استان فارس در جشنواره پژوهش و فناوری، به عنوان استان برتر کشور انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، جشنواره پژوهش و فناوری کشور با حضور ۳۱ استان برگزار شد و استان‌های فارس، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی به عنوان استان‌های برتر در حوزه پژوهش و فناوری برگزیده شدند.

در این مراسم که با حضور دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور برگزار شد، از مهندس یدالله رحمانی، سرپرست استانداری فارس و رئیس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان فارس تقدیر شد.

یداله رحمانی سرپرست استانداری فارس در حاشیه جشنواره پژوهش و فناوری کشور با شاره به فرمایش مقام معظم رهبری که فرموده اند "فارس همواره در قله است" تاکیید کرد: در قله بودن فارس نتیجه توجه به علم و دستاوردهای علمی در استان است.

وی با تاکید بر اینکه توجه به ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مورد توجه مدیریت ارشد استان قرار دارد، عنوان کرد: استفاده از دستاوردها و نتایج پژوهش هایی که با محوریت دانشگاه ها و مراکز علمی انجام می‌شود بدون تردید در حل مسائل و مشکلات استان و آسیب شناسی موضوعات مختلف راهگشا خواهد بود.

جشنواره پژوهش و فناوری کشور

سرپرست استانداری فارس با اشاره به اینکه سیاستگذاری‌های لازم برای بهره مندی از ظرفیت علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها در کارگروه پژوهش و فناوری استان انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در حال حاضر موضوعاتی همچون خشک شدن تالاب ها و مسائل زیست محیطی ناشی از  بحران کم آبی و خشکسالی از دغدغه های جدی استان فارس است که انجام مطالعات در راستای احیا تالاب ها و مدیریت بحران آب با محوریت دانشگاه شیراز و سایر مراکز آموزش عالی استان در حال انجام است و نتایج این مطالعات در تصمیمات استانی و همچنین در سطح ملی و کارگروه سازگاری با کم آبی یا شورای عالی آب مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رحمانی انتخاب استان فارس به عنوان استان برتر پژوهشی را با توجه به وجود دانشگاه ها و مراکز علمی بزرگ امری طبیعی دانست و اظهار کرد: دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان دو مرکز بزرگ علمی کشور در استان فارس هم در ابعاد ملی و هم در ابعاد بین المللی نقش آفرین هستند و ظرفیت های دیگری همچون پارک علم و فناوری، پردیش شرکت‌های دانش بنیان، بنیاد ملی نخبگان و بیش از ۲۰۰ مرکز آموزش عالی با بیش از ۲۱۱هزار دانشجو زمینه برتری پژوهشی فارس در سطح کشور را فراهم کرده است.

سرپرست استانداری فارس همچنین به فرمایش مقام معظم رهبری که فرموده اند"فارس همواره در قله است" اشاره و تاکید کرد: در قله بودن فارس نتیجه توجه به علم و دستاوردهای علمی در استان است.

وی با بیان اینکه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار شورای برنامه ریزی و توسعه استان قرار دارد و دستگاه های اجرایی مکلف به خرید محصولات این شرکتها هستند، افزود: تلاش می‌کنیم‌ با حمایت از شرکت های دانش بنیانی که به تجاری سازی رسیده اند به سهم قابل توجهی در بازار دست یابند و جایگاه مناسبی برای رشد و توسعه به دست آورند.