مدیرعامل مجتمع فولاد خزر گیلان در جمع خبرنگاران گفت: این مجتمع دارای ۶ خط تولید شمش فولاد، مطابق با استانداردهای جهانی است و در دو سال اخیر صادرات به کشور های به شرق آسیا را داشته است.

 به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، فریدون سلیمانی امروز در جمع خبرنگاران ضمن خیرمقدم به اصحاب رسانه گیلان جهت بازدید از مجتمع ذوب اهن فولاد خزر در این استان با بیان اینکه این مجتمع به مدت ۱۴ سال در حال فعالیت است، فرایند تولید فولاد دراین مجتمع را تشریح کرد.

به گفته وی، این مجتمع در سال ۸۳ به ثبت رسید و از سال ۸۴ کارهای ساختمانی و عمرانی آغاز و از سال ۹۲ با حضور رئیس جمهوری رسما کار خود را آغاز کرد.

سلیمانی با بیان این مطلب که روزانه بیش از یک هزارو 700 تن شمش فولاد تولید میشود، گفت: این شرکت سرامد صنایع فلزی است و بزرگترین کارخانه ذوب فولاد کشور و کشورهای حاشیه خزر است.

گیلان تامین کننده بیش از نیمی از نیاز مصرف فولاد کشور

مدیرعامل مجتمع فولاد خزر گفت: در سطح کشور نیاز به ۳۶ میلیون تن صنایع فولادی است که ۲۰ تن آن توسط شرکت فولاد خزر به تولید می رسد.

وی با بیان اینکه کلیه پرسنل دارای بیمه حوادث آتش سوزی و تکمیلی هستند افزود: هر ماهه سبد کالایی به فراخور شامل مواد پروتئنی گوشت روغن به کارگران و کارمندان پرداخت خواهد میشود.

سلیمانی با بیان اینکه این مجتمع تعطیلی در سال ندارد افزود: در این کارخانه ۴ شیفت کاری داریم و از ابتدا تاکنون مشغول تولید بوده است و توقف نداریم و مدام مشغول کار هستیم.

وی به تعداد پرسنل این مجمتع اشاره کرد و افزود: ۵۴۰ پرسنل بیمه شده در این مجتمع مشغول هستند و سه هزار نفر وابسته به صورت غیرمستقیم اشتعال زایی صورت گرفته است و تمام کارکنان و کارگران این مجتمع بومی گیلان هستند.

فریدون سلیمانی فولاد خزر گیلان

تاثیر تحریم های دشمن بر تولید فولاد در کشور

وی در مورد تاثیر تحریم ها بر تولید نیز گفت: تحریم ها سبب شد که ظرفیت تولید از صد درصد به سی درصد کاهش یافت اما هرگز به تعدیل نیرو فکر نکرده ایم و قیمت محصولات ما را بازار فولاد تعیین می کند و مواد اولیه به صورت آزاد تهیه می شود.

سلیمانی در ادامه گفت: این مجتمع تولیدی وابسته به برق است و هر ذوب حدود ۷۵ مگابات مصرف انرژی داریم  و به طور میانگین ماهانه بالغ بر سه میلیارد تومان هزینه برق از این مجتمع به شرکت برق کشور پرداخت می شود.

به گزارش موج در مجتمع تولید فولاد خزر در هر 24 ساعت یک هزارو 700تن شمش فولاد تولید می شود.

طول شمش ها 23 متر است و در هر روز دوبار در کوره ها را باز می کنند.

این شغل پس از شغل معدن، جزو رده مشاغل سخت محسوب می شود.