موج

اداره کل دامپزشکی کردستان اعلام کرد:

دامپزشکی کردستان در اطلاعیه ای با اشاره به گزارش بروز مواردی از بیماری تب برفکی در برخی استان های کشور از دامداران استان خواست از خرید و جابجایی هر گونه دام فاقد گواهی بهداشتی خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری موج کردستان، اداره کل دامپزشکی کردستان در اطلاعیه ای از احتمال بروز تب برفکی خبرداده است.

در این اطلاعیه آمده است: دام های خریداری شده با مجوز بهداشتی هم باید حداقل به مدت 2 هفته در محل جداگانه ‌ای نگهداری شده و در صورت بروز علایم مشکوک بیماری از وارد کردن آنها به دامداری‌ها خودداری کنند.

دامداران همچنین در ورودی دامداری‌های حوضچه‌های ضدعفونی احداث کرده و از ورود افراد متفرقه جلوگیری به عمل آورند و از رها سازی فضولات دامی در اطراف دامداری و روستا‌ها خودداری شود.

بره، بزغاله و گوساله‌های تازه متولد شده و شیرخوار از طریق شیر مادر آلوده به بیماری تب برفکی به شدت بیمار و تلف می‌شوند، بنابراین به دامداران توصیه می شود از شیر‌های جانشین و یا شیر دام‌های سالم برای تغذیه آنها استفاده کنند.

همچنین از تردد غیر ضروری در میادین دام و مراکز جمع آوری شیر خودداری کرده و در هنگام ورود به دامداری نسبت به تعویض لباس و چکمه اقدام کنند.

دامداران در صورت مشاهده هرگونه علایم بیماری تب برفکی نظیر آبریزش از دهان، لنگش، زخم، و تاول در دهان، لثه، زبان و سم و تلفات دام‌های جوان مراتب را به 1512 اطلاع دهند و با ماموران اعزامی دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند. 

تب برفکی یا «بیماری دهان و پا» یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم می‌شود. 

این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت 2 تا سه روز تب شدید ایجاد کرده و به دنبال آن تاول هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شود. 

این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند. 

این بیماری به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می‌شود و کنترل آن منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه نمودن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم کردن میلیون‌ها راس دام است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها