مدیرکل راه وشهرسازی استان اصفهان اقدامات و دستاوردهای حوزه راه، مسکن و شهرسازی را طی گذشت چهار دهه پرافتخار از عمر بابرکت انقلاب اسلامی تشریح نمود.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، حمیدرضا امیرخانی بیان کرد: در حوزه راه سازی و فنی و ساخت با مقایسه راههای قبل و بعد از انقلاب می توان گفت: میزان آزاد راه این استان از 30 کیلومتر به 450 کیلومتر و با رشد 1500 درصدی، میزان بزرگراه 90 کیلومتر به 2100 کیلومتر با رشد 2000 درصدی و میزان راههای روستایی از 1440 کیلومتر به 5921 کیلومتر با رشد 400 درصدی پیشرفت داشته که 62 پروژه شاخص در این حوزه احداث گردیده است.

وی افزود: از جمله شاخص ترین پروژه ها احداث آزاد راه اصفهان-کاشان-قم، احداث باند دوم اصفهان-داران، احداث باند دوم اصفهان - زرین شهر- شهرکرد، احداث کنار گذر شرق و غرب اصفهان، احداث تقاطع های غیر همسطح گز، خورزوق و گرگاب بر روی اتوبان اصفهان-تهران، احداث باند دوم اصفهان- نایین،  احداث باند دوم اصفهان- شهرضا،  احداث بزرگراه اصفهان- شیراز، احداث کمربندی خمینی شهر – نجف آباد،  احداث بزرگراه آزادگان و اتصال به آزاد راه اصفهان- تهران، و ...اشاره نمود.

امیرخانی در بخش ساختمان ها و تاسیسات دولتی همچون احداث بیمارستانها، کلانتری ها و اماکن مختلف فرهنگی، ورزشی و  گفت: در ساخت ساختمانهای عمومی و دولتی قبل از انقلاب 25 هزار مترمربع زمین تخصیص یافته با زیربنای 20 هزار مترمربع ساخت و محوطه سازی بوده که به 129 هزار مترمربع زمین و زیربنای 382 هزار مترمربع ساخت و محوطه سازی افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در ساخت اماکن هنری، فرهنگی و ورزشی نیز متراژ زمین اختصاصی قبل از انقلاب 24 هزار مترمربع و با سرانه زیربنای ساخت به ازای هر نفر 12 درصد بوده که به 48 هزار مترمربع و با سرانه زیربنای ساخت به ازای هر نفر 63 درصد رسیده است.

مدیرکل راه وشهرسازی استان اصفهان در گزارش وضعیت طرح های توسعه و عمران استان اصفهان در دوره 40 ساله انقلاب شکوهند اسلامی بیان داشت: هم اکنون و در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی، از 107 شهر استان 97 شهر استان دارای طرح جامع مصوب می باشد و طرح جامع مابقی شهرهای استان نیز در مراحل نهایی تهیه و تصویب است. از شهرهای استان، 19 شهر دارای طرح تفصیلی مصوب است و تهیه 31 طرح تفصیلی نیز در جریان است که با مقایسه دوران قبل و بعد از انقلاب طرح جامع شهرستان از صفر به 3، طرح جامع ناحیه از صفر به 4، طرح مجموعه شهری از صفر به 1، طرح جامع شهری از 4 به 97 و طرح تفصیلی از صفر به 19 مورد افزایش داشته است.

حمیدرضا امیرخانی با توضیح اقدامات انجام شده در حوزه املاک و حقوقی این اداره کل اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی  واگذاری زمین توسط دولت و تبع آن ایجاد مسکن که از اهداف اعلامی محسوب می گردید توسعه و افزایش چشمگیری بدنبال داشت بطوری که در تمامی شهرهای کشور مناطق و محلاتی که پس از انقلاب ایجاد و توسعه یافتند بر کل نقاط موجود تا آن زمان افزونی یافت تا بتواند جمعیت را که به همین میزان افزایش یافته بود اسکان بدهد.

این مقام مسئول به اقدامات و طرح های مسکن جهت خانه دار شدن مردم پس از انقلاب اسلامی اشاره داشت و گفت:  در بخش مسکن از جمله طرح هایی که پس از انقلاب اسلامی جهت تولید مسکن و زمین مسکونی ارائه شد: طرح های آماده سازی و واگذاری زمین شهری در قالب زمین شهری سابق، طرح استیجار به شرط تملیک با تحویل 15000 واحد مسکونی شهری، ایجاد شهرک و شهرهای جدید همچون دو شهر بهارستان و مجلسی و توسعه شهر فولاد شهر، تامین مسکن خانواده های دو معلول، تامین مسکن محرومین و طرح مسکن مهربوده است.

مدیرکل راه وشهرسازی استان اصفهان  بیان داشت:در مقایسه تعداد واحدهای مسکن از ابتدای سال 57 تاکنون نیز تعداد واحد مسکونی استان در سال 57 حدود2800000 واحد بوده که به تعداد واحد مسکونی حدود 5300000 واحد در استان در سال 97 افزایش یافته است.