معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با بیان اهمیت کار پاکبان‌ها و نقش افزایش فرهنگ‌سازی در پاکیزگی شهر گفت: فرهنگ‌سازی به سمت کاهش زباله و تفکیک از مبدأ باشد.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، محمدرضا محمد حسن‌پور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه من چرا باید به خود اجازه دهم که بعد از مصرف آب‌معدنی بطری آن را در خیابان بیندازم؛ زیرا پاکبان ما باید جان خود را برای آوردن آن بطری از لابه‌لای خودروها به خطر بیندازد.

وی درباره برنامه‌های افزایش کیفیت جمع‌آوری و امحای پسماند و زباله می‌گوید: هرچند شیراز یکی از تمیزترین شهرهای کشور است اما معتقدیم که یک فیلتر سیگار در سطح خیابان‌های شهر نباید دیده شود.

به گفته محمدرضا محمد حسن‌پور باید گفت در طول سال خطراتی داریم که جان پاکبانان ما را به خطر می‌اندازد و این برای برخی به یک کلاس تبدیل شده که مقدار زباله خود را افزایش دهند؛ بنابراین معتقدیم که به لحاظ فرهنگی مردم باید کمک کنند زیرا یک خانه چندین متری محل زندگی ما نیست؛ بلکه در شهری به وسعت شیراز زندگی می‌کنیم که باید زیباتر از همیشه باشد؛ که لازم است مردم فرهنگ‌سازی کنند و دوم این‌که ما یک سری کارها را باید برای تمیزی شهر انجام دهیم.

حسن‌پور تصریح کرد: مشکلی امروز درصد بالای تولید زباله در خانواده‌ها است که باید فرهنگ‌سازی به سمت کاهش زباله و تفکیک از مبدأ برود. کارهای بسیاری در این حوزه تعریف و کارهای شاخصی را آغاز کردیم که در برخی نیز دنبال تشریفات قانونی هستیم و آگهی روزنامه و فراخوان آن صورت گرفته است.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز خاطرنشان کرد: ازجمله بزرگ‌ترین کارخانه تولید انرژی از زباله توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی که زباله را از فرصت به تهدید تبدیل کنیم.

به گفته‌ی او، در بحث ضایعات ساختمانی اگر به کیان‌آباد بروید کوهی از زباله را می‌بینید که باید تا 80 درصد این ضایعات بازیافت و به بازار مصرف بازگردد و ما در حال پیگیری این کار هستیم. البته در محل دفن زباله برمشور ما دو خط سورتینگ داریم که برای این‌که 45 درصد دیگر زباله نیز سورت شود، در پی راه‌اندازی خط سوم سورتینگ در برمشور هستیم که در یک مدت‌زمانی پنج‌شش‌ماهه این خط را شاهد باشیم.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز درباره‌ی آبیاری فضای سبز با استفاده از پساب‌ها نیز می‌گوید: در مذاکراتی که با آبفا داشتیم بحث آب برای فضای سبز برمشور هم حل شده است.

وی تصریح کرد: اعتقاد به کارهایی داریم که برخی ممکن است آن را آرمانی بدانند. باید اما مشکل ما در آب فضای سبز نبود رینگ آب مصرفی است. ما با داشتن حدود 150 حلقه چاه مشکل داریم معتقدیم آب مصرفی برای آبیاری فضای سبز ما باید از پساب تهیه شود و نباید آب باکیفیت بسیار بالا را پای چمن بریزیم.

وی می‌گوید: معتقدیم که یکی از جاذبه‌های شهر شیراز رودخانه خشک است که باید آب در آن جریان یابد که دو پیشنهاد برای ساماندهی و آبدار شدن رودخانه خشک داریم که یکی از طریق سد تگ سرخ و دیگری از طریق پساب با رعایت تمام فاکتورهای زیست‌محیطی است که با تحقق آن خواهیم دید در طول سال چه اتفاق خوبی در سطح شهر خواهد افتاد.

حسن‌پور درباره وضعیت شغلی پاکبانان نیز می‌گوید: قبل از این‌که مدیران شهرداری حقوق بگیرند پاکبانان ما حقوق دریافت می‌کنند؛ اما در بخش خصوصی در حوزه پسماند زودتر از مدیران حقوق می‌گیرند. بااین‌حال یکی از مصوبات ما در هیئت‌مدیره سازمان‌ها همین است که امروز فضای سبز دید مردم به شهرداری است که باید تعهدات و ضمانت‌نامه‌هایی داشته باشیم تا کارگران فضای سبز در پیمانکاری‌های بخش خصوصی حقوق خود را به‌موقع دریافت کنند و این یک قانون است.