عملکرد 6 نفر از استانداران پیشین و فعلی کردستان طی چهل سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در قالب برنامه گفتمان انقلاب از صداوسیمای مرکز کردستان پخش می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛برنامه گفتمان انقلاب در آستانه چهل سالگی انقلاب بر روی آنتن سیمای استانی شبکه کردستان می رود.

بر اساس این گزارش،در نشست استانداران کردستان که در برنامه  گفتمان انقلاب در استدیو صداوسیمای مرکز کردستان برگزار شد، خدمات چهل ساله انقلاب اسلامی در استان مورد بررسی قرار گرفت. 

در این برنامه حسین شاه اویسی، ناصر ارسطوی ایرانی، حمید حاجی عبدالوهاب، محمد حسن اصغرنیا، اسماعیل نجار و بهمن مرادنیا از استانداران پیشین و فعلی کردستان حضور داشتند. 

حسین شاه اویسی که در پاییز سال 1358 به عنوان استاندار کردستان مشغول به فعالیت شده بود، اظهار کرد: در ابتدای خدمتم در استان با مشکلات زیادی مواجه بودم ولی خدمت کردن به مردم این دیار برای من افتخار بوده است. 

وی افزود: تبدیل کردن فضای نظامی حاکم به فضای گفتگو و گفتمان دوستی و محبت، از مهمترین اقدامات زمان مسئولیتم در کردستان بود. 

 شاه اویسی بیان کرد: ایجاد ارتباط بیشتر بین مردم و مسئولین و توسعه فرهنگی نیاز امروز استان کردستان است. 

وی با اشاره به توانمندی های استان، گفت: با بهره گیری از ظرفیت های نیروی انسانی کارآمد و منابع خدادادی می توان به الگویی موفق برای داخل و خارج از کشور تبدیل شد. 

ناصر ارسطوی ایرانی، دیگر مهمان این نشست که اوایل سال 1359 سکان استانداری کردستان را در دست گرفته، گفت: در ابتدای انقلاب و روزهای خدمتم در استان، جاده ها و روستاها وضعیت نامناسب و نامتعادلی داشتند و از طرفی عوامل ضد انقلاب اجازه کار نمی دادند. 

وی با اشاره به مشکلات موجود در سال 59، عنوان کرد: راه اندازی و بازسازی آموزش و پرورش، ایجاد امنیت و شروع خدمت رسانی در روستاها از طریق جهاد سازندگی از جمله مهمترین اقدامات شاخص صورت گرفته بود. 

ارسطوی ایرانی ادامه داد: استفاده از ظرفیت های کشاورزی، گردشگری و معادن می تواند در توسعه استان نقش بسزایی داشته باشد. 

وی یادآور شد: توسعه استان کردستان در شرایط کنونی نیازمند افزایش ارتباطات با مرکز و همچنین کشورهای خارجی و جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی می باشد. 

محمد حسن اصغرنیا دیگر استاندار کردستان که در سال 1360 مدیریت استان را برعهده گرفته، عنوان کرد: استان کردستان نیازمند آسیب شناسی بوده تا نقاط قوت و ضعف و همچنین فرصت های پیشرفت این استان شناسایی شود. 

وی، نیروی انسانی، راه و ترابری و آموزش عالی را سه مولفه توسعه دانست و افزود: وضعیت استان روزبه روز در حال توسعه است ولی با وضعیت مطلوب فاصله وجود دارد. 

اصغرنیا گفت: امروز کردستان امن ترین استان کشور می باشد و در خیلی از موارد همچون آموزش عالی، در سطح ملی و غرب کشور خوش درخشیده است. 

حمید حاجی عبدالوهاب نیز در سال 1368 و بعد از جنگ تحمیلی سکان استانداری را در دست گرفته و در این نشست بیان کرد: عدم دسترسی مردم به رادیو و تلویزیون در اکثر نقاط استان از جمله مهمترین مشکلات مردم در سالهای بعد از دفاع مقدس است. 

وی افزود: توسعه همه جانبه استان نیازمند مشارکت آحاد مردم است که لازمه تحقق آن داشتن ارتباط بین مردم و مسئولان می باشد. 

حاجی عبدالوهاب، با اشاره به آمایش سرزمینی، خاطرنشان کرد: انجام همزمان آمایش جمعیتی استان در کنار آمایش سرزمینی بسیار ضروری است چراکه ظرفیت های منابع انسانی توانمند و کارآمد شناسایی شده و می توان در بسیاری از بخش ها از وجود این نیروها استفاده کرد. 

وی در ادامه به مهمترین اقدامت خود در سالهای مسئولیتش در استان پرداخت و گفت: تدوین سند جامع استان، توسعه پوشش صداوسیما، کاربردی کردن سوادآموزی، توسعه دانشگاه ها، مدیریت منابع آب و ساخت سدها خصوصاً سد گاوشان و شروع ساخت کارخانه های صنعتی مانند سیمان کردستان از مهمترین اقدامات انجام گرفته بود. 

اسماعیل نجار دیگر استاندار کردستان بوده که در دو مقطع در استان مسئولیت های مختلفی بر عهده داشته است که تصدی استانداری وی از سال 1384 تا 1389 صورت گرفته است. 

وی خدمت در کردستان را بهترین دوران زندگی خویش دانسته و اظهار کرد: توسعه استان در شرایط کنونی قابل قیاس با اوایل انقلاب نیست بطوری که به عنوان مثال قبلاً فقط سه روستای استان برق داشتند اما امروز تمامی روستاها برق دار هستند. 

نجار با اشاره به عملکرد خود  در این سالها، گفت: ایجاد آرامش و انسجام در فعالیت های سیاسی، راه اندازی بازارچه های مرزی به منظور استفاده از ظرفیت های مرز، مهار آبهای سطحی، توسعه باغات در سطوح شیب دار، توجه ویژه به توسعه توت فرنگی و توسعه کمی و کیفی آموزش عالی استان از مهمترین اقدامات انجام شده بوده است. 

و در ادامه بهمن مرادنیا به عنوان استاندار فعلی کردستان، امنیت امروز کشور را مرهون از خودگذشتگی های شهدا و ایثارگران دانست و از اقدامات استانداران قبلی در جهت خدمت رسانی به مردم قدردانی کرد. 

وی با اشاره به برنامه های در دست اقدام خود، اظهار داشت: پرژه ریلی استان در حال اجرا بوده و پیشرفت خوبی دارد و سوت قطار در سال 99 در سنندج به صدا در می آید. 

مرادنیا از بهره برداری بیمارستان سقز در سال آینده خبر داد و گفت: در حال رایزنی و پیگیری برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بانه هستیم. 

وی افزود: تالار فرهنگ و سالن 6 هزار نفره سنندج از دیگر پروژهای در دست انجام است که امیدواریم طی سالهای98 و 99 به بهره برداری برسند. 

استاندار کردستان بیان کرد: توسعه فرهنگی به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد و در این راستا سه سریال فاخر تلویزیونی در دست تولید است. 

مرادنیا در پایان با اشاره به وجود ظرفیت ها و منابع بسیار استان، گفت: بالفعل کردن توانمندیهای استان نیازمند حضور و مشارکت همه مردم است و در این راستا باید به خودمان اعتماد و باور داشته باشیم و از حاشیه سازی پرهیز کنیم. 

گفتنی است برنامه گفتمان انقلاب  به همت صداوسیمای مرکز کردستان و با هدف انعکاس خدمات و عملکرد مدیران در ایام دهه فجر سال جاری پخش خواهد شد.