آئین گرامیداشت روز جهانی تالاب‌ها با شعار «تالاب ها و تغییر اقلیم» با حضور مدیران، اصحاب رسانه، سازمان های مردم نهاد محیط زیستی، مشاور تدوین طرح مدیریت تالاب بیشه دالان و جوامع محلی در محل سالن همایش های مجموعه نساجی بروجرد و تالاب بیشه دالان بروجرد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، آئین گرامیداشت روز جهانی تالاب ها با شعار «تالاب ها و تغییر اقلیم» با حضور مدیران استانی و شهرستانی، اصحاب رسانه، سازمان های مردم نهاد محیط زیستی، مشاور تدوین طرح مدیریت تالاب بیشه دالان و جوامع محلی در محل سالن همایش های مجموعه نساجی بروجرد و تالاب بیشه دالان این شهر برگزار شد.

در این مراسم مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان ضمن تسلیت ایام فاطمیه و تبریک فرا رسیدن ایام الله دهه مبارک فجر، بر حفاظت از تالاب ها به عنوان یکی از مهمترین اکوسیستم های کره زمین تاکید کرد و بیان داشت: تالاب ‌های لرستان نقش مهمی در کاهش ریزگردها، تنظیم آب و هوا و مسائلی از این دست دارند؛ این تالاب‌ها کریدور پرندگان مهاجر از شمال به جنوب هستند که لازم است از ظرفیت ‌های آن ها مانند پرنده نگری، پروش ماهی، اکوتوریسم و ... برای حمایت از جوامع محلی استفاده شود.

متاسفانه برخی از تالاب ها به اراضی کشاورزی تبدیل شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در این مراسم گفت: متاسفانه به علت بی مهری ها و اعمال سیاست‌ های غلط در سنوات گذشته، برخی از تالاب ‌ها به اراضی کشاورزی تبدیل شده‌اند تا جایی که حتی بسیاری از ساکنان حاشیه این تالاب ‌ها سند رسمی اراضی اطراف این تالاب ‌ها را نیز اخذ کرده‌اند.

تالاب ها 3 درصد سطح کره زمین را در بر گرفته‌اند

فتحی بیرانوند با اشاره به کارکردهای مختلف تالاب ها گفت: تالاب ها با در اختیار داشتن 3 در صد سطح کره زمین، نقش 30 درصدی را در ترسیب کربن این سیاره مسکون ایفا می کنند.

محیط زیست لرستان به دنبال حفظ و احیای تالاب ها است

فتحی بیرانوند با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته توسط این اداره کل برای حفاظت و احیا تالاب های استان گفت: سیاست این اداره کل حفظ تالاب های موجود و احیای تالاب های از دست رفته و تغییر کاربری داده شده است؛ به طوری که جلسات و کارهای خوبی جهت احیای این تالاب ها با مشارکت جوامع محلی و لحاظ نمودن منافع این جوامع برگزار شده است و این اداره کل با تمام توان و ظرفیت خود و با کمک جوامع محلی و دوست داران و تشکل های مردمی در جهت حفاظت هر چه بیشتر از تالاب ها اقدام خواهد نمود.

سطح تالاب های تخریبی به میزان 10 درصد سوخت فسیلی دنیا، گاز گلخانه‌ای تولید می‌کند

وی با اشاره به روند تخریب تالاب ها گفت: سطح تالاب های تخریب شده به اندازه 10 درصد سوخت فسیلی در دنیا ایجاد گاز گلخانه ای می کنند.

جوامع محلی در حفظ تالاب ها نقش موثر دارند

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان اینکه ارتباط و همکاری متقابل بین محیط زیست و جوامع محلی موجبات حفاظت بهتر و موثرتر از محیط زیست را فراهم می کند، تصریح کرد: جوامع محلی حاشیه تالاب‌ های استان در سال‌ های اخیر همکاری‌ مناسبی با محیط زیست داشته‌اند و آموزش‌ها و برنامه ‌های مهمی نیز در این راستا به این جوامع ارائه شده است.

روز تالاب ها در بروجرد

گفتنی است، برگزاری کارگاه آموزشی با حضور مشاور تدوین طرح مدیریت تالاب بیشه دالان بروجرد، کارگاه پرنده نگری و پاشیدن اغذیه طیور برای پرندگان حاشیه تالاب توسط شرکت کنندگان از دیگر برنامه های گرامیداشت روز جهانی تالاب ها در شهرستان بروجرد بود.