مدیرکل انتقال خون کردستان با بیان اینکه تزریق خون به منزله یک شمشیر دو لبه است، اضافه کرد: خون و فرآورده های خون اگر منطبق با استاندارد های ملی و بین المللی تجویز و تزریق نشود عوارض جبران ناپذیری را برجای خواهد گذاشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛ محمد سعید کریمیان گفت:تزریق خون به منزله یک شمشیر دو لبه است.

مدیرکل انتقال خون کردستان روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در بحث نظام مراقبت از خون هیچ بیمارستانی در رده متوسط، ضعیف یا بحرانی جای ندارد.

وی با اعلام اسامی مراکز درمانی برتر استان در ارزیابی عملکرد زنجیره تزریق خون افزود: سازمان انتقال خون وظیفه نظارت بر سلامت خون و فرآورده های آن از زمان خونگیری از اهدا کنندگان در مراکز انتقال خون تا پس از تزریق خون به بیماران در مراکز درمانی را بر عهده دارد.

کریمیان از کسب رتبه برتر ارزیابی زنجیره تزریق خون توسط بیمارستان توحید سنندج خبر داد و تاکید کرد: در 6 ماه نخست امسال بیمارستان تامین اجتماعی سنندج رتبه دوم و بیمارستان های بعثت سنندج و تامین اجتماعی سقز نیز به صورت مشترک رتبه سوم را کسب کردند.

وی یادآور شد: ممیزین سازمان انتقال خون سالانه دو بار در همه مراکز درمانی استان حضور می یابند و فرآیند و مستندات تزریق خون و فرآورده های آن به بیماران را مورد بررسی قرار می دهند.

مدیرکل انتقال خون کردستان با بیان اینکه در زنجیزه انتقال خون ممکن است خطاهای متعددی در مراحل حمل و نقل، درخواست تا تزریق خون و فرآورده ها اتفاق بیفتد، گفت: بخش زیادی از این خطاها از نوع غیر فنی است و با کنترل مداوم، چک کردن مجدد و بازبینی فرآیند ها می توان از رخداد آنها جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه تزریق خون به منزله یک شمشیر دو لبه است، اضافه کرد: خون و فرآورده های خون اگر منطبق با استاندارد های ملی و بین المللی تجویز و تزریق نشود عوارض جبران ناپذیری را برجای خواهد گذاشت.

کریمیان ارزیابی وضعیت و موقعیت مکانی بانک خون در مراکز درمانی، دانش کارکنان، ارزیابی تجهیزات و کیفیت نگهداری خون و فرآورده ها را از شاخص های این سطح بندی اعلام کرد و افزود: بررسی روش انجام آزمایشات، کیفیت و کمیت برگزاری کمیته های انتقال خون در مراکز درمانی و میزان استفاده از جایگزین های خون از دیگر ملاک های ممیزی بیمارستان ها درارزیابی زنجیره تزریق خون است.

وی با تقدیر از تلاش های مراکز درمانی در جهت بهبود کیفیت زنجیره تزریق خون اظهار داشت: بازرسی از مراکز درمانی روندی مستمر است و با تلاش های مجموعه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و تامین اجتماعی در هر مرحله بهبود محسوسی نسبت به قبل مشاهده می شود اما نباید از این نکته غافل شد که ممیزی ها و شاخص ها نیز به روز تر و سختگیرانه تر خواهد شد.

کریمیان بر اهمیت آموزش مداوم کادر درمان تاکید کرد و افزود: سازمان انتقال خون بر اساس داده هایی که از مراکز درمانی جمع آوری کرده است اعتقاد دارد که پزشکان بیش از گروه های پرستاران و کارشناسان علوم آزمایشگاه نیازمند آموزش در زمینه طب انتقال خون هستند و بازنگری فرآیند های آموزشی را به عنوان یک مطالبه اساسی مطرح می کند.

استان کردستان در حال حاضر دارای 19 بیمارستان است که از این تعداد 15 بیمارستان تحت مدیریت مستقیم دانشگاه علوم پزشکی، 2 بیمارستان متعلق به تامین اجتماعی، یک بیمارستان متعلق به ارتش و یک بیمارستان نیز خصوصی است.