موج

به همت کتابرانه چیچکا؛

در برنامه ای با عنوان «مثل سرنوشت نیلوفر» در حاشیه ی کنسرت شوآهنگ زندگی و آثار ابراهیم منصفی شاعر و خنیاگر فقید هرمزگانی بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، مثل سرنوشت نیلوفر عنوان برنامه‌ای بود که با موضوع بررسی زندگی و آثار «ابراهیم منصفی» در حاشیه «کنسرت شوآهنگ» و با دعوت «کتابرانه چیچکا» برگزار شد.

گفتنی است که این برنامه با حضور تعدادی از اهالی ادبیات ، هنر و علاقمندان به این شاعر وخنیاگر فقید هرمزگانی همراه بود.

مثل سرنوشت نیلوفر

در بخش اول برنامه «علی آموخته نژاد» شاعر و نویسنده ساکن جزیره قشم در مورد علل مطرح شدن ابراهیم منصفی تا سطح یک اسطوره در شهری مانند بندرعباس سخن گفت.

این شاعرهرمزگانی در بخشی از مطالبش اظهار داشت: بندرعباس ناچار از ساختن اسطوره‌ای است که بیشترین نزدیکی را با روحیات و خلقیاتش داشته باشد.

وی افزود: از این رو به سراغ منصفی کشیده می شود تا او را در قامت اسطوره ی شهری و سرزمینی خود معرفی کند؛ و دقیقا از همین جهت است که منصفی برای بسیاری از هرمزگانی ها بسیار آشناست.

کتابرانه

«یداله شهرجو»، دیگر شاعر هرمزگانی مطلبی را که به بهانه شانزدهم آذرماه، زادروز منصفی برای حاضرین خواند.

او در این مطلب به بررسی نظرگاه دو تن از شاعران مطرح امروز یعنی «منوجهر آتشی» و «علی باباچاهی» در مورد منصفی پرداخت و در بخشی از مطلب خود گفت: منوچهر آتشی، شاعر شناخته شده‌ی معاصر، منصفی را به تعبیری آغازگر دور جدیدی از شعر در بندرعباس و جنوب دانسته که هم در فرهنگ بومی ریشه و هم به شعر مدرن گرایش داشته است.

وی ادامه داد: این عبارت از منوچهر آتشی که خود نیز از شاعران جنوب ایران بوده روشن می کند که جایگاه منصفی برای خیزش یک حرکت تازه در ادبیات جنوب ایران و منطقه هرمزگان تا چه میزان دارای اهمیت بوده است.

شهرجو در قسمت پایانی حرفهایش افزود: بازشناسی این هنرمند جنوبی برای نسل امروز بیشتر از اجرای کپی های ناشیانه ترانه های او به نقد  و تحلیل آثارش نیاز دارد؛ واکاوی آنچه او سروده و خوانده است بی گمان چهره ای زلال و منطقی را از او به مخاطبان و علاقمندانش عرضه می کند.

در بخش دیگری از این برنامه «رضا کولغانی» چند ترانه از منصفی را برای حاضران اجرا کرد و بخش پایانی این مراسم نیز با صحبت های «مسعود فرح» از شاعران هم نسل منصفی همراه بود.

این شاعر هرمزگانی ضمن نقل خاطرات مشترکی که با یکدیگر داشتند شعری را که برای این شاعر فقید هرمزگانی سروده برای حاضرین خواند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها