امام جمعه اردبیل گفت: ثروت و قدرت نمایندگان اگر مهار نشود بی شک فساد به بار می آورد.

به گزارش خبرگزاری  موج اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اردبیل با اشاره به جایگاه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: داشتن یک مجلس آرمانی که واقعا عصاره ملت و در طراز انقلاب اسلامی و در شان ملت ایران باشد آرزوی تمام ایرانی‌ها است.

وی افزود: دولت و مجلس محترم اخیرا در موضوع انتخابات ورود کرده‌اند. دولت محترم لایحه انتخابات را به مجلس فرستاده  و مجلس تصویب کرده که بیش از سه دوره متوالی کسی حق نماینده شدن ندارد.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: با توجه به اینکه مجلس حساس‌ترین مرکز تصمیم‌گیری کشور است و در رشد و پیشرفت و عقب‌ماندگی و سرنوشت کشور تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد ما نباید در خصوص مصوبات مجلس در خصوص انتخابات ساکت باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل بیان داشت: به نظر ما راهکارهای اصلی توانمند‌سازی مجلس از نظر دولت و مجلس مغفول مانده و به آن پرداخته نشده است.

عاملی ادامه داد: اگر کسی سه دوره متوالی نماینده می‌شود معلوم است که خوب عمل کرده چرا محروم می‌کنید؟ ثانیا این چه ربطی به توانمندسازی مجلس دارد؟ طبیعی است که این مصوبه برای تسهیل ورود سایر نمایندگان به مجلس است تا موانع سر راه بر طرف شود و از آنجا که تعداد سه دوره‌‌ای ها بیست نفر است این مصوبه رای آورد و الا اگر بر فرض، غالب نمایندگان سه دوره‌ای بودند این مصوبه قطعا رای نمی‌آورد.

وی اظهار داشت: ما در خطبه‌های گذشته جهت اصلاح انتخابات و آرمانی شدن مجلس بیان راهکارهای واقعی اصلاح را شروع کردیم  و یقین داریم که مجلس حتی یکی از آنها را تصویب نمی‌کند و از طرفی برای تصویب، راهی جز مجلس نیست و لذا ما در دور باطل خواهیم ماند.

نماینده حق دخالت در عزل و نصب مدیران را نداشته باشد

عاملی حسن

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری تصویب 5شرط را عامل انتخاب نخبگان دانست و گفت: نماینده حق دخالت در عزل و نصب مدیران را نداشته باشد و الا باید سه دوره محروم شود اگر این شرط تصویب شود شان و توان مدیریت و مدیریت منابع انسانی بسیار بالا می‌رود اما هرگز چنین شرطی تصویب نمی‌شود.

وی به شرط دوم پرداخت و ادامه داد: قانونی تصویب شود و طی آن در آخر چهار سال لیست استخدامی اطرافیان نماینده و حقوق ویژه غیر از استخدام که برای آنها لحاظ کرده ملاحظه شود و همین مساله یکی از معیارهای صلاحیت نماینده در شورای نگهبان باشد.

عاملی بیان داشت: قانونی تصویب شود که اگر احراز گردد نماینده‌ای رای مردم را خریده است چندین دوره از کاندیداتوری برای مجلس محروم گردد این بهترین راهکار برای حذف نقش پول در انتخابات است و باعث می شود انسان‌های نخبه جرأت حضور در این عرصه را داشته باشند.

رصد ثروت نمایندگان

 وی شرط چهارم را رصد ثروت نمایندگان عنوان کرد و گفت: ثروت نماینده در اول و آخر نمایندگی مورد توجه قرار گیرد حتی سال‌ها بعد از نمایندگی هم رصد شود که ثروت او به صورت دوپینگی فوران نکند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: این مساله در سلامتی نماینده بسیار موثر است و با این شرط هر طماعی نمی‌تواند در انتخابات شرکت کند. این شرط بسیار مهم است چون نمایندگی قدرت است و قدرت اگر مهار نشود فساد می‌آورد.

وی ادامه داد: ده‌ها متمول به مساعدت نماینده احتیاج دارند، یکی وام می‌خواهد، دیگری مجوز می‌خواهد، سومی می‌خواهد از استیضاح خلاص شود و همه اینها نماینده را در شفیر جهنم قرار می‌دهد.گاهی صد نفر استیضاح را امضاء می‌کنند ولی در مجلس رای‌گیری 20 نفر رای به استیضاح می‌دهند.

عاملی بیان داشت: گاهی وزیر ضعیف که در معرض استیضاح قرار گرفته مدیران استانی را به جان نماینده می‌اندازد که هر چه می‌خواهد انجام بدهید تا رای خود را پس بگیرد.

امام جمعه اردبیل اذعان کرد: با تصویب این قانون نماینده در صورت اراده برای کسب در آمد، در خارج از ساعات مجلس کار می‌کند؛ هم چنان که در بعضی کشورهای پیشرفته نماینده در خارج از ساعت مجلس، در مغازه کاسبی می‌کند.

تخلفات انتخاباتی بعد از انتخابات حتما مورد رسیدگی قرار گیرد

عاملی

وی شرط چنجم را بررسی تخلفات انتخاباتی عنوان کرد و افزود: تخلفات انتخاباتی بعد از انتخابات حتما مورد رسیدگی قرار گیرد و در صلاحیت‌های آتی مورد لحاظ قرار بگیرد و اینگونه نباشد که گفته شود حالا که انتخابات تمام شد پس بر هر آنچه اتفاق افتاده صلوات!

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تاکید کرد: با اعمال این پنج مورد دیگر هیچ کاندیدایی نمی‌تواند بزرگتر از حد و قواره خودش در جامعه ظاهر شود و ارزش هم همین است که هر کس به اندازه بود خودش نمود داشته باشد.با تصویب پنج شرط فوق نماینده برای تدوین قوانین پیشرفته و نظارت پیشرفته ممحض می‌شود و سراغ کاری غیر از این‌دو نمی‌رود.

عاملی ادامه داد: این پیشنهادات، انحرافات در نمایندگی را کاملا حل می‌کند اما چه کسی و چه مرجعی باید این‌ها را عملی کند؟ طبعا مرجع تصویب قوانین خود مجلس است در حالی که مجلس محال است بگذارد حتی صحبت این حرف‌ها در مجلس طرح شود مجلسی که در برابر طرح نظارت بر کارهای نمایندگان مقاومت می‌کند قطعا زیر بار این امور نمی‌رود.

وی با اشاره به عدم تصویب این مسائل در مجلس، گفت: بهترین راه این است که خود ملت با مطالبه‌گری عظیم و وسیع فضا را برای تصویب آماده کنند. مردم رئیس مجلس و مجلسیان را تحت فشار بگذارند، با نمایندگان منصف و واقع بین صحبت کنند و از آنها بخواهند که اصل مساله را ولو تصویب نشود در مجلس مطرح کنند.

وی افزود این سخنان به خاطر تخلفات بخش کوچکی از نمایندگان مطرح گردید و الا اکثریت نمایندگان محترم برای حفظ شان نمایندگی ساعی هستند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان به مناسبت 14 اسفند سالروز تأسیس کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) و آغاز هفته احساس  و نیکوکاری از نقش حیاتی این مجموعه تجلیل و از اهالی استان خواست فقراء رادر سفره‌ها و امکانات خود شریک سازند.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: با توجه به فرارسیدن 15 اسفند ماه، روز درختکاری و حفظ منابع طبیعی، اظهار داشت: برای ما عیب است که سرانه فضای سبز در استان ما کمتر از میانگین کشوری باشد.