موج

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان؛

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از به‌آب‌اندازی نخستین نمونه از شناورهای تفریحی (تک بدنه) ساخته‌شده در این استان هرمزگان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان،  اله مراد عفیفی پور اظهار کرد: با توجه به سفارش یکی از تعاونی‌های گردشگری در جزیره قشم، نخستین نمونه قایق تفریحی استاندارد مونوهال(تک بدنه v شکل) با نام «هنگام ۱ » در کارخانه شناورسازی مدکندالو در جزیره قشم به‌آب‌اندازی شد و آزمایش‌های دریانوردی نیز بر روی آن با موفقیت به انجام رسید.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان جزییاتی از مشخصات فنی این شناور گفت: بدنه این قایق تفریحی از جنس فایبرگلاس مونوهال ساخته‌شده و سامانه رانش آن نیز از نوع شافت و پروانه است.

وی با اشاره به قابلیت‌های این شناور گردشگری گفت: بدنه این قایق تفریحی به‌گونه‌ای طراحی و ساخته‌شده که با عمر مفید ۱۰ ساله در شرایط آب و هوایی منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان فعالیت کند.

عفیفی پور ظرفیت ترابری این شناور را شامل دو نفر خدمه و ۱۱ نفر گردشگر عنوان کرد و افزود: طول کلی این شناور ۱۱,۸ متر، عرض آن ۳ متر و آبخور شناور در حالت بار کامل ۵۸ سانتی‌متر است. همچنین، سرعت آن در زمان ظرفیت کامل سرنشینان، ۳۰ مایل دریایی( حدود ۵۵ کیلومتر بر ساعت) است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اضافه کرد: سازمان بنادر و دریانوردی در راستای ارتقای صنعت گردشگری دریایی، نوسازی ناوگان و استانداردسازی قایق‌های تفریحی اقدام به ارائه تسهیلات بانکی با سود صفر درصد به متقاضیان نموده است تا شناورهایی استاندارد جایگزین قایق‌های تفریحی معروف به «تشتی» شوند.

وی با اشاره به تأکیدات استاندار هرمزگان و مدیران ارشد سازمان بنادر و دریانوردی بر لزوم نوسازی ناوگان گردشگری دریایی و خروج شناورهای سنتی از این چرخه، افزود: با توجه به اینکه شناورهای تفریحی موجود، به‌هیچ‌وجه استانداردهای لازم برای گشت‌های ایمن دریایی را ندارند، به دنبال این هستیم که با جلب مشارکت مردمی در قالب تعاونی‌ها، شناورهایی ایمن و استاندارد که گواهینامه‌های لازم از مؤسسات رده‌بندی دارند، جایگزین شوند.

عفیفی پور خاطرنشان کرد: پیش‌ازاین و طی سال جاری نیز، ساخت یک فروند قایق تفریحی با بدنه کاتاماران( شناور دارای بدنه زیرآبی دوتکه) تولید داخل به‌منظور جایگزینی با شناورهای غیراستاندارد سنتی به پایان رسیده و با نظارت اداره ثبت شناوران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در همین کارخانه شناورسازی به‌آب‌اندازی شده بود.

وی اضافه کرد: با الحاق تعداد بیشتری از این شناورهای استاندارد به ناوگان گردشگری استان هرمزگان به‌عنوان پایتخت دریایی ایران، بازار فعالان این کسب‌وکار به شکل چشمگیری رونق می‌گیرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان اینکه هرمزگان به‌عنوان استان پایلوت درزمینهٔ نوسازی و استانداردسازی ناوگان گردشگری دریایی در کشور تعیین‌شده است، اضافه کرد: ابلاغ رسمی جلوگیری از تردد شناورهای غیراستاندارد تفریحی در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

عفیفی پور در پایان با اشاره به استفاده از ظرفیت کشتی‌سازی‌های داخلی برای ساخت شناورهای جدید تفریحی، تصریح کرد: تلاش ما بر این است که تعاونی‌ها کمترین میزان آورده برای استفاده از این تسهیلات فراهم کنند و از طریق مذاکره با بانک‌های عامل در خصوص اقساط آن‌ها، دوره زمانی بازپرداخت نیز افزایش یابد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها