روشندل بیان کرد : در سطح ملی فعالیت‎های خوبی در حوزه ثبت سرطان آغاز شده و در سال‎های آینده امیدواریم بتوانیم استان‎های دیگر نیز در زمینه ثبت سرطان داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج گلستان ، غلامرضا روشندل، امروز (چهارشنبه 5 دی) در همایش کاربردی بیوانفورماتیک و سیستم بیولوژی در سرطان مری در استان گلستان گفت: استان گلستان در کمربند سرطان مری آسیا قرار دارد و اردیبهشت ماه سال آینده در حوزه سرطان‎های گوارش با این رویکرد همایشی برگزار خواهد شد.

مدیر مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گلستان ادامه داد: مطالعات اولیه در زمینه سرطان از سال 1370 در منطقه استان گلستان آغاز شده و در آن زمان گزارش‎های موردی از میزان بالای سرطان در این منطقه اعلام شد که در قالب کارگروهی با همکاری دانشگاه تهران مطالعاتی انجام شد و مقالاتی در این زمینه نیز به چاپ رسید.

روشندل افزود: در آن زمان مطالعات نشان می‎داد که سرطان مری بیشتر در مردان بروز می‎کند ولی در منطقه استان گلستان به ویژه در کلاله و گنبد کاووس بیشتر در خانم‎ها سرطان مری بروز می‎کرد.

وی با بیان اینکه امروز سرطان مری در استان در مردها بیشتر از زنان است، تاکید کرد: برای مدت‎ها تحقیقات و ثبت سرطان متوقف شده بود و از دهه 80 موضوع ثبت سرطان با توجه به دغدغه‎هایی که در منطقه وجود داشت از سر گرفته شد.

مدیر مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گلستان متذکر شد: باید بر اساس آمار بتوانیم برنامه‎ریزی درستی برای سرطان داشته باشیم و بر اساس داده‎های ثبت سرطان که از سال 1383 شروع شده بود این مهم در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: پژوهشگران می‎توانند از سایت مرکز تحقیقات گوارش دانشگاه علوم پزشکی استان از داده‎های تحقیقاتی در حوزه سرطان در استان استفاده کنند.

مدیر مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گلستان افزود: 23 طرح تحقیقاتی در قالب پایان نامه‎ها از این داده‎ها استفاده شده و در مورد انتشار نتایج نیز یکی دیگر از اقدامات ما در اختیار قرار دادن این داده‎ها به سیاستگذاران در طی دوره 10 ساله بوده است.