معاون بهبود تولدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: مرغی که در وزن و سن پایین کشتار می شود هم سالمتر است و هم از لحاظ اقتصادی هزینه کمتری برای تولید آن صرف میشود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، سید احمد ذکریایی نژاد در جلسه مشترکی که با همکاری معاونت بهبود تولیدات دامی و دانشگاه کردستان به منظور  بررسی علمی تولید و عرضه مرغ سایز در واحدهای تولیدی استان برگزار شد اظهار کرد: با کاهش سایز مرغ هزینه مصرف نهاده  و هزینه انرژی  در واحد تولیدی  کم شده و  تعداد دوره پرورش افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه با کاهش زمان پرورش مرغ در مرغداریها، مصرف آنتی بیوتیک ها کاهش چشمگیری خواهد داشت و مرغ سالمتری در دسترس مردم قرار می گیرد تاکید کرد: با تولید مرغ سایز  میتوانیم در زمینه صادرات مرغ فعالیت بیشتری داشته باشیم.

ذکریایی نژاد افزود:  در این طرح،  سن کشتار 42 روزه است و وزن استاندارد،  1200 تا 1800  گرم می باشد.

 معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه تردیدی نیست که گوشت مرغ جایگزینی سالم و مناسب برای گوشت قرمز می‌‌باشد، خاطر نشان کرد: گوشت مرغ یکی از مهمترین مواد غذایی محسوب میشود که سرشار از پروتئینهای مختلف است.

ذکریایی نژاد شاخص ترین و پویاترین صنعت استان کردستان را صنعت مرغداری دانست و تاکید کرد: باید از این صنعت حمایت  بیشتری کنیم.

کاهش سایز مرغ برای تولیدکننده و مصرف کننده توجیه اقتصادی لازم را دارد

در ادامه این جلسه قادر زاده  دکترای اقتصاد کشاورزی و مدرس دانشگاه کردستان گفت: طرح مرغ سایز دارای مزایای خاصی است و برای تولید کننده و مصرف کننده میتواند توجیه اقتصادی مناسبی داشته باشد.

وی اظهار کرد: با کاهش دوره جوجه ریزی  و افزایش تعداد دوره  صرفه اقتصادی مناسبی نصیب تولید کننده  و مصرف کننده خواهد شد.

قادرزاده خاطر نشان کرد :  در این طرح  کیفیت گوشت  مرغ افزایش پیدا می کند  و خطر ابتلا به برخی از بیماریها پایین  می آید.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در سن بالا  بعضی از بیماریها  در سطح مرغداری شیوع پیدا می کند  پس هرچه مرغ در سن پایینتری کشتار شود گوشت آن سالمتر است .