دبیر نخستین جشنواره رسانه های کردی:

نخستین جشنواره رسانه های کردی که قرار بود در بخش اصلی صرفا به زبان کردی پذیرش و داوری شود به دلیل احترام به تمام شرکت کننده هایی که آثار آنان به زبان فارسی به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است پذیرش و داوری می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، شیروان یاری با اشاره به اینکه بعد از اعلام رفع نقص اثر در پروفایل شرکت کنندگان، شمار کثیری از شرکت کنندگان استان های کردستان، ایلام، کرمانشاه و آذربایجان غربی خواستار پذیرش و داوری آثار ارسالی به جشنواره با زبان فارسی شدند؛ چون هیچگونه اثری به زبان کردی ندارند.

به گفته دبیرنخستین جشنواره رسانه های کردی در آسیب شناسی رسانه های کردی به عینه می بینیم که  شمار کوردی نویسان روزنامه نگاری  به نسبت فارسی نویسان در رسانه های کردی قابل قیاس نیست و این مسئله هم اکنون مشکل جدی برای شرکت فعالان رسانه ای در استان های ایلام، کرمانشاه ، کردستان و آذربایجان غربی شده است.

یاری با اعلام اینکه خبرنگاران همه خبرگزاری ها به جز دو خبرگزاری کرد پرس و مهر در کردستان دراستان های ایلام، کرمانشاه ، آذربایجان غربی و کردستان به زبان فارسی می نویسند و بخش کردی ندارند؛ افزود: براساس فراخوان جدید منتشر شده فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان که بخش اصلی به زبان کردی اختصاص یافته است، تمام شرکت کنندگان این سه استان در بخش خبرگزاری ها و مطبوعات در استان های ایلام و کرمانشاه از گردونه رقابت داوری حذف می شوند.

وی گفت: در استان های کردستان، ایلام، کرمانشاه و آذربایجان غربی بیش از 90 درصد مطبوعات مجوز انتشار دوزبانه دارند؛ اما در تحلیل محتوایی درصد آثار فارسی به نسبت کردی قابل مقایسه نیست و بیشتر آثار به زبان فارسی در رسانه های نوشتاری دوزبانه منتشر می شود.

دبیر نخستین جشنواره رسانه های کردی مهم ترین مولفه برگزاری این جشنواره را ارتقای سواد رسانه ای و آموزش خبرنگاران و گزارشگران برای نگارش خبر، گزارش و مصاحبه حرفه ای با زبان کردی می داند و از اینکه در گام نخست این جشنواره این ضعف بنیادی و ساختاری در محتوای آثار مشاهده می شود ، ناخرسند است.

یاری یکی از مولفه های پذیرش آثار فارسی در بخش اصلی جشنواره رسانه های کردی را حضور خبرنگاران کرد زبان فارسی نویس فعال در رسانه های دوزبانه مطبوعات کردی در فضای اختتامیه جشنواره عنوان وابزار امیدواری کرد که با برگزاری کارگاه های آموزشی و پنل های تخصصی جهان ذهن فعالان رسانه ای در رسانه های دوزبانه کردی – فارسی به سمت تقویت رسانه نگاری کردی افزایش یابد.

این فعال رسانه ای امیدوار است که چون این جشنواره با حضور کارشناسان و اساتید حرفه ای کرد زبان رسانه های کشور و مهمانان خارجی اقلیم کردستان عراق برگزار می شود شیوه نامه ای همسان و همگون برای شیوه نگارش خبر، گزارش ، مصاحبه و یادداشت وسرمقاله به مثابه زبان فارسی و دیگر زبان های های جهان تدوین و اجرایی شود.

یاری از اینکه امروزه در تحلیل گفتمان انتقادی محتوای رسانه های کردی بیشتر ترجمه لفظ به لفظ خبر وگزارش از زبان فارسی به کردی در رسانه های کردی استان های مناطق کردنشین ایران دیده می شود را از مشکلات اساسی در محتوای رسانه های کردی می داند.

وی سیاست ها و راهبردهای نخستین جشنواره رسانه های کردی را رفع این مشکل جدی در بخش نگارش خبر، گزارش و مصاحبه به زبان کردی می داند و گفت: امروزه متدی مشخص برای نگارش تیتر، لید، گذرواژه ها در ساختمان خبر و گزارش نگاری خبری و غیر خبری حرفه ای کردی وجود ندارد و بیشتر آثار با نگرش به تئوری روزنامه نگاری فارسی تنظیم می شود که این ضعف بزرگی است؛ چون ساختار و بافتار زبان فارسی و کردی در فرایند نگارش خبر، گزارش از هم متمایزاست که معمولا رعایت نمی شود و بیشتر مصاحبه ها هم با رویکرد بیوگرافی بدون رعایت تکنیک های مصاحبه حرفه ای بسته و باز با عدم طرح سوالات عمقی است. 

به گفته این خبرنگار کردستانی آثار رسیده به دبیرخانه نخستین جشنواره کردی نمونه ای بارز برای تحلیل و آسیب شناسی این داده مهم در رسانه های کردی است که بدون شک در پنل های تخصصی و کارگاه های آموزشی به این آسیب جدی به تفصیل پرداخته خواهد شد.

وی با تاکید براینکه راه اندازی دبیرخانه دایمی و اساسنامه معین و مشخص می تواند راهگشای تمام این مشکلات باشد ابزار امیدواری کرد که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان که چشم انداز خوبی برای این جشنواره ترسیم می کند در اختتامیه جشنواره به صراحت اعلام کند درصورت استمرار این جشنواره در سال آینده تنها آثار به زبان کردی پذیرفته شود.

یاری ابراز امیدواری کرد که برگزاری این جشنواره موجب شکوفایی رسانه های کردی و نشر آثار به زبان کردی شود و از فعالان رسانه ای در چهار استان ایلام، کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه خواست که تا دهم اسفند ماه  نسبت به ارسال آثار فارسی خود در بخش های خبر، گزارش، تیتر ، مصاحبه، یادداشت و سرمقاله، صفحه آرایی و گرافیک، طنز و کاریکاتور و عکس ( تک عکس و گزارش تصویری)  اقدام کنند.

وی در پاسخ به سوال مکرر شرکت کنندگان بخش کردی که در صورت اضافه شدن بخش فارسی آیا مجاز به ارسال آثار در این بخش نیز هستند؛گفت: برای اینکه این افراد نیز بدون شک افزون بر اثر کردی، آثار فارسی نیز دارند تنها می توانند در یک بخش ( با حفظ آثار ارسالی آنان در بخش کردی )سه اثر ارسال کنند؛ اما برای شرکت کنندگان بخش فارسی، شرکت در دوبخش اصلی با حداقل ارسال سه اثر مجاز است.

دبیرنخستین جشنواره رسانه های کردی به شرکت کنندگان بخش فارسی متذکر شد که در مرحله فرایند ارسال آثار حداقل سه در اثر در یک بخش و شش اثر در دو بخش اصلی در سامانه ثبت کنند و آثار کمتر از سه اثر ارسالی از مرحله داوری حذف خواهد شد و افرادی هم که قبلا کمتر از سه اثر در بخش فارسی در سامانه ثبت کرده اند؛ نسبت به رفع نقص تعداد آثار تا دهم اسفندماه اقدام کنند.

وی به همه شرکت کنندگان بخش فارسی و کردی در دو بخش اصلی و جنبی متذکر شد که زمان بازه زمانی قید شده در فراخوان را رعایت کنند و تنها آثاری در دبیرخانه جشنواره پذیرش نهایی خواهد شد که در بازه زمانی 30 آذرماه 95 تا 30 آذر ماه 97 در مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی منتشر شده باشد و غیر از این آثار پذیرش نخواهد شد.

دبیرنخستین جشنواره رسانه های کردی از همکاران هم صنفی در چهار استان شرکت کننده مناطق کردنشین خواست که روزانه پروفایل شخصی ارسال آثار به جشنواره را چک و رصد کنند و از فرایند لحظه به لحظه جشنواره مطلع شوند و همکاران دبیرخانه جشنواره نیز درصورت تماس همکاران  با ادب و احترام کامل پاسخگوی سوال شرکت کنندگان هستند.

شیروان یاری با هدف تشویق بیشتر شرکت کنندگان استان های ایلام، کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه که امسال به زبان کردی  آثار ارسال کرده اند؛گفت: جوایز بخش کردی همان مقدار اعلام شده در فراخوان جشنواره رسانه های کردی است؛ اما سقف جوایز  برگزیدگان بخش فارسی در رتبه های اول تا سوم کمتر از بخش کردی خواهد بود.

وی در مورد بخش جنبی نیز با سه محور مذکور در فراخوان گفت: این بخش بدون هیچگونه تغییری به دو زبان کردی و فارسی به قوت خود باقی است و متقاضیان به ارسال آثار افزون بر افراد شرکت کننده تا دهم اسفندماه فرصت دارند افزون بر بخش اصلی در بخش جنبی با شرایط قید شده در فراخوان شرکت کنند.

یاری به خبرنگاران ، گزارشگران و روزنامه نگاران چهار استان مورد اشاره در فراخوان اطمینان داد که بعد از اختتامیه نخستین جشنواره کردی در نشست با شورای مشورتی اساسنامه ای با محوریت صرفا پذیرش آثار کردی در سال های آینده تدوین و رسانه ای خواهد شد.

 دبیر نخستین جشنواره مطبوعات کردی از هیات مدیره خانه مطبوعات و مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی به صراحت خواست که بعد از اختتامیه با راه اندازی دبیرخانه دایمی جشنواره رسانه های کردی این ضعف های بنیادی و ساختاری را رفع کنند.

دبیر نخستین جشنواره رسانه های کردی به تمام شرکت کنندگان وعده داد که جشنواره رسانه های کردی با برنامه ریزی و تمهیدات حرفه ایی از جمله برگزاری نمایشگاه مطبوعات، پنل های تخصصی و کارگاه های آموزشی برگزار خواهد شد و بدون شک این جشنواره سنگ زیر بنایی دبیرخانه دایمی دومین جشنواره رسانه های کردی به صورت بین المللی خواهد شد.

یاری مهلت ارسال آثار به سامانه جشنواره به نشانی http://www.pressfestival.irرا تا پایان دهم اسفند ماه عنوان کرد و در مورد زمان اختتامیه جشنواره نیز گفت که بعد از اتمام مراحل داوری آثار، زمان دقیق اختتامیه رسانه ای خواهد شد.

فراخوان نخستین جشنواره رسانه های کردی در دو بخش اصلی و جنبی پانزدهم آبان ماه امسال با نظارت هیات مدیره خانه مطبوعات و اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کردستان بر روی سامانه جشنواره منتشر شده است و دبیر جشنواره نیز 30 دی ماه با معرفی اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات و  ابلاغ حکم مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی معرفی شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها