با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان در همایش «قرآن کتاب انقلاب»، ۱۵ نفر از پیشکسوتان و خادمان قرآن کریم گیلان تجلیل شدند.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، آیت‌الله رسول فلاحتی در همایش «قرآن کتاب انقلاب» در اجتماع قرآنیان گیلان به مناسبت گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران در محل سالن اجتماعات مصلای امام خمینی(ره) رشت اظهار کرد: آنچه که بر اهالی قرآن و کسانی که سر در آستان این کتاب الهی دارند این است که در دو بعد ازدیاد و کثرت را طلب کنند، یکم «سیرت» بسازند و دوم آن‌که صورت را هم بسازند.

وی ادامه داد: اینکه در مکتب اهل بیت(ع) تصوف ممنوع شده، برای خاطر این است که آنان به صورت نمی‌پردازند اگرچه گفتند سیرت را هم نگاه می‌کنند ولی سیرت آنان هم بمانند صورت‌شان خراب است.

امام جمعه رشت تصریح کرد: در آیین معرفت اهل بیت عصمت و طهارت و اولیایی که درباره اهل بیت(ع) سر به آستان خدا سائیده‌اند، تصوف امری باطل است زیرا تصوف به ظواهر آنچه که شریعت بیان کرده، پایبند نیست.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه شرع مقدس صورت را هم طلبیده، بیان کرد: در هنگامه‌ای که انسان خود را متعبد کرده، لذا می‌گوید؛ روبه کعبه بایستید که امام می‌فرماید؛ اگر نبود این دستور به هر جهت می‌ایستادیم و سر به آستان او می‌گذاشتیم زیرا که فرمود؛ همه جا آن باری و عزوجل حاضر است و ناظر، لاکن خودش فرمود؛ هر جا که هستید به سمت آن کعبه بنگرید و عبادت را به آن سمت انجام دهید بنابراین صورت را هم طلبیده است.

وی به تحریم خنده، خوردن، نوشیدن، پریدن و تکلم غیر از ذکر معبود در عبادت خاص یعنی نماز اشاره کرد و گفت: پس صورت را هم از ما طلبیده است.

نماینده ولی فقیه در گیلان خاطرنشان کرد: کسی که صورت آنچه را که اهل بیت(ع) گفته‌اند پایبند نباشد نمی‌تواند در این سرای معرفت اهل دل بشود و سیرت او خراب است.

آیت‌الله فلاحتی فلاحتی یادآور شد: اگر طایفه نسوان در خلوت هم بخواهد بندگی کند به او رعایت صورت را هم دستور داده زیرا صورت «حجاب ظاهر» دستور، آیین خدا و نص کتاب الهی است که از او طلبیده که غیر از جلوت در خلوت به بندگی می‌پردازد.

وی با بیان اینکه اهالی قرآن در این دو سرای حرکت می‌کنند و نظام هستی را در هیچ جهتش باطل نمی‌بینند، اظهار کرد: غوغای همگان این است که از سیرت و صورت هستند بنابراین اگر سیرت‌مان را با ولای اولیای الهی و صورت‌مان را با قول، کردار و صورت اهل غیایت‌الله تنظیم و تزیین کنیم قطعا مشکلات درون و برون ما حل می‌شود.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه می‌دانیم پس از این دو مرحله گذرگاه زیبایی چیست، بیان کرد: اینکه فرمود؛ اگر دستاویز خود زیبایی نظام درون و برون باشد و همه را زیبا کنیم، ما تو را زیباشناس می‌کنیم در عین حال بر زیبایی درون و برونت می‌افزاییم.

پیشکسوتان و خادمان قرآن کریم گیلان

آیت‌الله فلاحتی گفت: کسی که در زیبایی نظام هستی عمیق شود این نظام را زیبا می‌بیند و آنچه خدا در دستان این انسان جمع کرده، زیبا مشاهده می‌کند و دست خود را دست خدا و آنچه می‌دهد زیباست و این می‌شود، «تسلیم».

وی ادامه داد: مرحوم ملاهادی سبزواری در حاشیه جلد اول «اسفار» در آنجا که آغاز بحث فلسفی عمیق یعنی وجود و هستی و پس از آن وجود ذهن مطرح می‌شود یک پاورقی طولانی دارد که عصاره آن این است که «انسان تا درون و برون خود را زیبا نکند از سرای‌چه نظام هستی بهره‌ای نمی‌برد» و اگر ما بخواهیم از این نظام بهره‌ای ببریم بایسته است که هم خود زیبا شویم در ظاهر و باطن.

نماینده ولی فقیه در گیلان اضافه کرد: لذا هر قدر از عمر انسان اهل معرفت می‌گذرد زیبایی و نگاه زیبایش به عالم بیشتر می‌شود.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه زیباشناسی در نظام فلسفی دینی که بخشی از آن فلسفه از آتن و از انبیای الهی مأخوذ شده برگرفته از تعالیم انبیاست، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم در این مسیر حرکت کنیم، می‌شویم «سلمان».

وی ادامه داد: پیامبر(ص) فرمود؛ سلمان پاره تن ما شد زیرا او این زیبایی را دریافت و این زیبایی برای اهل‌الله است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه مسیر مذکور صعب و مستصعب است، اظهار کرد: در عین حال اگر بخواهیم پالایش درون و برون داشته باشیم این صعب مستصعب به سهل مسهل مبدل می‌شود و در آن هنگامه است که جامعه دینی تمدن عظیم اسلامی را شاهد خواهد شد.

آیت‌الله فلاحتی افزود: شاید بتوان اذعان کرد که در روزگار ما امام(ره) در این سرای‌چه گام گذاشت چنانچه آنچه از او در لطافت معرفت برای ما نقل کرده و می‌کنند انسان در شگفتی قرار می‌گیرد.

وی، امام(ره) را زیباشناس بعد از اهل بیت(ع) در این عالم دانست و بیان کرد: امام(ره) بعثتی عظیم به راه انداخت که این بعثت تحولی عظیم و گسترده در جامعه امروز بشری ایجاد کرد و این مقدمه‌ای است برای آن بعثت کبری و عزلی که بشریت مدینه فاضله را در زندگی خود شاهد خواهد شد.

کار برای قرآن خاکساری می‌خواهد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در همایش مذکور با بیان اینکه کار برای قرآن و عترت ادعا نمی‌خواهد گفت: کار برای قرآن خاکساری می‌خواهد.

فیروز فاضلی تصریح کرد: هر قدر قرآن در جامعه نفوذ کند، آن جامعه بیمه می‌شود.

در همایش «قرآن کتاب انقلاب»، ۱۵ نفر از پیشکسوتان و خادمان قرآن کریم گیلان تجلیل شدند.