موج

مدیر جهاد کشاورزی ساری خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری گفت: در حال حاضر چهار واحد تولیدی کرم ابریشم در این شهرستان فعالیت می کنند و 240 کیلوگرم پیله کرم ابریشم تولید دارند.

 به گزارش خبرگزاری موج مازندران و به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان مازندران رضا پورفلاح با بیان اینکه احیا و توسعه نوغانداری از اولویت‌های جهاد کشاورزی است، گفت: در حال حاضر چهار واحد تولیدی کرم ابریشم در شهرستان  ساری در حال فعالیت هستند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری خاطرنشان کرد: تولید نهال توت اصلاح‌شده، تولید تخم نوغان مرغوب ، آموزش و توانمندسازی نوغانداران و کارشناسان و احیای فرهنگ پرورش کرم ابریشم از جمله اولویت‌های توسعه نوغانداری است.

وی با اشاره به اینکه توسعه صنعت نوغانداری بستگی زیادی به گسترش باغات توت دارد، افزود: برنامه‌هایی در زمینه افزایش وسعت توتستان‌ها، افزایش تعداد درختان با کاشت نهال در اراضی شیبدار کم بازده و حاشیه باغ‌ها، استخرهای پرورش ماهی، دامداری‌ها و محوطه خانه‌های روستایی در حال اجرا است و تاکنون پنج هکتار توتستان در این شهرستان وجود دارد.

پورفلاح با بیان اینکه پیله ابریشم تولیدشده میتواند به‌عنوان مواد اولیه صنایع ابریشم‌کشی و محصولات ابریشمی به‌ویژه در فرش ابریشم، تولید شال و روسری، لباس ابریشمی و صنایع‌دستی استفاده ‌شود و زمینه ای برای ایجاد فرصت‌های اشتغال پایدار و درآمد فراهم خواهد شد، اظهار کرد: پارسال 240 کیلوگرم پیله در این شهرستان تولید شد.

وی اضافه کرد: برای احیا و رونق دوباره این صنعت و ترغیب کشاورزان به پرورش کرم ابریشم نیازمند اهتمام و همکاری همه مسئولان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری نجات صنعت نوغانداری و ابریشم  را در گرو ایجاد مشوق‌های مؤثر برای جلب نظر کشاورزان دانست و خاطرنشان کرد: صنعت نوغانداری و ابریشم با توجه به ظرفیت و قابلیت بسیار بالا در زمینه ایجاد درآمد و اشتغال برای خانوارها به‌ویژه در روستاها باید مورد توجه قرار گیرد و برای حفظ نسل جوان در روستاها و جلوگیری از مهاجرت آن‌ها و همچنین توسعه روستاها در راستای رونق دوباره این صنعت تلاش کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها