«محمد سایبانی»، بازیگر تئاتر و فعال فرهنگی و هنری از عموم علاقه‌مندان برای ساخت یک لند آرت «Land art» با عنوان داماهی در جزیره‌ی هرمز دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «محمد سایبانی»، بازیگر تئاتر و فعال فرهنگی و هنری با انتشار اطلاعیه‌ای از علاقه‌مندان، هنرمندان، فعالان زیست‌محیطی و گردشگری، دانشجوها و دانش آموزان خواست تا در صورت تمایل در ساخت یک اثر محیطی در جزیره‌ی هرمز با نام «داماهی» مشارکت داشته باشند.

وی در بخشی از این اطلاعیه آورده است: این اثر یک فرش خاکی نیست و طرح آن با سنگ‌های موجود در محیط که اندازه‌ی آن‌ها عموماً از کف دست کوچک‌تر است اجرا می‌شود  و  هرچند در ابتدای متن از واژه محیطی استفاده‌شده اما این اثر درواقع یک لند آرت «Land art» است.

این هنرمند ساکن بندرعباس با بیان اینکه این اثر بدون حمایت ارگان‌های دولتی و بخش خصوصی اجرا می‌شود، از علاقه‌مندان خواست تا در صورت قصد مشارکت در ساخت این اثر امکانات لازم مانند آب خوردن، خوراک و هر آنچه گمان می‌کنند موردنیاز است همراه داشته باشند.

سایبانی با اشاره به ساخت این اثر در سایت فرش خاکی (ساحل سنگ مرغون) بیان داشت: علاقه‌مندان می‌توانند پنجشنبه ۲۹ آذر بعدازظهر تا غروب و جمعه ۳۰ آذر ساعت ۹ صبح تا غروب آفتاب در جزیره هرمز  ساحل سنگ مرغون «سایت فرش خاکی» حضور به هم رسانند.

این فعال فرهنگی و هنری در گفتگو با خبرگزاری موج هرمزگان با بیان اینکه مجوزهای لازم جهت ساخت این اثر اخذشده، تصریح کرد: با توجه به تجربه دهه‌های گذشته پویایی جزیره هرمز راهی ندارد مگر با کمک به آموزش اکوتوریسم و راه‌اندازی تشکل‌های مردم‌نهاد در این راستا که توسط خود شهروندان جزیره هرمز اداره شود.

وی تأکید کرد:  هرمز به‌جای تعاونی معدن به تعاونی گردشگری نیاز دارد؛ چراکه توسعه پایدار هرمز با تکه‌تکه کردن و بخشیدن آن به افراد خاص یا ایجاد سازه‌ها یا شغل‌های غیر کارشناسی شده  به دست نمی‌آید اما این مهم با رونق گردشگری می‌تواند امکان‌پذیر شود.

این هنرمند ساکن بندرعباس در تشریح عنوان این اثر یعنی داماهی، گفت: در باور مردم هرمزگان داماهی نام موجودی افسانه‌ای است که در دریا زندگی می‌کند. مردم هرمزگان بر این باورند که درون داماهی شهری با خانه‌های بزرگ، سپید و  همیشه نورانی وجود دارد. در این شهر باران می‌بارد و در آن همیشه ‌بهاری پر از گل حادث است و هیچ‌کس گرسنه و بیمار نمی‌شود؛ هیچ جنگی و غم و رنجی در آن وجود ندارد؛ و همه مردم با عشق و برابری در آن زندگی می‌کنند.

سایبانی با بیان اینکه داماهی به‌نوعی نمادی از مدینه فاضله، آرمان‌شهر و یا اوتوپیا است، گفت: البته به باور من هیچ مدینه فاضله‌ای وجود نخواهد داشت مگر آن‌که سنگ به سنگ آن شهر را تک‌تک مردم بنا کنند یعنی همه در ساخت و اداره آن دخیل باشند.

وی ادامه داد: برای همین بهترین نام برای این اثر داماهی است هرچند که پیش‌تر یک فرش خاکی را گروه هنر نو هرمز با همین نام ساخته‌شده اما این اثر به دست همه ساخته می‌شود و متعلق به هیچ فرد یا گروهی نیست.