رئیس برج مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز از برگزاری سه سطح آموزش برای کاربران پهپادهای غیرنظامی در شیراز خبر داد.

فخرالدین کشاورز رئیس برج مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج، از برگزاری سه سطح آموزش برای کاربران پهپادهای غیرنظامی در شیراز با همکاری اداره کل فرودگاه های فارس و سازمان هواپیمایی کشور خبر داد و گفت: سطح یک این دوره ها در 28 و 29 آذرماه در سالن شهید تقوی برج مراقبت فرودگاه شهید دستغیب شیراز برگزار می شود و با مجوز رسمی سازمان هواپیمایی کشور به شرکت کنندگان پایان خواهد یافت.

به گفته کشاورز، سطح یک این دوره های آموزشی که کارگاه آموزشی قوانین و مقررات پهبادهای غیرنظامی است، برای نخستین بار درشیراز برگزار می شود.

وی تأکید کرد: به دلیل استقبال جامعه از پهبادها برای صنوف مختلف از جمله برای فیلمبرداری و عکاسی، استفاده ارگانهایی چون جمعیت هلال احمر، شهرداری بخصوص در بافت قدیم، آتشنشانی، مناطق پرخطری که عبور بالگرد هم سخت است، کاربری این پهپادها به تصویب رسیده و اکنون به ساماندهی و آشنایی کاربران با قوانین و مقررات هوانوردی عمومی احساس نیاز می شود.

رئیس برج مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز افزوذ: برای ثبت نام کافی است علاقه مندان به سایت www.dronefars..ir  مراجعه و مراحل ثبت نام را تکمیل کنند.

کشاورز با خاطرنشان کردن اینکه گواهینامه این دوره، قدم اول برای استفاده از پهپهادهای غیرنظامی است و گواهینامه کاربری نیست تصریح کرد: استفاده از این پهپادها سه سطح دارد و پس از این، فرد باید دستگاه های مورد نیاز را تهیه و مجوز استفاده از دستگاه را هم کسب کند. مرحله بعد گرفتن مجوز از صنفی است که در آن فعالیت می کند و در مرحله آخر خود فرد هم گواهینامه خلبانی دستگاه را هم بگیرد.

به گفته وی، سطح دوم یک سری مانورهای خاص دارد و سطح سه این دوره ها، فعالیت های حرفه ای را شامل می شود.

رئیس برج مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز اظهار داشت: آموش های سطح دو و سه را هم در برنامه داریم، اما از آنجا که تا کنون سطح یک در شیراز برگزار نشده، فعلا سطح یک را در برنامه های آموزشی خود داریم و پس از برگزاری این دوره، به سطح دو و سه خواهیم رسید.

کشاورز ادامه داد: قبل از این دوره ها اتحادیه صنایع هوایی و فضایی سابقا دوره هایی در این سطح را برگزار کرده اند، اما پس از تصویب شورای عالی امنیت ملی که سازمان هواپیمایی کشوری باید این آموزش ها به دست بگیرد، سازمان هواپیمایی، همان تجربه ها را کامل تر و سازماندهی شده و استاندارد برگزار می کند.

وی افزود: کسانی که این دوره های را از طریق اتحادیه صنایع هوایی و فضایی گذرانده اند، چون شماره مجوز در گواهی پایان دوره شان نخورده، بسته به محتوای دوره، با مکاتبه با سازمان هواپیمایی کشور، یا تکمیل دوره، یا تمدید دوره می شوند و یا فقط برای آزمون معرفی خواهند شد.