معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از توسعه کشت بهاره چغندر قند در سطح استان اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، احمد شهریار در جمع خبرنگاران افزود: توسعه کشت بهاره چغندر قند به صورت بهاره در سطح 1000 هکتار در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار دارد و به دلیل اینکه دشت اردبیل و همچنین شهرستان های بیله سوار و پارس آباد از لحاظ فنی شرایط کشت این محصول را به صورت بهاره دارد امیدواریم که بتوانیم با توسعه کشت بهاره این محصول شاهد افزایش تولید این محصول در منطقه باشیم .

وی بیان کرد: کشت و صنعت و دامپروری مغان در تامین بذر چغندر قند پرمحصول و سازگار منطقه و همچنین تامین ریشه لخت چغندر قند نقش بسیار مهمی را در توسعه کشت این محصول در منطقه دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: خودکفایی در تولید شکر یکی از اهداف مهمی است که در کشور و استان به جد به دنبال تحقق آن هستیم.

شهریار گفت: در راستای توسعه کشت چغندر قند در استان همکاری های تنگاتنگی فی مابین سازمان جهاد کشاورزی و کشت و صنعت مغان و کارخانه قند دشت مغان وجود دارد که امیدواریم گام های اساسی و مهمی در راستای افزایش تولید این محصول استراتژیک برداشته شود.

وی افزود: کشت محصول چغندر قند به دلیل اینکه نقش مهمی در تناوب گیاهان زراعی دارد و از طرف دیگر شرایط مستعد آب و هوایی استان امکان کشت این محصول را در سطح وسیعی فراهم می آورد بسیار مهم و حائز توجه است .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در ادامه سخنان خود افزود : ماشین آلات و ادوات فنی و تخصصی کشت و داشت و برداشت این محصول نیز با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت بانکی در اختیار این بهره برداران قرار خواهد گرفت امیدواریم با تمهیداتی که در این رابطه اندیشیده شده است سال بسال شاهد افزایش سطح زیر کشت و در نهایت تولید این محصول مهم در استان باشیم .