موج

در ششمین جلسه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان به ریاست بهروز اکرمی معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان بر استفاده از لباس سنتی در ادارات تآکید شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «علی بندرعباسی» سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی هرمزگان   گفت: در اردیبهشت 97 بمناسبت روز ملی خلیج فارس استاندار هرمزگان پیشنهاد استفاده از لباس سنتی در ادارات را رسمیت بخشیدند که با استقبال وزیر ارشاد، کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور آن را بعنوان یک طرح ملی معرفی کرد.

وی افزود: این اداره کل بعنوان دبیرخانه استانی کارگروه ساماندهی مد و لباس برای  اجرایی شدن طرح چندین جلسه تخصصی باحضور طراحان لباس، اساتید دانشگاه، محققان جامعه شناسی و روانشناسی برگزار کرد چون علیرغم تنوع، سادگی، پوشیدگی و زیبایی پوشش بانوان هرمزگانی آنچه امروزه از لباس سنتی ما باقی مانده فقط لباس مجلسی پر زرق و برق و گران قیمت است.

بندرعباسی مأموریت این طرح را احیا و حفظ سنت ها در عین روزآمدی عنوان کرد و بیان داشت: در خردادماه اجرای این طرح در 2 فاز پیگیری شد فاز اول تحقیق و بازیابی پوشش های مناطق هرمزگان (شرق- غرب- شمال و جنوب) و فاز دوم طراحی و دوخت نمونه هایی از لباس اداری- سنتی توسط طراحان  لباس بندرعباس با بهره گیری از داشته های علمی- تجربی موجود و الهام از رنگ ها، برش های سنتی، نوارها و دوخت های سنتی، طبیعت و معماری پیرامونی برنامه ریزی شد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نتیجه اجرایی فاز دوم را برگزاری نمایشگاه مانتو سنتی اداری خلیج فارس در فرهنگسرای طوبا اعلام کرد و ادامه داد: این نمایشگاه شامل 21  لباس سنتی- اداری بمناسبت هفته دولت با حضور استاندار، مهندس اکرمی،نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیران و مشاوران اموربانوان دستگاه های اجرایی آغاز به کار نمود.

وی ضمن سپاس از حمایت رییس کارگروه و مدیرکل امور بانوان استانداری از اقدامات طراحان لباس استان ابراز امیدواری کرد که دستگاه های اجرایی با استفاده از فرم های اداری علاوه بر ترویج سنت های پوششی به اقتصاد هنر طراحی لباس  کمک کنند. در ادامه  طرح های لباس اداری- سنتی در قالب پاورپوینت نمایش و توضیح داده شد.

در ادامه بهروز اکرمی معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان گفت: بدون تردید لباس هویت تاریخی اجتماعی مردم ماست که همیشه مورد توجه جهان بوده است و می تواند علاوه بر احیای سنت ها و معرفی آداب و رسوم و فرهنگ، بعنوان الگوی موفق گردشگری در صنعت توریسم باشد.

رییس کارگروه تخصصی بانوان و خانواده اهتمام مجموعه های اداری و خدمات رسانی راه آهن، فرودگاه ها، بنادر و دریانوردی، میراث فرهنگی، دانشگاه ها به استفاده از طرح های ارائه شده را ضروری دانسته و پیشنهاد کرد:  اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی و دفتر امور بانوان استانداری در مناسب سازی قیمت تمام شده لباس ها  و ایجاد ارتباط طراحان لباس با ادارات یادشده و زیرمجموعه های آن ها همکاری لازم را داشته باشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها