نمایشگاه اسناد مشروطه گیلان به مناسبت یکصد و هفتمین سال اعدام مشروطه خواهان گیلان، در عمارت میرزا خلیل رفیع گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، پیش از ظهر امروز نمایشگاه اسناد مشروطه گیلان به مناسبت یکصد و هفتمین سال اعدام مشروطه خواهان گیلان، در عمارت میرزا خلیل رفیع گشایش یافت.

در این نمایشگاه دو روزه، ۱۵ سند از مکاتبات و راپرت های نظمیه در دوره حکومت مشروطه خواهان و عکسهای از مشروطه خواهان گیلان به نمایش درآمد.

همچنین، چند دوربین اولیه عکاسی از دوره ناصرالدین شاه قاجار و یک عکس ارجینال ناصرالدین شاه و ملیجک و ... به نمایش درآمد.

ثبت ملی بنای یادبود شهدای مشروطه

در ابتدای مراسم، محمد حسن عاقل منش با اشاره به برگزاری مراسم پاسداشت شهدای مشروطه، اظهار داشت: بزودی بنای یادبود شهدای مشروطه به عنوان یک مکان رویداد تاریخی ثبت ملی می شود.

حسن اکبری، ضمن تشکر از مجریان برنامه و با اشاره به اینکه دومین نمایشگاه از مجموعه اسناد اوست که در این خانه برگزار شده است، یاد همه شهدای تاریخ این سرزمین را گرامی داشت.

نمایشگاه اسناد مشروطه خواهان 1

مدیر مرکز اسناد جنبش جنگل در این مراسم بیان داشت: اگر حرکت مشروطه خواهی را بخواهیم آنالیز نماییم، سه بخش دارد ؛ آغاز حرکت مشروطه خواهی و تشکیل انجمن های سری، به توپ بستن مجلس توسط لیلخوف روسی و استبداد صغیر و اعاده مجلس با حرکت مشروطه خواهان گیلانی و بختیاری

ناگفته های زیادی در تاریخ محلی وجود دارد

 عباس پناهی با بیان اینکه ناگفته های زیادی در تاریخ محلی وجود دارد، تصریح کرد: یکی از حرکت های ناشناخته مقابله با اولتیماتوم روسیه و حضور مرگان شوستر است که برای نظام بخشیدن به اوضاع مالی و نظامی در ایران استخدام شده بود. این حرکت اگر چه در سطح ملی بررسی شده اما بازتاب آن در گیلان و مقابله های گیلانیان که منجر به اعدام مشروطه خواهان شد، مشخص نشده است.

وی با بیان اینکه روسها شمال ایران و بویژه گیلان را حریم خودشان کرده بودند، ابراز کرد: قرارداد ۱۹۰۷ کمر مشروطه خواهان را می شکند.

 پناهی با بیان این نکته که علاوه بر ۴ مشروطه خواه در رشت، دو نفر هم در انزلی اعدام شدند، تاکید کرد: خود این اعدام یک جریان در ایران بوجود آورد و اعدام این ۶ نفر که ۴ نفر بارز بودند، روسیه تمام منافع خود را از دست داد.