موج

منتقدان کشتی همدان:

تا اتفاقات تلخ دیگری گریبان کشتی همدان را نگرفته اداره کل ورزش و جوانان باید از سرپرست بخواهد هرچه زودتر شرایط برگزاری مجمع انتخابات را فراهم کند.

خبرگزاری موج همدان، اداره هیئت کشتی به‌صورت سرپرستی و تجربه کم سرپرست هیئت در اداره هیئت‌های ورزشی باعث شده کشتی همدان در ۳ ماه گذشته اتفاقات بی‌سابقه‌ای را تجربه کنند که از آن دست می‌توان به نرسیدن ۳ کشتی‌گیر به سر وزن در دیدار رده‌بندی مسابقات کشتی آزاد قهرمانی کشور، از دست رفتن ۱۲ سهمیه در مسابقات انتخابی تیم ملی و بی‌نظمی در برگزاری مسابقات اشاره کرد.

نداشتن یک تقویم ورزشی و نیز کناره‌گیری و دلخوری برخی از بزرگان کشتی همدان ازجمله علی مخزنی از مربیان سازنده کشتی که سال‌ها به عناوین مختلفی در هیئت شهرستان همدان فعالیت کرده، سعید گودرزی مربی ۲ نایب‌قهرمان المپیک، محمد ایرانی از پیشکسوتان نامدار کشتی استان، غلامرضا مؤذن تنها مربی غرب کشور که سابقه مربیگری در چند کشور آسیایی و تیم ملی کانادا را در کارنامه خود دارد نیز از دیگر اتفاقات این مدت بود که در این میان برخی از مربیان مطرح استان تاب نیاورده و از اتفاقات تلخ دیگری که تاکنون پنهان مانده بود پرده برداشتند.

حشمت احمدی بابیان اینکه به دلیل بی‌تفاوتی مسئولان هیئت نسبت به بهداشت سالن‌های کشتی بیماری پوستی قارچ در بین کشتی‌گیران شیوع پیداکرده است، اظهار داشت: ابتدا بیماری قارچ در سالن کشتی نهاوند به دلیل نبود دوش و آبگرم شیوع پیدا کرد و بسیاری از کشتی‌گیران مبتلا شدند که پس از رسانه‌ای شدن موضوع با کمک مالی مسئولان این شهرستان و تعمیر و تجهیز موتورخانه مشکل حل شد.

مربی کشتی استان همدان با اشاره به اینکه نزدیک به یک ماه است دوش خانه کشتی همدان به دلیل مشکلات تأسیساتی قابل‌استفاده نیست، گفت: قارچ یک بیماری مسری است که در محل‌های مسقف و مرطوب مثل سالن‌های کشتی شیوع پیدا می‌کند و برای مبتلا نشدن باید بلافاصله پس از تمرین یا مسابقه دوش گرفت.

وی بابیان اینکه به دلیل سنگینی ورزش کشتی، درآمدزایی کم در این رشته و علاقه نونهالان و نوجوانان به رشته‌های توپی؛ از تعداد نوآموزان کشتی نسبت به سال‌های قبل کم شده است، بیان کرد: این مشکلات بهداشتی و بی‌تفاوتی مسئولان هیئت نسبت به آن نیز باعث می‌شود که خانواده‌ها اجازه ندهند فرزندانشان به کشتی روی بیاورند که باید مسئولان هرچه زودتر فکری به حال شیوع قارچ در خانه کشتی همدان و رفع مشکل دوش بکنند.

این مربی جوان با اشاره به اتفاق عجیب دیگری در خانه کشتی همدان گفت: به‌تازگی تشک‌هایی را در خانه کشتی به برخی مربیان اجاره داده‌اند که باعث بروز برخی تخلفات و دلسردی سایر مربیان شده است.

احمدی عنوان کرد: این تشک‌ها را به ۲ یا ۳ مربی خاص اجاره داده‌اند و آن‌ها برای تأمین اجاره تشک از نوآموزان پول‌های بیشتری از تعرفه تعیین‌شده می‌گیرند که این مسئله باعث دلسردی و دلخوری سایر مربیان شده؛ چرا که معتقدند این اتفاق تبعیض است و می‌تواند به چهره مربیان دلسوزی که بدون چشمداشت مالی در خانه کشتی فعالیت می‌کنند خدشه وارد کند.

وی از نبود یک برنامه مشخص برای برگزاری مسابقات در این مدت هم گلایه کرد و گفت: پیش‌تر زمان مسابقات از یک ماه قبل معلوم بود اما مثلاً چند روز پیش مسابقات انتخابی کشتی پهلوانی شهرستان برگزار شد و ۳ روز بعد مسابقات انتخابی استان که می‌تواند آسیب‌های جدی به کشتی‌گیر وارد کند.

یکی دیگر از مربیان کشتی همدان با اشاره به اینکه بدعت‌های عجیبی در دوران سرپرستی هیئت کشتی گذاشته‌شده است، اظهار داشت: یکی از این بدعت‌ها نحوه گزینش نمایندگان همدان در مسابقات انتخابی تیم ملی بود.

وحید بیگم جانی افزود: به غیر از کشتی‌گیرانی که در مسابقات قهرمانی کشور موفق به کسب سهمیه شدند فدراسیون همدان ۵ سهمیه دیگر به استان همدان داد که این سهمیه‌ها برخلاف ضوابط تقسیم شدند.

این مربی کشتی استان همدان با اشاره به روند گذشته گفت: همیشه روال به این صورت بوده که در چنین شرایطی کمیته فنی سهمیه‌ها را مشخص کند اما این بار ۳ نفر از اعضای جدید هیئت در دوره سرپرستی دورهم جمع شدند و سهمیه‌ها را بر اساس روابط تقسیم کردند.

بازدید وزیر ورزش از کمپ تیم ملی کشتیکشتی‌گیری سهمیه انتخابی تیم ملی را گرفت که در مسابقات استانی و در یک مسابقه انتخابی به همه رقبای اصلی خودباخته بود بیگم جانی خاطرنشان کرد: به‌عنوان‌مثال کشتی‌گیری سهمیه انتخابی تیم ملی را گرفت که در مسابقات استانی و در یک مسابقه انتخابی به همه رقبای اصلی خودباخته بود اما چون مربی‌اش یکی از آن ۳ فرد تصمیم‌گیرنده بود راهی مسابقات انتخابی شد.

وی بابیان اینکه حق بسیاری در این میان زیر پا گذاشته شد، بیان کرد: خیلی از چهره‌هایی که محق بودند در این مسابقات حضورداشته باشند حقشان خورده شد تا از ۱۵ نماینده همدان در مسابقات انتخابی تیم ملی فقط ۴ نفر سهمیه جام تختی را بگیرند و ۱۱ سهمیه از بین برود.

بیگم جانی خاطرنشان کرد: مربیان در اعتراض به این نحوه گزینش به بازرسی اداره کل ورزش و جوانان شکایت کردند که این پرونده در حال بررسی است و به‌زودی نتیجه آن اعلام می‌شود.

این مربی کشتی استان همدان گفت: در حال حاضر هر مربی یا کشتی‌گیری کوچک‌ترین انتقادی کند به کمیته انضباطی فراخوانده می‌شود در حالی که درگذشته آزادی بیان در هیئت وجود داشت.

وی عنوان کرد: به‌عنوان‌مثال من به دلیل شکایت به بازرسی اداره کل که رکن نظارتی ورزش همدان است از سوی هیئت به کمیته انضباطی فراخوانده شدم، به دلیل شرایط موجود بسیاری از بزرگان و پیشکسوتان از کشتی همدان فاصله گرفته‌اند و من از آن‌ها خواهش می‌کنم برای نجات کشتی استان دورهم جمع شوند و تصمیم عاجلی بگیرند.

در پایان گفتنی است؛ مقصر وضع موجود را نمی‌توان سرپرست هیئت معرفی کرد چراکه افرادی که به‌عنوان سرپرست در هیئت‌های ورزشی معرفی می‌شوند تجربه مدیریتی ندارند و صرفاً جهت مهیاکردن شرایط انتخابات در این مسئولیت‌ گمارده می‌شوند.

بنابراین تا اتفاقات تلخ دیگری گریبان کشتی همدان را نگرفته اداره کل ورزش و جوانان باید از سرپرست بخواهد هرچه زودتر شرایط برگزاری مجمع انتخابات را فراهم کند.

از سوی دیگر انتخابات فدراسیون کشتی نیز در پیش است و اگر تا آن زمان کشتی همدان صاحب رئیس نشود حق رأی در انتخابات ریاست فدراسیون را ندارد که بی‌تردید به اعتبار کشتی استان لطمه می‌زند.

بنابراین امیدواریم برای برون‌رفت کشتی همدان از شرایط موجود هرچه زودتر مجمع انتخاباتی هیئت برگزار شود تا مدیری که مورد وثوق اهالی کشتی استان است و توانایی غلبه بر مشکلات و حاشیه‌ها را دارد سکان کِشتی کُشتی همدان را در دست بگیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها