رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: بی تردید می توان گفت که بخش کشاورزی بیش از آن که نیازمند تفکری مبتنی بر مدیرت بحران باشد نیازمند نگاه مبتنی بر مدیریت ریسک و تفکر سیستمی است.

حمیدرضا قلمکاری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، بیان داشت: بخش کشاورزی بیش از آن که نیازمند تفکری مبتنی بر مدیرت بحران باشد نیازمند نگاه مبتنی بر مدیریت ریسک و تفکر سیستمی است؛ زیرا از این طریق می توان به صورت آگاهانه حوادث و شرایط ناخواسته آینده را پیش بینی و  آثار زیان بار تغییرات اقلیمی و خشک سالی را کاهش داد ؛ نه آن که ابتدا منتظر بمانیم وضعیت نامطلوب رخ دهد و سپس به دنبال رفع آن باشیم.

وی گفت:حاکم بودن اقلیم خشک و نیمه خشک بر بخش اعظمی از مساحت ایران،سبب ظهور خشکسالی های طولانی و شدید در کشورگردیده که این مهم از یک طرف افزایش ریسک فعالیت در بخش کشاورزی را به دنبال داشته و از طرف دیگر کشاورزان را به یک قشر آسیب پذیر تبدیل کرده است.

قلمکاری ادامه داد: عواملی مانند ضعف در بیمه محصولات کشاورزی، عدم درآمد غیر کشاورزی، دسترسی  ضعیف به تسهیلات بانکی ، وابستگی به دولت، ضعف تشکل های صنفی، مشکلات فروش و ... کشاورزان را متحمل مشکلات اقتصادی و اجتماعی نموده است.

کشاورزان آسیب پذیر شده اند

 رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد: البته آسیب پذیری کشاورزان به اینجا ختم نمی شود و این فعالان اقتصادی از نظر تجهیزات فنی نظیر  سیستم های آبیاری، استفاده از ارقام مقاوم به خشکی و همچنین از منظر مشکلات زیرساختی نظیر بهره گیری از منابع اطلاعاتی هم بسیار آسیب پذیر هستند  و برنامه های حمایتی از آن ها نیز به دلیل نشات گرفتن از تفکر مدیرت  بحران عموما ، نابهنگام ، غیر اثر بخش و بدون صرفه اقتصادی بوده است.

وی افزود:در واقع آنچه تاکنون در رابطه با تقویت کشاورزی و بخش های چهارگانه زراعت، دامپروری، شیلات و جنگلداری صورت گرفته نتوانسته مانع ضعف بخش کشاورزی در ایران شود که این مهم بیانگر آن است که برای قرار گرفتن در مدار توسعه پایدار و سازگاری با شرایط اقلیمی باید راه دیگری را درپیش گرفت.

قلمکاری گفت:بی تردید می توان گفت که بخش کشاورزی بیش از آن که نیازمند تفکری مبتنی بر مدیرت بحران باشد نیازمند نگاه مبتنی بر مدیریت ریسک و تفکر سیستمی است؛ زیر از این طریق می توان به صورت آگاهانه حوادث و شرایط ناخواسته آینده را پیش بینی و  آثار زیان بار تغییرات اقلیمی و خشک سالی را کاهش داد ؛ نه آن که ابتدا منتظر بمانیم وضعیت نامطلوب رخ دهد و سپس به دنبال رفع آن باشیم.

مدیریت ریسک سبب کاهش آسیب پذیری در بخش کشاورزی می شود

وی بیان کرد:به عبارت دیگر استفاده از مدیریت ریسک می تواند از بروز مشکلات در عرصه کشاورزی پیشگیری و سبب کاهش آسیب پذیری این بخش از اقتصاد باشد ؛که از طرف قاطبه مسئولان بلندپایه نظام به عنوان محور توسعه شناخته و معرفی شده است. بدین منظور لازم است تا شناسایی عوامل مؤثر بر آسیب پذیری کشاورزان به عنوان یک پیش نیاز مورد توجه قرار گیرد و سپس راهکارهای تقویت بخش کشاورزی ارائه گردد.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: بی شک آنچه می تواند در این مسیر راهگشا باشد انسجام بخش کشاورزی از طریق ایجاد تعاونی ها و تشکل های قوی و منسجم به منظور دفاع از حقوق کشاورزان و افزایش قدرت چانه زنی است، چراکه چنین نهادهایی می تواند از طریق افزایش سطح سواد کشاورزان، تشویق و ترغیب آن ها جهت شرکت در کلاس های ترویجی ، ارائه اطلاعات مناسب در زمینه مقابله با خشکسالی، مسائل محیط زیستی ، استاندارد های لازم در تولید محصولات کشاورزی و متنوع سازی درآمد کشاورزان روحیه ریسک پذیری را افزایش دهند و موجبات حرکت به سمت توسعه پایدار را فراهم سازد.

قلمکاری اظهار کرد:در این راستا معرفی ارقام مقاوم به خشکی ، برنامه ریزی و اجرای برنامه ها با توجه به شرایط محلی هر منطقه ، توسعه طرح های تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی ، آموزش روش درست و مناسب آبیاری ، کاهش آسیب پذیری خشکسالی از طریق تسهیلات و بیمه ، پرداخت غرامت به کشاورزان خسارت دیده و آگاه سازی این قشر از شرایط جدید از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد:امروزه شعاع تاثیر پدیده خشکسالی تمام مناطق کشور را تحت سیطره خود درآورده است به گونه ای که آمارها حکایت از خشکسالی بلندمدت در 98 درصد مساحت کشور دارد که این خود بیانگر  یک وضعیت خطرناک آبی است. شرایطی که عدم توجه به تبعات آن پیامدهای منفی بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به معضلات زیست محیطی ، دورشدن از امنیت غذایی و مشکلات اقتصادی و معیشتی اشاره کرد.

قلمکاری بیان داشت: ناگفته نماند که در حال حاضر خشکسالی، تغییر اقلیم، افزایش جمعیت، توسعه کشت و مشکلات اقتصادی سبب شده تا کشاورزان با تکیه بر منابع آب زیرزمینی به فعالیت های اقتصادی خود ادامه دهند که این امر باعث استفاده  ۱۱۰ درصدی از منابع آب تجدیدپذیر  و بروز چالش های محیط زیستی از جمله فرونشست زمین ؛ فرسایش خاک و ایجاد کانون های ریزگرد شده  به گونه ای که امروزه  از ۶۰۹ دشت مطالعه شده در کشور، ۳۵۰ دشت به عنوان دشت های ممنوعه معرفی شده اند.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان در پایان گفت: روند کنونی نمی تواند برای مدت زیادی ادامه داشته باشد و لازم است تا برای تحقق توسعه واقعی باردیگر اطلاعات و روش ها حرکت در مسیر توسعه پایدار را مرور کنیم.