موج

مدیر کل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت :

مدیر کل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت رشد جمعیت در کشور را 24.1 اعلام کرد و افزود: در بین در استان های کشور، استان گیلان، کمترین رشد جمعیت و نرخ باروری را دارد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، سید حامد برکاتی مدیر کل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، هدف کلی برنامه همکاری مشترک بین دستگاهی را، ارتقای کمی و کیفی برنامه آموزش های هنگام ازدواج، عنوان کرد و افزود: برخورداری زوجین در آستانه ازدواج و پس از آن از مهارت ها و توانمندی های بیشتر برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برای افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی و نهایتا تحکیم بنیان خانواده، از دیگر اهداف این برنامه است.

 برکاتی، با اشاره به رشد باروری در کشور، اظهار کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵، باروری کلی در کشور ۲.۰۱ در پنج ساله منتهی به سال ۹۵ بوده است.

24.1 رشد جمعیت در کشور

وی رشد جمعیت در کشور را 24.1 اعلام کرد و افزود: در بین در استان های کشور، استان گیلان، کمترین رشد جمعیت و نرخ باروری را دارد. همچنین میزان ازدواج و فرزند آوری در گیلان کاهش داشته است.

ثبت 18 هزار و 800 مورد ازدواج در گیلان در سال 96

وی با اشاره به ثبت 18 هزار و 800 مورد ازدواج و 6 هزار و 600 مورد طلاق در گیلان طی سال 96 گفت: میزان طلاق در گیلان در مقایسه با سایر استان های کشور بالاست. 

مدیر کل وزارتی، با اشاره به این که سالمندی در کشور با دو الگو همراه است، اذعان کرد: جمعیت سالمندی بالای ۶۰ سال در استان های شمالی، ۹.۲ است، که این آمار در گیلان ، ۱۳.۲ درصد است که با تا پایان سال 97، به ۱۴ درصد هم می رسد.

گیلان در زمینه سوء تغذیه کودکان مشکلی ندارد

وی با اشاره به این که، استان گیلان در زمینه سوء تغذیه کودکان مشکلی ندارد، افزود: افزایش وزن و چاقی در بین کودکان گیلانی و بحث سالمندی و افزایش بیماری های غیرواگیر در این استان بسیار جدی است که کنترل این موارد، به تامین سلامت جمعیت استان کمک خواهد شد.

 سیدحامد برکاتی، یکی از اقدامات دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، را آموزش های حین ازدواج و پس از آن عنوان کرد و افزود: آموزش های حین ازدواج با همراهی و مساعدت شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اجتماعی کشور و ستاد ملی زن و خانواده، با نظارت وزارت بهداشت صورت می گیرد.

سید حامد برکاتی

وی با بیان این مطلب که تا کنون، 95 درصد زوجین موظف به گذراندن دوره های آموزشی حین ازدواج بودند تا بتواند مراحل ثبت قانونی ازدواج را طی کنند، خاطرنشان کرد: قوه قضایه، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان بهزیستی نیز در برگزاری دوره های آموزشی با وزارت بهداشت مشارکت دارند.

مدیر کل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، بازنگری در بسته آموزشی ویژه زوجین در آستانه ازدواج، توانمندسازی نیروی انسانی، برگزاری سه دوره آموزشی برای ارتقای توانمندی مربیان ارشد کشور، تهیه محتوای آموزشی برای مربیان منطقه ای، برگزاری سه کارگاه تربیت مربیان منطقه ای، را از اقدامات انجام شده برشمرد و افزود: استقرار خدمات و مراقبت های سطح بندی شده، با اولویت، 5 سال اول پس از ازدواج، از دیگر برنامه های در دست اقدام وزارت بهداشت است.

به گزارش موج، به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نشست آموزشی توجیهی مربیان آموزش های هنگام ازدواج برنامه همکاری مشترک، با حضور مقامات کشوری، مسوولان استانی و دانشگاهی، در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها