معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: گردشگری شهری و ساحلی باید بیش‌ازپیش در دستور کار شهرداران و دهیاران قرار گیرد تا با تغییر نگاه به این بخش گردشگری را پیش‌آهنگ تولید درآمد در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار دهیم.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، نهمین همایش و نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی اول اسفندماه با حضور جمعی از شهرداران و دهیاران و مدیران استانداری ها و معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در بندرعباس آغاز شد.

مهرداد نصرتی امروز در نهمین همایش و نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی در بندرعباس، افزود: در شرایطی که با رکود اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه مواجه هستیم و صنعت ساختمان با رکود در ساخت‌وساز مواجه شده است یکی از صنایع جایگزین برای رسیدن به درآمد پایدار توسعه صنعت گردشگری است.

وی خاطرنشان کرد: گردشگری شهری و ساحلی باید بیش‌ازپیش در دستور کار شهرداران و دهیاران قرار گیرد تا با تغییر نگاه به این بخش گردشگری را پیش‌آهنگ تولید درآمد در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار دهیم.

نصرتی با اشاره به اینکه یک هزار و 91 شهر کوچک کشور در پرداخت حقوق ماهیانه خود با مشکل مواجه هستند، اضافه کرد: باید به دنبال راهکار و ظرفیت‌هایی باشیم تا با تلاش به دستیابی آن‌ها از این شرایط سخت عبور کرده و از تحریم‌ها با اقتدار و سربلندی بگذریم.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور عنوان کرد: بودجه خدمات عمومی به شهروندان محل آزمون‌وخطا نیست که آن را بدون هدف هدر دهی بلکه باید برای ریال به ریال آن برنامه و هدف داشته باشیم.

نصرتی با اشاره به اینکه 27 هزار تجربه موفق و راه‌حل برای شتابگیری مرحله توسعه نیز در دستور کار قرار دارد، اضافه کرد: در همین جهت شش کارگروه با عضویت شهرداران مشخص‌شده و دیگر هر موضوعی نیاز به ابلاغ یا تصویب باشد در این کارگروه‌ها مطرح و ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه نگاه تفویض اختیار به معنای واقعی به شهرداران و دهیاران از مهم‌ترین گلایه‌های مطرح‌شده در سال‌های گذشته بوده است، افزود: همواره شهرداران به این موضوع انتقاد داشتند چرا "مدیریت واحد شهری" به شکل درست اجرا نمی‌شود که با همین نگاه این موضوع را از طریق وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور پیگیری کردیم و اساسنامه‌ای برای اجرا به شهرداری‌ها ارائه د و دیگر دستمان پر و تا چند روز دیگر به‌تمامی شهرداری‌ها اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه بسیاری از شهرداری‌ها مطالبات زیادی از دستگاه‌های دولتی و خصوصی دارند، اضافه کرد: تجربه و راهکار لازم برای حل این موضوع در این همایش اعلام خواهد شد تا این موضوع برطرف و بخشی از مشکلات نیز حل شود.

نصرتی اظهار کرد: در سال جاری بند پرداختی 10 درصدی عوارض سوخت از منابع درآمدی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور حذف و مشکل در پرداخت حقوق برای شهرداری‌های کوچک را به وجود آورده بود که در تلاشی تلاشیم حداقل بخشی از 3 هزار و 200 میلیارد تومان وصول پرداخت شود؛ گرچه در سال آینده این بند و ردیف بار دیگر احیا و در بودجه دیده‌شده است.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اظهار کرد: در سال جاری 5 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت انتشار که با مشکلاتی روبه‌رو بود که در حال حاضر این مشکل برطرف شده و در سال آینده به 8 هزار میلیارد تومان ارتقا می‌یابد.

وی با بیان اینکه یک هزار میلیارد تومان جهت هزینه در بخش محیط‌زیست به‌ویژه پسماند و زباله سوزها نیز در بودجه سال آینده اختصاص‌یافته که امیدواریم با تصویب در مجلس همراه شود، خاطرنشان کرد: دغدغه دیگر نیز برگزاری آزمون‌های استخدامی برای 50 هزار نفر از کارکنان طرف قرارداد و شرکتی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بود که پس از برگزاری جلسات مختلف نیز قول‌های خوبی گرفته شد و آئین‌نامه اصلاحی نیز نهایی و با تصویب آن تمامی دغدغه‌ها برطرف خواهد شد.