رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت:از ابتدای امسال تا امروز حدود 153هزار مأموریت انجام دادیم که از این تعداد حدود 105هزار مورد حوادث غیر ترافیکی و48هزار حوادث ترافیکی بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از اصفهان، غفور راستین در جمع اصحاب رسانه بیان کرد:از ابتدای امسال تا امروز حدود 153هزار مأموریت انجام دادیم که از این تعداد حدود 105هزار مورد حوادث غیر ترافیکی و48هزار حوادث ترافیکی بود که از تعداد48هزار حادثه ترافیکی35هزار حادثه مربوط به شهر ها 13هزار نفر حادثه جاده ای بود.

وی ادامه داد: اورژانس پیش بیمارستانی یکی از واحد های اصلی درمانی وزارت بهداشت ودرمان است که معمولا مأموریتش از لحظه امدادخواهی شروع می شود.

راستین در این خصوص افزود:ما عملا منتظر نمی مانیم که بیمار به ما مراجعه کند بلکه بر اساس امداد خواهی که صورت می گیرد ما به استقبال بیمار می رویم و استارت درمان از لحظه حضور همکاران بر بالین بیمار آغاز می شود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث وفوریت های پزشکی استان اصفهان افزود: در سال گذشته ما بیش از 206 هزار مأموریت انجام دادیم که از این تعدادصدو چهل هزار امدادخواهی غیر ترافیکی وحدود 60هزار مورد امداد خواهی ترافیکی بود.

وی بیان داشت: از تعداد 60 هزار امداد خواهی ترافیکی بیش از 70درصدحوادث ترافیکی در شهر ها و30درصد حوادث جاده ای است.

راستین گفت:در سال گذشته ما شاهد زلزله7/03ریشتری در غرب کشور در منطقه سر پل ذهاب ،تازه آباد وازگله بودیم ودر راستای مأموریتمان برای امداد رسانی ما اقدام به اعزام تعداد 20دستگاه آمبولانس به آن منطقه واحداث بیمارستان صحرایی 52تخت خوابی در آن منطقه کردیم که بیمارستان همچنان در حال خدمت رسانی است.

وی با اشاره به طرح شروع زمستان در سال گذشته گفت: ما بیش از 50هزارمأموریت هایمان را در طول سه ماه زمستان انجام دادیم وتعداد حدود12هزار مورد از این مأموریت ها حوادث ترافیکی بوده است.

اورژانس اصفهان

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اصفهان افزود: متأسفانه در سه ماه زمستان سال گذشته تعداد128مورد مسمومیت با منوکسید کربن داشتیم وکل مسمومیت با منوکسید کربن 242 مورد بود که متأسفانه از این تعداد 24مورد فوت شدند.

وی گفت:از ابتدای امسال تا امروز حدود 153هزار مأموریت انجام دادیم که از این تعداد حدود 105هزار مورد حوادث غیر ترافیکی و48هزار حوادث ترافیکی بود که از تعداد48هزار حادثه ترافیکی35هزار حادثه مربوط به شهر ها 13هزار نفر حادثه جاده ای بود.

راستین ادامه داد: همچنین از ابتدای امسال  تا امروز حدود 15 مأموریت هوایی داشتیم که 28 مصدوم را به اورژانس منتقل کردند.

طرح زمستان امسال در اصفهان از 22 اذر ماه شروع وتا 22اسفند ماه ادامه دارد

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: 145 پایگاه واورژانس پیش بیمارستانی حالت آماده باش هستند وکل استان وجاده های استان را تحت پوشش دارند.

راستین گفت: یکی از مشکلات مهم ما بحث ناوگان آمبولانس فرسوده بود وخوشبختانه در حال جایگزینی ناوگان آمبولانسی با آخرین تکنولوژی روز دنیا هستیم ودر کنار این ما آموزش های اختصاصی در مدیریت صحنه وبرخورد ما مصدوم را در همه گروه های تکنسین پزشکی داریم ومهارت علمی وتجربی همکاران در زمینه امداد رسانی رو به تکمیل است.

وی افزود:ماسیستم اتوماسیون عملیاتی را در دست اجرا داریم که به محض تماس امداد خواه با مرکز اورژانس  بر اساس سیستم مانیتورینگ مشخصات امداد خواه ضبط می شود ونزدیکترین کد به منزل امداد خواه مراجعه می کند.

60 آمبولانس، مجهز به دستگاه تست نوار قلب هستند

 رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اصفهانگفت: ما60 دستگاه آمبولانس را مجهز به دستگاه‌های تلمدیسین کردیم و 2 طرح در دستور کار قرار دادیم.

نشت خبری اورژانس اصفهان

راستین بیان داشت:طرح247 یعنی 24 ساعت هفته که طرح خدمات رسانی به بیماران قلبی است و بیمار قلبی پس از تشخیص  بدونه فوت وقت به بیمارستان های مخصوص قلب منتقل می شود ودر آنجا تحت انژیوگرافی ویا به اتاق عمل منتقل می شود وفردی که دچار سکته قلبی شده عملا هیچ گونه عارضه از سکته قلبی برایش نمی ماند.

وی گفت: در بحث حوادث شیمیایی هسته ای رادیولوژی وبیولوژیکال که مغفول واقع شده بود که به همت همکاران از ابتدای امسال تا امروز تمام پرسنل حوزه پیش بیمارستانی آموزش لازم را برای برخورد با حوادث شیمیایی هسته بیولوژیکال دیده اند وبرای برخی از مناطق که ریسک بالایی برای چنین حوادثی دارند وما در حال آماده سازی کد هایی هستیم.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اصفهان از اجرای بزرگترین زیرساخت ارتباطی امدادی بی‌سیمی  با عنوان DMR در استان خبر داد وافزود:امروز ارتباط مردم با ما از دورترین نقطه استان به آسانی امکان پذیر است .

برگزاری نخستین دوره آموزشی همیار اورژانس برای اصحاب رسانه اصفهان

وی از برگزاری اولین دوره همیار اورژانس با اصحاب رسانه خبر داد وگفت. اصحاب رسانه در یک دوره کوتاه مدت  با تکنیک‌های احیا و کمک‌های اولیه آشنا شوند و همیار ما در اورژانس پیش بیمارستانی خواهند شد.

راستین گفت: متأسفانه خیران استان آغاز درمان را از بیمارستان می بینند در صورتی که شروع درمان از اورژانس پیش‌بیمارستانی ومنزل بیماران است امیدواریم که خیران به  احداث پایگاه امداد رسانی پیش بیمارستانی وتأمین تجهیزات ورود کنند.

رییس مرکز مدیریت وحوادث استان اصفهان با بیان اینکه حدود 40 درصد از مأموران ما از استان‌های دیگر هستند گفت وبه طور قطع می گویم که  تنها رشته‌ای که بیکار ندارد رشته مأمور اورژانس پیش بیمارستانی و فوریت‌های پزشکی است.