مدیر منطقه 10 شهرداری گفت: منطقه 10 شهرداری اصفهان در حوزه سرمایه‌گذاری و جلب مشارکت بخش خصوصی پیشگام و پیشتاز است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، حمید شهبازی با اشاره به اینکه بیشترین پروژه‌‌های مشارکتی در این منطقه است، اظهار کرد: منطقه 10  شهرداری اصفهان در حوزه سرمایه‌گذاری و جلب مشارکت بخش خصوصی پیشگام و پیشتاز است.

وی ادامه داد: الان منطقه 10 بیشترین حجم پروژه‌‌های مشارکتی در بین مناطق را دارد که نشان دهنده ظرفیت‌‌های بالای آن است ، منطقه 10 ویژگی‌‌های خاصی دارد که آن را از دیگر مناطق متمایز می کند.

شهبازی بیان داشت: از جمله بیشترین مراکز مذهبی و مراکز خیریه در این منطقه قرار دارد. همچنین قابلیت‌‌های فرهنگی و اجتماعی منطقه باعث شده همیشه در سطح شهر جایگاه ویژه ای داشته باشد. با توجه به قرار گرفتن در کنار بزرگراه شهید اردستانی، از لحاظ دسترسی شرایط مطلوبی دارد و در طول روز وسایل نقلیه زیادی در محدوده این منطقه تردد می کنند که از این نظر در بین مناطق 15 گانه متمایز است.

وی گفت: بودجه این منطقه در سال جاری بالغ بر 100 میلیارد بود که تا کنون بیش از 60 درصد آن محقق شده است. با تمهیدات اندیشیده شده قرار است منطقه 10 به برند سرمایه گذاری در بین مناطق تبدیل شود.

منطقه 10 برند سرمایه‌گذاری می شود

مدیر منطقه 10 شهرداری اصفهان اظهار کرد: راه اندازی پرتال سرمایه گذاری از جمله اقدامات مهم در این راستاست تا علاوه بر معرفی ظرفیت‌‌ها و قابلیت‌‌های سرمایه گذاری منطقه،‌ پای بخش خصوصی را به پروژه‌‌های آن باز کند. 

شهبازی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از درآمدهای شهرداری ناشی از عوارض است، گفت: در حالی که بیشترین تمرکز شهرداری‌‌ها بر وصول عوارض شهرسازی یا به اصطلاح عوارض کالبدی است، اما معتقد هستم باید از این رویکرد عبور کرده و به دنبال درآمدهای پایدار و مستمر باشیم. چرا که تنها راه برون رفت شهرداری‌‌ها از مشکلاتی که گریبانگیر آنها شده و ارائه خدمات مطلوب را با چالش مواجه کرده، تمرکز بر درآمدهای پایدار است.

وی با تاکید بر اینکه منطقه 10 در حوزه سرمایه‌گذاری و جلب مشارکت بخش خصوصی پیشگام و پیشتاز است، ادامه داد: الان منطقه 10 بیشترین حجم پروژه‌‌های مشارکتی در بین مناطق را دارد که نشان دهنده ظرفیت‌‌های بالای آن است.

شهبازی افزود: برای جلب مشارکت بخش خصوصی در اولین گام نشستی با فعالان حوزه اقتصاد شهری برگزار کردیم، چرا که اگر بتوانیم فعالان این حوزه را نه فقط در حوزه‌‌های کالبدی بلکه در حوزه‌‌های خدماتی،‌ فناوری و... نیز درگیر کنیم، عملکرد موفق تری خواهیم داشت.

احصای ظرفیت‌‌های سرمایه گذاری منطقه

مدیر منطقه 10 شهرداری با اشاره به اینکه بعد از نشست و همکاری با تیم مشاوره ای، ‌به دنبال احصای ظرفیت‌‌های منطقه هستیم، گفت: با شناسایی ظرفیت‌‌ها و قابلیت‌‌های منطقه به دنبال طراحی و راه اندازی یک پورتال سرمایه‌گذاری برای منطقه 10 هستیم.

وی ادامه داد: ما به دنبال استفاده از فناوری‌‌های جدید در مدیریت شهری، ‌حمایت از استارتاپ‌‌ها، کاهش آلودگی‌‌های بصری و ‌... در این منطقه هستیم.

تبدیل شدن به قطب سلامت استان اصفهان

شهبازی با اشاره به اینکه منطقه 10 می تواند قطب سلامت استان باشد، گفت: وجود شهرک سلامت (به منزله یک پروژه شاخص محرک توسعه) در کنار پژوهشگاه رویان، بیمارستان هزار تخت خوابی، بیمارستان پیوند و ... می تواند منطقه 10 را قطب سلامت استان معرفی کند.

وی وجود زمین‌‌هایی با کاربری کشاورزی را از جمله ظرفیت‌‌های سرمایه‌گذاری منطقه عنوان کرد و گفت: الان بیشتر گلخانه‌‌ها در غرب اصفهان متمرکز شده اند، در حالی که می توان با مشارکت بخش خصوصی از زمین‌‌های کشاورزی منطقه 10 برای احداث گلخانه‌‌های متعدد در شرق اصفهان استفاده کرد.

وجود اقوام مختلف، ‌ظرفیت نهفته منطقه

شهبازی با تاکید بر اینکه منطقه 10  شهرداری اصفهان ظرفیت‌‌های گردشگری خوبی دارد، اظهار کرد: وجود اقوام و فرهنگ‌‌های مختلف در سطح منطقه از جمله فرصت‌‌هایی است که اگر به درستی از آن استفاده شود می تواند به توسعه منطقه در حوزه گردشگری و صنایع دستی کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه در هر جامعه ای نیروی انسانی از جمله شاخص‌‌های اصلی توسعه پایدار است، گفت: منطقه 10 در این حوزه قابلیت‌‌های خوبی دارد به طوری که شاهد حضور نخبگان،‌ جوانان و بانوان ارزشمند و شایسته ای در منطقه هستیم که در کنار وجود مراکز فرهنگی ورزشی،‌ می تواند در توسعه پایدار شهر کمک کننده باشند.

شهبازی یکی از چالش‌‌های منطقه را وجود گلوگاه‌‌ها و ضرورت بازگشایی آنها عنوان کرد و گفت: منطقه 10 در سطح مناطق بیشترین معابر اصلی را دارد که بخش عمده ای از آنها با وجود گلوگاه‌‌ها،‌ درگیر ترافیک هستند و لازم است بازگشایی شود و این موضوع مستلزم هزینه زیادی است که تامین آن با مشکل روبه رو است

به گفته وی چالش دیگری که می تواند یک فرصت نیز باشد،‌ بافت فرسوده منطقه است  که در صورت احیا، علاوه بر اینکه یک منبع درآمدی خوب است،‌ باعث رفع مشکلات و آسیب‌‌های اجتماعی می شود.

شهبازی  همچنین بیان کرد: با وجود اینکه در منطقه حصه جنوبی اقدامات خوبی صورت گرفته، اما شهرداری با همراهی سایر ارگان‌‌ها باید فعالیت بیشتری در این منطقه داشته باشد تا شرایط زندگی برای ساکنان این محدوده بهتر شود.

شهروندان مسئول می خواهیم

مدیر منطقه 10 شهرداری با اشاره به ‌مشارکت خوب شهروندان در برنامه‌‌های منطقه گفت: شهروندان به دلیل عملکرد خوب مدیران شهری در سالیان گذشته، ‌به شهرداری منطقه اعتماد دارند و با توجه به اینکه شهرداری‌‌ها هم از موسسات عمومی غیردولتی هستند باید حتما از نظرات آنها برای اداره شهر استفاده شود.

 وی ادامه داد: با این حال باید ساز و کار مشارکت شهروندان مشخص شود. از این رو از  زمان حضور در شهرداری تلاش کرده ایم با گروه‌‌های مرجع و تاثیر گذار مثل نخبگان،‌ روحانیون، جوانان، ‌سرمایه گذاران، معتمدان  نشست‌‌های مختلف داشته باشیم تا از نظرات آنها برای پیشبرد امور منطقه استفاده کنیم. همچنین دیدارهای مردمی و بدون واسطه را نیز داریم.

شهبازی با اشاره به اینکه از شهروندان منطقه 10 می خواهیم شهروند مسئول باشند و در اداره منطقه با شهرداری مشارکت داشته باشند، گفت: هر چند شهرداری خود دچار چالش‌‌هایی است، اما با مشارکت شهروندان و اخذ پیشنهادات و نظرات آنها می تواند امور را بهتر اداره کند.

مدیر منطقه 10 شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه کاهش هزینه‌‌ها می‌تواند باعث ارتقای کیفیت خدمات شود، گفت: در اصل تمام هزینه‌‌های شهر را شهروندان می پردازند. از این رو باید درمورد چگونگی هزینه کردن حساسیت داشته باشند و از مدیران مطالبه کنند که در جای درست و به جــا استفاده شود. در این صــورت بسیــاری از مشکلات حــل شـده و هزینــه‌‌های اداره شهــر کاهش می یابد.