کارشناس مسئول بیماری های آبزیان دامپزشکی استان یزد گفت: برای دست زدن به ماهی و جابجایی آن از دستکش استفاده کنند و از تماس کودکان با ماهی جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد،  حمید پورمیرزایی کارشناس مسئول بیماری های آبزیان دامپزشکی استان یزد  افزود: با توجه به رونق خرید ماهی قرمز در آستانه سال نو، آشنایی با نکات بهداشتی تشخیص و نگهداری ماهی قرمز در پیشگیری از بیماری های مشترک انسان و ماهی قرمز، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

وی با اشاره به خصوصیات ماهی قرمز سالم اظهار داشت: ماهی سالم دارای تحرک مناسب و تعادل در شنا می باشد، باله های آن کاملا باز و سالم و سطح بدن فاقد هر گونه لکه های پنبه مانند است، پولک های ماهی سالم بوده و دارای ریختگی یا ساییدگی نیستند، همچنین ماهی نباید بی قرار بوده و چشم ها نباید به صورت یک یا دو طرفه بیرون زده باشند.

پورمیزایی تصریح کرد: ماهی قرمز باید در محیط مناسبی از نظر اکسیژن و دما نگهداری و فضای کافی و آب تمیز در اختیار داشته باشد به همین دلیل خرید ماهی از فروشندگانی که ماهی را به صورت متراکم و شرایط نامناسب بهداشتی و زیستی نگهداری می کنند توصیه نمی شود.

وی به همشهریان توصیه کرد: برای دست زدن به ماهی و جابجایی آن از دستکش استفاده کنند و از تماس کودکان با ماهی جلوگیری کنند و با استفاده از آب تمیز و فاقد کلر، غذای مخصوص ماهی و ضدعفونی سازی ظرف نگهداری ماهی با نمک طعام و یا سایر مواد مناسب به حفظ سلامت ماهی قرمز خود کمک نموده و مانع از بروز ابتلاء به بیماری های مشترک شوند.

کارشناس مسئول بررسی، مبارزه و مراقبت از بیماری های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان افزود: در صورت عدم امکان نگهداری صحیح از ماهی پس از پایان مراسم سال نو در آکواریوم، آن را در اماکن مجاز مشخص شده توسط محیط زیست رها سازی نمایند.