موج

درآمد بهت آور تکدی گری در اردبیل؛

امروز تکدی گری در اردبیل به یک معظل لاینحل تبدیل شده است و دستگاه های مرتبط با ساماندهی این قشر نیز در موازی کاری و بلاتکلیفی بسر برده و از نبود یک برنامه کامل رنج می برند.

شهروز کامجو خبرگزاری موج اردبیل،بر اساس بررسی یک موسسه خیریه، یک تکدی گر در چهارراه حافظ اردبیل توانست در عرض 4 ساعت گدایی بالغ بر 170 هزار تومان درآمد کسب کند ، در حالی که حداقل دستمزد قانونی برای هر ساعت کار حدود 6 هزار تومان محاسبه میشود یک تکدی گر در ساعت بالغ بر 42500 تومان در آمد دارد.

تکدی

تفاوت فاحش میان درآمد قانونی و تکدی گری وسوسه ای مهم برای سودجویان است که باعث می شود روز به روز بر تعداد تکدی گر های سطح شهر اردبیل افزوده شود.

آیا اینگونه افراد که عزت نفس و آبرو برایشان چندان اهمیتی ندارد و صرفا کسب درآمد را با هر ارزشی معامله می کنند حاضر خواهند شد در شغلی آبرومند اما با درآمد بسیار کمتر مشغول به کار شوند ؟ جواب قطعا منفی است و در این میان دو مولفه اساسی میتواند بر ساماندهی این تکدی‌گران تاثیر مستقیم داشته باشد.

اول تغییر فرهنگ عمومی میان مردم است، که بستر تکدی گری را فراهم می کند ، در واقع تا زمانی که مردم اردبیل به راحتی دست به پرداخت وجه نقد برای تکدی گران بزنند زمینه ترغیب سودجویان را جهت حضور در این آفت اجتماعی پر درآمد فراهم می کنند.

دستگاه های مرتبط با فرهنگ سازی عمومی باید سریعا به این موضوع ورود کرده و فرآیند آگاه سازی مردم را آغاز نمایند تا گام به گام این ضد فرهنگ را که به اشتباه فرهنگ نام نهاده میشود تغییر دهند.

اگر مردم به صورت شفاف از راهزنی عاطفی این دسته از تکدی گران آگاه شوند به مرور زمان در رفتار اجتماعی خود تغییر داده و باعث خواهند شد روزنه های مالی سودجویان رفته رفته تنگ تر شده و چه بسا از بین نیز برود.

دوم ورود دستگاه های قانونی برای جلوگیری از کلاه برداری تکدی گران است

برای تحقق این امر ابتدا لازم است برنامه ای جامع که وظایف دستگاه های مختلف را یک کاسه کرده و از موازی کاری و کم کاری به بهانه عدم همکاری ارگان های دیگر جلوگیری نماید، تا در قالب یک برنامه ریزی جامع، اهداف مشخص و اقدامات اجرایی از یک کانال واحد خروجی لازم را ارائه نمایند.

همزمان نیز مجازات های تصریح شده در قانون با شدت و بدون تلطیف به اجرا گذاشته شده و زمینه بازدارنگی از تکدی گری را فراهم نماید . گرچه در گام های اول این حرکت با واکنش عمومی که سرچشمه آن در رفتار های احساسی مردم قرار دارد روبرو خواهد شد اما باید قبول کنیم که تغییرات فرهنگی بدون استحکاک قابل اجرا نیست.

برای مثال در اذهان عمومی اینگونه پندار میشود کمیته امداد  متولی ساماندهی تکدی گران است که تصوری کاملا اشتباه و بدور از واقعیت است ، کمیته امداد اساسا هیچگونه نقش و وظیفه ای در این خصوص ندارد اما همواره مورد سرزنش افکار عمومی در باب ساماندهی تکدی گران قرار می گیرد. امید است با همت همگانی روزی به این نقطه برسیم که اردبیل نیز شهر بی گدا لقب بگیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها