موج

در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با هدف افزایش ضریب اطمینان، واحد تقطیر سوم شرکت پالایش نفت اصفهان به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان  گفت: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با هدف افزایش ضریب اطمینان، واحد تقطیر سوم شرکت پالایش نفت اصفهان و چند طرح مهم زیست‌محیطی این شرکت به بهره‌برداری می‌رسد.

مرتضی ابراهیمی  بیان کرد: ظرفیت کلی پالایشگاه اصفهان روزانه 370 تا 386 هزار بشکه است که با راه‌اندازی واحد تقطیر سوم این ظرفیت در سه واحد توزیع خواهد شد و این تغییر موجب کاهش بار ترافیکی خوراک در دو برج‌ تقطیر کنونی می گردد.

وی افزود: تاکنون خوراک ورودی پالایشگاه، وارد دو واحد تقطیر 100 هزار بشکه‌ای می‌شد که این امر موجب افزایش ترافیک محصولات داخل برج‌های جداکننده واحدهای تقطیر شده بود که با راه‌اندازی واحد تقطیر سوم، علاوه بر توزیع خوراک، ضریب ایمنی بالاتر رفته و با توجه به جدید بودن تجهیزات واحد تقطیر سوم، کیفیت محصولات تولیدی نیز افزایش خواهد یافت.

ابراهیمی تصریح کرد: ظرفیت پالایشی پالایشگاه از طریق دو واحد جانبی غلظت‌شکن و در زمان نیاز به تولید بنزین بیشتر، حدود 60 تا 70 هزار بشکه‌ در روز افزایش می‌یابد.

مدیرعامل پالایشگاه نفت اصفهان عنوان نمود: طراحی و تامین بخش عمده تجهیزات این واحد توسط سازندگان توانمند داخلی و تحت نظارت شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران صورت پذیرفته است و این واحد هم‌اکنون در مرحله راه اندازی بوده و با استعانت از خداوند متعال تا پایان سال وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد.

تولید روزانه 11 میلیون لیتر بنزین یورو 5

مرتضی ابراهیمی بهبود کیفیت فرآورده‌های تولیدی در پالایشگاه اصفهان را مهمترین هدف طرح‌های بهینه‌سازی در این پالایشگاه خواند و افزود:  از ابتدای اردیبهشت امسال، کیفیت بنزین تولیدی در پالایشگاه اصفهان که روزانه 11 میلیون لیتر است به سطح کیفی یورو 5 ارتقا پیدا کرده است.

وی با اشاره به این که بنزین با کیفیت تولیدی در پالایشگاه اصفهان به 12 استان کشور ارسال و توزیع می‌شود، گفت: کار تحقیقاتی ساخت کاتالیست واحد ایزومریزاسیون مجتمع بنزین سازی شرکت پالایش نفت اصفهان که تا پیش از این تحت لیسانس دو کشور آمریکا و فرانسه تولید می‌شد و یکی از راهبردی ترین کاتالیست‌های صنعت نفت محسوب می شود، با سرمایه‌گذاری پالایشگاه اصفهان انجام و با موفقیت بومی‌سازی گردید.

پروژه مهم زیست محیطی تصفیه آب پالایشگاه اصفهان آماده بهره‌برداری

مدیرعامل پالایشگاه نفت اصفهان همچنین از راه‌اندازی پروژه مهم زیست‌محیطی تصفیه آب پالایشگاه اصفهان همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی خبر داد و گفت: ظرفیت این پروژه 700 مترمکعب در ساعت است که تا پایان بهمن‌ماه امسال، به بهره‌برداری خواهد رسید.

مرتضی ابراهیمی افزود: با بهره‌برداری از این پروژه بخش عمده آب مصرفی در چرخه پالایش نفت خام از آب خاکستری (فاضلاب) شاهین‌شهر اصفهان تامین می‌شود.

وی با ا شاره به اینکه یکی از مهمترین معضلات واحدهای صنعتی در اصفهان، آب است، گفت: تحقیقات این پروژه از 8 سال گذشته آغاز شده و می‌توان گفت پالایشگاه نفت اصفهان به عنوان یک پیشرو در استفاده از آب خاکستری در بخش صنعت به شمار می‌رود.

ابراهیمی واحد تصفیه آب پالایشگاه اصفهان را یکی از برترین و بی‌نظیرترین واحدهای تصفیه آب به ویژه به لحاظ حجم و گستردگی در سطح کشور خواند.

واحد تصفیه گازوئیل

مدیرعامل پالایشگاه اصفهان همچنین اعلام نمود: هدف از راه‌اندازی واحدهای تصفیه گازوئیل، کاهش (حذف) گوگرد از گازوئیل تولید و تولید سوخت پاک  است که در حال انجام می باشد

ابراهیمی با اشاره به این که بخش عمده تجهیزات مورد نیاز در پالایشگاه اصفهان بومی‌سازی شده است، گفت: تمامی خریدهای مربوط به احداث واحد تصفیه هیدروژنی نفت‌گاز در گذشته انجام شده است و امیدواریم عملیات اجرایی آن به زودی سرعت یابد و انشاالله در نیمه دوم سال 1398 به بهره برداری خواهد رسید.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون به طور میانگین روزانه 18 تا 20 میلیون لیتر گازوئیل در این پالایشگاه تولید می‌شود که 2 تا 3 میلیون لیتر آن یورو 4 بوده و به منظور تامین سوخت اتوبوسرانی در سطح شهر اصفهان و استانهای همجوار به مصرف می‌رسد که با راه‌اندازی این واحد، کیفیت تمامی گازوئیل تولیدی در پالایشگاه به یورو  5 ارتقا خواهد یافت.

وی افزود: نفت‌کوره تولیدی در این پالایشگاه که حدود 18 درصد محصولات تولیدی را تشکیل می‌دهد که طبق تعهدات زیست‌محیطی باید به صفر کاهش و در این راستا با تکمیل اجرای طرح جامع بهبود و بهینه سازی فرآیند شرکت پالایش نفت اصفهان این مهم محقق خواهد گردید.

حضور فعال سازندگان داخلی در اجرای پروژه‌های زیست‌محیطی پالایشگاه اصفهان

ابراهیمی  پروژه جداسازی روغن از آب (واحد روغن‌گیر) و تامین برق پالایشگاه از نیروگاه به منظور صرفه‌جویی در آب (با 93 درصد پیشرفت فیزیکی) را از دیگر پروژه‌های در دست اجرای پالایشگاه اصفهان نام برد و تاکید کرد: تمام پروژه های زیست‌محیطی، بهینه‌سازی و پالایشگاه اصفهان توسط متخصصان توانمند داخلی و شرکت‌های سازنده داخلی اجرایی خواهد شد.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان  یکی دیگر از واحدهای آماده بهره‌برداری در پالایشگاه اصفهان را واحد گرانول‌سازی گوگرد عنوان کرد و گفت: این پروژه زیست محیطی به ظرفیت 300 تن در روز نیز در بهمن ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها