رئیس کانون وکلای دادگستری استان اردبیل گفت: تنها حدود ۱۰ درصد از ورودی‌های محاکم اردبیل همراه با وکیل بوده و این آمار در کل کشور تقریبا مشابه است.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل ، علیرضا لطفی پیش از ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اردبیل تصریح کرد: چنانچه قانون الزامی شدن اختیار وکیل برای مراجعه کنندگان به دادگاه‌ها تصویب شود حضور وکلا در دعاوی‌های موجود افزایش پیدا کرده و  مراحل قانونی نیز مسیر بهتری طی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ از مجموع هزار و ۲۰۰ شرکت کننده برای آزمون‌های وکالت اردبیل تنها مجوز پذیرش ۳۰ نفر صادر شد، افزود:  تعداد کم پذیرش وکلا در آزمون‌های ورودی به دلیل افزایش تعداد فعالان و تحصیل کنندگان در استان است.

لطفی در ادامه به استقلال وکلا نیز اشاره کرد و یادآور شد: مطرح شدن موضوع استقلال وکلا به معنای مجزا بودن از حاکمیت نبوده بلکه در آن مباعث شغلی و صنفی مطرح می‌گردد.

فعالیت هزار وکیل در اردبیل

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اردبیل به برخورداری این استان از حدود هزار وکیل خبر داد و یادآور شد: اجباری نبودن وکالت در محاکم قضائی باعث وجود مشکلات کاری برای وکلای جوان و تازه‌کار می‌شود.

به گفته وی اغلب وکلا با شجاعت و بدون واهمه از حقوق اجتماعی موکلان خود دفاع کرده و برخورداری از چنین نگرشی یک تعهد و تکلیف برای این قشر تلاشگر جامعه محسوب می‌شود.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اردبیل با گرامیداشت هفتم اسفندماه که به عنوان روز وکیل نامگذاری شده است، یادآور شد: از ۶۶ سال پیش لایحه قانونی استقلال کانون‌های وکلای دادگستری کشور به رسمیت شناخته شده تا با برخورداری از چنین رویکردی زمینه‌ صدور دعاوی عادلانه فراهم شود.

لطفی وکالت و قضاوت را به دو بال فرشته توصیف کرد و یادآور شد: وکلای مستقل یاریگر دستگاه قضا در برقراری عدالت بوده و از تمامی تلاش خود برای برقراری مساوات بهره‌ می‌گیرند.