در حالی که مردم یزد در بهار چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، جشنی بزرگ در میدان شهدا (امیرچخماق ) برپا کرده بودند، طروات باران بهاری بر زیبایی های آن افزود.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، بر اساس اعلام مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی کشور ، از ابتدای سال جاری آبی ( اول مهرماه تا امروز ) میانگین بارش کشور 143.8 میلیمتر گزارش شد در حالی که این میزان در یزد به عنوان کم بارش ترین استان تنها 18.6 میلیمتر است .

طبق برآوردها امسال 70 درصد افزایش خشکسالی را در استان یزد شاهد هستیم

این در حالی است که در پایان دی ماه ، یزد از نظر میزان بارندگی بعد از سیستان و بلوچستان ( که الان با 18.9 میلیمتر در رده دوم قرار دارد) در جایگاه دوم قرار داشته است.

بارش برف در ارتفاعات و مناطق ییلاقی استان همچون مناطق روستایی شهرستان های تفت و مهریز نیز از صبح امروز آغاز شد و با نفوذ جبهه سرد پشت ناوه بارشی، لابلای ابرهای نیمبواستراتوس توده های همرفتی کومولونیمبوس موجب رعد و برق و تشدید ناپایداری ها و غالب شدن ریزش ها به صورت برف در ارتفاعات شده است.

 از بارش برف در گردنه سخوید و سفیدپوش شدن تنها پیست اسکی این منطقه ، بارش باران و برف در مسیر تفت به ده بالا - طزرجان ، برف و تگرگ در تقی آباد ده بالا ، بارش شدید برف در روستای سلطانب سانیج ، گردنه علی آباد تفت ، روستای محمدآباد از توابع نصرآباد پیشکوه ، بارش 30 میلیمتری باران ( تا ساعت 14 ) در منشاد ، ده بالا ، بارش شدید و جریان سیلاب در حوالی دهستان کهدوئیه و مناطق کوهستانی ندوشن میبد و نصرآباد اشکذر حکایت دارد.

با توجه به بارش برف در گردنه ها و احتمال جاری شدن سیلاب در مناطق ییلاقی ، اداره های کل هواشناسی، راهداری و حمل و نقل جاده ای استان یزد تأکید کردند که مردم با توجه به تعطیلی امروز ، از تردد غیرضروری در مناطق سردسیر خودداری کنند و در صورت لزوم ، وسایل و تجهیزات لازم همچون زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.

به گفته کارشناسان هواشناسی در استان یزد امسال بارش باران در استان یزد 70 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.