مراسم گرامیداشت مقام فرهنگی و هنری شاعر لرستانی حشمت الله خالقی ساعت 18 امروز در خرم آباد برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، عصر امروز آئین گرامیداشت مقام فرهنگی و هنری حشمت الله خالقی پیشکسوت شعر لرستان برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، ساعت 6 عصر امروز شنبه 18 اسفند ماه 97 در مراسمی با حضور نخبگان و فرهیختگان استان، از 5 دهه فعالیت هنری حشمت الله خالقی تجلیل خواهد شد.

در این آئین که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن شعر و ادب خرم آباد و کافه ایونت پلاس برگزار می شود، عموم مردم و چهره های فرهنگی لرستان با گردهمایی در سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد خرم آباد، مقام این پیشکسوت شعر بومی را گرامی خواهند داشت.

حشمت الله خالقی، کیست ؟

حشمت الله خالقی، شاعر لرستانی است که در سال 1333 در محله درب دلاکان خرم آباد به دنیا آمد. بسیاری از اشعار او توسط هنرمندان سرشناس موسیقی لرستان به اثر موسیقایی تبدیل شده و آثار وی در میان عموم مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

اشعاری همچون «لرستان»، «عاشق بیمار»، «نی نامه»، «تو از قبیله که‌ای»، «دل تنگ» و مجموعه سروده هایی با عنوان « رنگ کالِ چَشِت» از جمله آثار اوست.

خالقی کسی است که پس از استاد فقید حمید ایزدپناه، غزل سرایی را آغاز، و در اقدامی تحسین برانگیز، شعر بومی لرستان را به حیطه شعر نیمایی و شعر سپید هدایت کرد.

وی، ساعاتی پیش، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج، علت خلق شعر «نی نامه» را اینگونه تشریح کرد: دهه 50 خورشیدی به همراه خانواده برای تفریح به تالاب های پلدختر رفتم. آنجا دیدم که یک نی شکسته شده و بر یک نی دیگر نیزار خمیده و مانع رشد آن شده است. فورا نی شکسته شده را بریدم اما، پس از این کار تلنگری به من زده شد که چرا چنین کردم. گویی آن نی بریده شده با من حرف می زد. لذا دغدغه پیش آمده را به مانند گفت‌و‌گویی میان من و نی، به شعر مبدل کردم تا نی نامه خلق شود.

گفتنی است شما مخاطبین محترم خبرگزاری موج می توانید برای نخستین بار، شعر «نی نامه» را با صدای حشمت الله خالقی، از طریق فایل زیر، ببینید و گوش دهید.