وزیر راه و شهرسازی در جلسه شورای هماهنگی ترافیک استان با تأکید بر اینکه تحقق شبکه ریلی در گیلان نیازمند اتصال آن به بنادر انزلی و آستارا است افزود: با راه‌اندازی شبکه ریلی و اتصال آن به انزلی و آستارا علاوه بر کاهش هزینه ها سرعت انتقال نیز افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی  با اشاره به افتتاح خط راه‌آهن قزوین رشت اظهار کرد: پروژه ریلی رشت ـ قزوین در حال پیشروی است و حداکثر تا پایان بهمن‌ماه شرکت ساخت و توسعه زیربنایی کشور مکلف است آن را تکمیل کند تا در دهه اول اسفند به بهره برداری برسد.

وی با تأکید بر اینکه تحقق شبکه ریلی در گیلان نیازمند اتصال آن به بنادر انزلی و آستارا است افزود: با راه‌اندازی شبکه ریلی و اتصال آن به انزلی و آستارا علاوه بر کاهش هزینه ها سرعت انتقال نیز افزایش پیدا می‌کند.

ضرورت همکاری بیشتر راه آهن و حمل‌ونقل جاده‌ای در تقویت جابجایی بار و مسافر

وزیر راه و شهرسازی بر ضرورت همکاری بیشتر راه‌آهن و حمل‌ونقل جاده‌ای در تقویت جابجایی بار و مسافر تأکید کرد و گفت: راه‌آهن و راهداری حمل‌ونقل جاده‌ای باید زیرساخت‌های باقی مانده در استان گیلان را تکمیل کند تا سرعت و جابجایی انتقال بار و مسافر در استان در کنار کاهش هزینه‌ها افزایش پیدا کند.

اتصال شبکه ریلی به منطقه آزاد کاسپین

وی با تأکید بر اتصال شبکه ریلی به منطقه آزاد کاسپین گفت: سرعت جابجایی و انتقال بار در استان گیلان از طریق منطقه آزاد و بندر کاسپین بسیار زیاد است و‌ اتصال شبکه ریلی با شبکه حمل‌ونقل دریایی می‌تواند در افزایش مراودات بار و مسافر مؤثر واقع شود.

اسلامی با اشاره به افزایش ورود مسافر در استان گیلان در مقایسه با سایر استان‌ها تصریح کرد: سازمان‌های مرتبط باید آموزش رانندگان با مهارت کمتر در مقایسه با رانندگان مجرب را با همکاری پلیس افزایش دهند تا در کنار افزایش اقدامات ایمن افزایی روی زمین ازجمله نصب دوربین‌ها در تقاطع‌ها ایمنی سفر را افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به هشت کیلومتر باقی‌مانده آزادراه قزوین رشت گفت: در تلاشیم تا دو محور ورودی و خروجی باقیمانده این آزادراه هرچه سریع‌تر تکمیل شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پروژه آزاد راه رشت ـ انزلی -آستارا بیان کرد: اگر بخش خصوصی در این حوزه آمادگی دارد دولت نیز می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا این محور ترانزیتی و استراتژیک هرچه سریع‌تر احداث و به بهره‌برداری برسد.

گیلان استان پایلوت در اجرای طرح گیل پارک در کشور

وی با تقدیر از استاندار گیلان در ارائه و حمایت از طرح گیل پارک،این طرح را الگویی مناسب و مؤثر در افزایش ایمنی راه‌های سراسر کشور برشمرد و گفت: گیلان می تواند استان پایلوت در اجرای طرح گیل پارک در کشور باشد و با هدف افزایش خدمات رفاهی به مسافران و ایمنی سفر در دیگر استانهای کشور هم اجرا شود.

اسلامی با اشاره به احداث مسیر ریلی رشت به آستارا و آستارا ـ آستارا افزود: باید نگاه فنی در این محور و اتصال آن به آستارا در جمهوری آذربایجان بررسی شود چون این شبکه ریلی در ترانزیت و افزایش تراز تجاری بسیار حائز اهمیت است.