معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با بیان اینکه صید ترال به‌ هیچ‌ عنوان پیشنهاد نمی‌شود، گفت: این نوع صید در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا ممنوع شده است. انجام صید ترال میانی به شکل محدود شاید توجیه‌پذیر باشد اما ترال کف شیوه‌ی منسوخ‌شده‌ای است و در این مورد بارها به شیلات تذکر داده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «پروین فرشچی» پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری با اشاره به اینکه علاوه بر فاضلاب شهری موارد دیگری نیز در آلایندگی دریا و ساحل باید در نظر گرفته شود، گفت: در بحث آلایندگی دریا می‌باید به تلخ آبی که آب‌شیرین‌کن‌ها تولید می‌کنند و همچنین پساب‌های صنعتی و ... نیز باید توجه شود.

وی بابیان اینکه می‌بایست سواحل با پرچم‌های زرد و آبی علامت‌گذاری شود تا مردم با خیال راحت در مناطق دارای پرچم آبی شنا کنند، گفت: این موضوع با سه هدف در دستور کار قرار دارد. اول اینکه در مردم ایجاد توقع شود که سواحل بیشتری دارای پرچم آبی باشد. دوم سرمایه‌گذاری در طرح‌های سالم‌سازی در سواحل به ایجاد چند آلاچیق محدود نگردد و زیرساخت‌های لازم نیز ایجاد شود و سوم اینکه مسئولان دولتی برای گرفتن پرچم‌های آبی بیشتری تلاش کنند.

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور بابیان اینکه صید ترال به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود، گفت: این نوع صید در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا ممنوع شده است.

فرشچی ادامه داد: انجام صید ترال میانی به شکل محدود شاید توجیه‌پذیر باشد اما ترال کف شیوه‌ی منسوخ‌شده‌ای است و در این مورد بارها به شیلات تذکر داده‌ایم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش بابیان اینکه مزارع پرورش میگو می‌بایست دارای پیوست زیست‌محیطی باشند، گفت: این مزارع دارای پیوست زیست‌محیطی هستند اما متأسفانه پس از دریافت مجوز از اجرای آن سرباز می‌زنند و وقتی برای تعطیلی این مراکز به دلیل تخلفات زیست‌محیطی مراجعه می‌شود موضوع اشتغال و بیکاری افراد مطرح می‌گردد ازاین‌رو به آن‌ها فرصت داده می‌شود تا اصلاحات لازم را در این موارد انجام دهند.

 معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در خصوص دریا خواری و ساحل خواری گفت: در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم که ساحل در تملک سازمان‌های دولتی، نظامی و اجرایی قرارگرفته که در برخی موارد اقداماتی انجام‌شده و تملک آن‌ها بازگردانده شده است.

فرشچی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در بحث ساحل تداخل وظایف وجود دارد، گفت: درگذشته بحث‌هایی در خصوص مدیریت جامع سواحل بود اما هیچ‌گاه این موضوع عملی نشد تا یک کمیته‌ی ملی در مورد سواحل نظر بدهد.

وی با اشاره به برنامه‌ی ششم توسعه گفت: 65 درصد از توسعه‌ی کشور در استان‌های ساحلی صورت می‌گیرد گفت: در این برنامه به پیشنهاد معاونت محیط‌زیست دریایی قرار است که گارد ساحلی در هرمزگان به شکل پایولت به اجرا درآید و این موضوع در بهینه‌سازی نظارت‌ها، پایش‌ها و بازرسی‌ها مؤثر خواهد بود.

 معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در پایان خاطرنشان ساخت: تا زمانی که خواست سیاسی برای حفظ محیط‌زیست وجود نداشته باشد راه به‌جایی نخواهیم برد از سویی باید حفاظت از محیط‌زیست را در آحاد مرد نهادینه کرد این دو در کنار هم می‌تواند در حفظ محیط‌زیست مؤثر باشد.