استاندار گیلان با بیان اینکه تعداد پروژه‌های قابل‌افتتاح در گیلان نسبت به سال گذشته رشد ۵۰ درصدی داشته گفت: ۱۸۵۰ میلیارد تومان پروژه طی دهه فجر در گیلان به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از گیلان، مصطفی سالاری شامگاه امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گیلان در سالن غدیر استانداری با بیان اینکه تعداد پروژه‌های قابل‌افتتاح در گیلان نسبت به سال گذشته رشد ۵۰ درصدی داشته اظهار کرد: ۱۸۵۰ میلیارد تومان پروژه طی دهه فجر در گیلان به بهره‌برداری می‌رسد.

استاندار گیلان با اشاره به طرح ساماندهی آب‌بندان ها افزود: طی دو سال معادل چندین برابر ظرفیت منابع آبی گیلان بدون اینکه اعتبار ملی هزینه شود آب در استان ذخیره می‌شود.

۱۰ شیوه‌نامه اجرایی و عملیاتی در گیلان تعریف‌شد

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه ۱۰ شیوه‌نامه اجرایی و عملیاتی در گیلان تعریف‌شده گفت: ارزش طرح‌هایی که به‌صورت شیوه‌نامه تهیه‌شده در راستای حفظ محیط‌زیست و توسعه‌ای بوده و منجر به تولید اشتغال و رونق خواهد شد.

وی با اشاره به انتصاب بخشداران حاشیه‌ساز در رسانه‌ها خاطرنشان کرد: قانون تصریح کرده که از افراد غیر مستخدم می‌توان بخشدار برگزید و خوشحالم که بخشداران انتخاب‌شده جوان و موفق هستند.

استاندار با اشاره به عدم واگذاری مسؤولیت‌ها به افراد غیرهمسو باسیاست‌های دولت گفت: بدیهی است که هیچ‌کسی که هم سو بامشی دولت نباشد مسؤولیت به آن واگذار نشود.

سرقت‌های بیشمار در گیلان ازجمله کابل‌های برق و ترانس

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به پروژه‌های نیمه‌تمام در گیلان گفت: چهار هزار پروژه نیمه‌تمام در گیلان از سطح روستا تا بالاتر وجود دارد و در تخصیص‌ها پروژه‌های که تکمیل‌تر هستند در اولویت قرار دارند.

سالاری با اشاره به سرقت‌های بیشمار در گیلان ازجمله کابل‌های برق و ترانس افزود: امنیت گیلان در مقایسه با سایر استان‌ها بسیار مطلوب است.

وی با اشاره به سایت نفتی خزر در رودسر گفت: هیچ‌گاه سایت نفتی خزر نمی‌تواند هزار نفر را مشغول به کار کند و از طرف دیگر این سایت از اولویت‌های وزارت نفت نیز نیست درحالی‌که این پروژه تنها در حد کلنگ زنی بوده و هیچ عملیات اجرایی در راستای آن انجام‌نشده است.

نظارت دولت در تنظیم بازار و اشراف بر قیمت‌ها

استاندار با اشاره به نظارت دولت در تنظیم بازار و اشراف بر قیمت‌ها افزود: بسیاری از گرانی‌ها در گیلان ناشی از عرضه و تقاضا و گرانی مواد اولیه مربوط به آن است به‌طوری‌که نرخ ارز متغیر و بر روی قیمت محصولات تأثیر می‌گذارد اما این‌که گفته می‌شود نظارتی بر روی بازار وجود ندارد صحیح نیست گرچه نگرانی‌ها در راستای آن وجود دارد.

سالاری با اشاره به حذف ردیف چندین پروژه عمرانی در لایحه بودجه سال ۹۸ ازجمله مگاهاسپیتال، لایه روبی و‌ ساماندهی رودخانه‌ها و فاضلاب شهری شهرهای گیلان گفت: ردیف‌های برخی از پروژه‌ها ازجمله ساماندهی رودخانه‌ها حذف نشده بلکه سالانه اعتبارات ناچیزی به آن تخصیص پیدا می‌کند و در خصوص مابقی پروژه‌ها نیز نمایندگان گیلان در تلاش‌اند تا در لایحه بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق و صحن بگنجانند.

وی در پاسخ به اینکه چرا تالار مرکزی رشت که قرار بود در دهه فجر امسال افتتاح شود جز لیست پروژه‌های قابل‌افتتاح امسال در دهه فجر نیست خاطرنشان کرد: این پروژه در اسفندماه با حضور رئیس‌جمهور افتتاح و شورای اداری گیلان نیز در آن برگزار خواهد شد.

مرحله نخست اعتبار اشتغال روستایی جذب‌شد

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه مرحله نخست اعتبار اشتغال روستایی جذب‌شده افزود: منتظر اعتبارات بخش دوم اعتبارات اشتغال روستایی هستیم و در این زمینه گیلان مثبت عمل کرده است.

سالاری با اشاره به مشکلات چوکا و شفارود افزود: موضوعات صنعت بسیار حساس هست و کسانی که صرفاً سیاسی هستند و مداخله می‌کنند و تخصص ندارد حتی اگر استاندار باشد رسانه‌ها باید سؤال کنند.

استاندار گیلان با اشاره به موضوع شهردار رشت تصریح کرد: تا جایی که حوزه اختیار استاندار است ورود و دغدغه‌ها را منتقل می‌کنم اما ورود به جزییات را جایز نمی‌دانم.

سالاری با اشاره به موضوع سد لاسک مبنی بر اینکه باگذشت قریب به دو دهه و پروژه ابتر مانده و مردم منطقه جدای از محروم شدن از خدمات عمومی از ساختن یک آغول نیز محروم‌اند تصریح کرد: در خصوص سد لاسک ما تابع قانون هستیم و اگر در گزارش زیست‌محیطی موانعی وجود دارد ما باید فوراً آن‌ها را تعیین تکلیف کنیم اما با هر فرضی نمی‌توان توجیه کرد که مردم منطقه از خدمات عمومی محروم شوند.