مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از برگزاری شانزدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان خبرداد و گفت: هرمزگان در سرانه فرهنگی دچار مشکل است، استاندارد میزان فضای فرهنگی به ازای هر فرد در ایران یک متر به ازای 7 نفر و در هرمزگان یک متر به ازای 64 نفر است، سهم هر هرمزگانی از بودجه فرهنگی زیر 600 تومان است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، رضا کمالی زرکانی ظهر امروز در نشست خبری از برگزاری شانزدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان خبرداد و گفت: نمایشگاه کتاب هرمزگان یک برند استانی و کشوری است و نمایشگاه کتاب هرمزگان جزء 5 استان برتر ازلحاظ فروش و اجرای برنامه‌های جانبی در نمایشگاه‌های استانی بوده و به همین سبب برای انتشاراتی‌ها جذاب است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان با اشاره به کنسل کردن دو نمایشگاه برای برگزاری نمایشگاه کتاب، تصریح کرد: زمان اصلی نمایشگاه گذشته بود و تغییر زمان مستلزم حمایت‌هایی بود که از استاندار هرمزگان برای همکاری‌اش در این زمینه تشکر می‌کنم.

وی گفت: شانزدهمین نمایشگاه کتاب استان هرمزگان از 8 تا 13 اسفند در محل نمایشگاه‌های دائمی بندرعباس برگزار می‌شود، مراسم افتتاحیه این نمایشگاه در روز چهارشنبه 8 اسفندماه ساعت 18:30 برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: در شانزدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان 332 غرفه با حدود 400 ناشر و نمایندگی انتشارات برپا می‌شوند، لازم به ذکر است که از کیفیت نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته چیزی کم نشده، 220 ناشر مستقل و 160 نمایندگی با 78 هزار و 976 عنوان در نمایشگاه حضور دارند. همچنین پنج ناشر استانی شامل اندیشه استاد، جیبل، پاپیروس، سومیتا، زبانکده پردیس نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان با یبان اینکه میزان یارانه کتاب امسال 70 میلیارد ریال است، عنوان کرد: کتاب‌ها با 30 درصد تخفیف در اختیار مردم قرار می‌گیرد که 10 درصد آن توسط ناشرین و 20 درصد از طریق مراجعه به بانک مستقر در نمایشگاه محقق می‌شود.

وی عنوان کرد: همچنین حدود 6 تا 7 غرفه را برای اطلاع‌رسانی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم و امیدواریم رسانه‌ها نیز در این امر فرهنگی در کنار ما باشند.

وی خاطرنشان کرد: در نیمه دوم اسفند منتظر حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای امضای تفاهم‌نامه‌ای در خصوص بخش‌های مختلف از رسانه تا هنر، فرهنگ، جشنواره‌ها و بخش عمرانی، هستیم. قرار است بخشی از هزینه‌ها را استانداری هرمزگان و بخشی را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقبل کنند.

هرمزگان در سرانه فرهنگی دچار مشکل است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان با تاکید بر اینکه هرمزگان در سرانه فرهنگی دچار مشکل است، گفت:  استاندارد میزان فضای فرهنگی به ازای هر فرد در جهان یک متر، در ایران یک متر به ازای 7 نفر و در هرمزگان یک متر به ازای 64 نفر است، سرانه فرهنگی هر هرمزگانی نیز بسیار پایین‌تر از استاندارد کشوری است، بودجه فرهنگی سهم هر هرمزگانی زیر 600 تومان است.

کمالی با بیان اینکه هرآن چیزی که باقی می‌ماند فرهنگ است و توجه به بخش فرهنگ یک مطالبه عمومی است و باید پیش‌بینی‌های مالی خوبی برای رشد بخش فرهنگ صورت بگیرد، اظهار کرد: امسال شاهد حضور رسانه‌های دیجیتال در نمایشگاه نخواهیم بود.