موج

مدیرکل بهزیستی استان همدان:

کودکان مبتلا به اوتیسم مشکلات ارتباطی دارند و از درک احساسات یا تفکرات سایرین عاجز هستند؛ بنابراین برای آنها مشکل است که احساسات‌ خود را از طریق کلمات، ژست‌ها، حالات صورت یا لمس کردن بیان کنند.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، مدیرکل بهزیستی استان  با بیان اینکه با بیان اینکه ماهانه به هر کودک اوتیسم 460 هزار تومان یارانه داده می شود، افزود: بهزیستی علاوه بر یارانه هر ماه 20 هزار تومان کمک هزینه ایاب و ذهاب و 50 هزار تومان کمک هزینه بهبود تغذیه نیز می دهد که نهایتا 530 هزار تومان برای هر کودک اوتیسمی پرداخت می شود.

حمیدرضا الوند ادامه داد: در مراکز اوتیسم خدماتی شامل کاردرمانی، گفتار درمانی، خدمات مشاوره و روانشناسی، خدمات ورزشی و اصلاحی توسط کارشناسان ارائه می شود.

الوند  با بیان اینکه کودکان اوتیسمی تا سن 14 سالگی می توانند از این مراکز خدمات دریافت کنند، افزود: این افراد طبق دستورالعمل سازمان بهزیستی پس از این سن می توانند با مراجعه به مراکز حرفه آموزی بهزیستی مهارتهای لازم را کسب کنند.

وی ادامه داد: اکثر این کودکان با توجه به توانمندیها و استعدادهایشان در کنار آموزش یا بعد از گذراندن آموزش نیاز به یادگیری یک مهارت و حرفه ای دارند که در آینده بتواند به عنوان شغل یا یک حرفه از آن استفاده کند.

الوند با اعلام اینکه در دو مرکز حرفه آموزی پسرانه قدس و مرکز دخترانه مریم حرفه های مختلفی از جمله؛ سفالگری، منبت و برخی از رشته های صنعتی ارائه می شود، گفت: طبق هماهنگی های انجام شده با اداره کل فنی و حرفه ای استان پس از پایان دوره های مهارتی افراد متناسب با توانمندیای کسب شده گواهینامه دریافت می کنند.

وی با اعلام تأسیس دو مرکز جدید خدمات‌رسانی برای بیماران بالای 14 سال گفت: راه اندازی این دو مرکز که قرار است در همدان و ملایر ایجاد شود در مرحله مکاتبات اداری است که با به حد نصاب ظرفیت، امیدواریم بزودی  این مراکز راه اندازی شوند.

الوند به اجرای طرح ویزیت در منزل اشاره کرد و افزود: اخیرا کارشناسان و مربیان بهزیستی با حضور در منازل افراد معلول آموزشهای لازم برای نگهداری این افراد را در خانه ارائه می دهند.

وی ادامه داد: ویزیت در منزل نه تنها بر افزایش احساس تعلق این افراد به خانواده ها کمک می کند، بلکه از حضور آنها در مراکز نگهداری معلولین نیز می کاهد.

مدیرکل بهزیستی استان  در ادامه از خانواده هایی که توانایی مالی مناسبی داشته و قادر به تامین تجهیزات مورد نیاز فرد معلول خود را دارند در خواست کرد تا با مراجعه کمتر به بهزیستی این اداره کل را در حمایت بیشتر از خانواده های نیازمند یاری دهند.

الوند همچنین از افزایش 60 درصدی اعتبارات سازمان بهزیستی در بودجه 98 خبر داد و افزود: متاسفانه تحریم ها منجر به گرانی تجهیزات توانبخشی شد که با افزایش اعتبار امسال مشکل خرید تجهیزات تسهیل می شود.

گفتنی است کودکان مبتلا به اوتیسم مشکلات ارتباطی دارند و از درک احساسات یا تفکرات سایرین عاجز هستند؛ بنابراین برای آنها مشکل است که احساسات‌ خود را از طریق کلمات، ژست‌ها، حالات صورت یا لمس کردن بیان کنند. اوتیسم در پسران چهار برابر بیش از دختران مشاهده می‌شود. اوتیسم هیچ محدودیت نژادی، قومی یا اجتماعی ندارد، میزان درآمد خانواده، سبک زندگی یا تحصیلات نیز بر کودکان مبتلا به اوتیسم هیچ تأثیری ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها