناخته ایران و آذربایجان محسوب می‌شود.

قبادی با اعلام اینکه شهرستان  بیله سوار رتبه برتر استانی تولید گندم را کسب کرده است، گفت:  این شهرستان با تولید ۳۰۰هزار تن گندم مقام نخست تولید گندم در استان را به دست آورده است.

فرماندار بیله سوار گفت : شهرستان مرزی بیله سوار در اجرای طرح کارورزی بسته اشتغال فراگیر در رتبه اول استان اردبیل را کسب کرده است .