مدیر اداره بنادر و دریانوردی لنگه از افزایش 24 درصدی صادرات غیر نفتی، افزایش 20 درصدی ترابری ایمن مسافران دریایی و رشد 28 درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر در این بنادر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، قاسم عسکری نسب با ارایه گزارشی از عملکرد هشت ماهه بنادر غرب هرمزگان در سال ۹۷ اظهار داشت: در این دوره زمانی، در مجموع پنج میلیون و 834 هزار و 650 تن کالای نفتی و غیر نفتی در بنادر غرب هرمزگان تخلیه و بارگیری شد که یک میلیون و 278 هزار و 790 تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و چهار میلیون و 555 هزار و 860 تن به فرآورده های نفتی اختصاص داشته است.

ترانزیت غیرنفتی 73 درصد افزایش یافت

عسکری نسب اظهار کرد: طی دوره زمانی یاد شده، حجم ترانزیت کالاهای غیرنفتی (عمدتا خودرو) در بنادر غرب هرمزگان به 186 هزار و 219 تن رسید که نشانگر رشد 73 درصدی نسبت به سال گذشته است.

رشد 39 درصدی ترانزیت خودرو

مدیر بنادر و دریانوردی بندرلنگه ضمن اشاره به جابجایی 79 هزار و 280 دستگاه خودروی ترانزیتی طی هشت ماه گذشته، از رشد 39 درصدی این بخش از فعالیت های بندری در سال جاری خبر داد.

صادرات غیر نفتی 24 درصد افزایش یافت

این مقام مسئول همچنین میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در این بندر را 655 هزار و 827 تن با ثبت رشد 24 درصدی اعلام کرد و گفت: عمده این کالاها شامل میوه و تره بار، خشکبار، مواد معدنی و مصالح ساختمانی بوده است.

عسکری نسب تصریح کرد: طی هشت ماه نخست سال ۹۷، بیش از 51 هزار تن کالای غیر نفتی وارد بنادر غرب هرمزگان شد که رقم آن در همسنجی با سال پیش از آن، 55 درصد کاهش داشته است.

صادرات محصولات کشاورزی و دامی 17 درصد افزایش یافت

مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه افزود: حجم صادرات محصولات کشاورزی، دامی و احشام به 212 هزار و 600 تن رسید که نشانگر رشد 17 درصدی است.

این مقام مسئول تعداد شناورهای ورودی به بنادر غرب هرمزگان را هفت هزار و  523 فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، 410 فروند شناور بالای هزار تن و هفت هزار و 122 فروند زیر هزار تن ظرفیت بارگیری داشته اند.

رشد 28 درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر

عسکری نسب با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور گسترش فعالیت های بندری و کانتینری کردن روند تخلیه و بارگیری کالا در بنادر غرب هرمزگان گفت: با انجام طرح توسعه بندرلنگه در سال های اخیر و فراهم نمودن شرایط لازم و اعطای تخفیفات گمرکی و مشوق های ترانشیپی در این بندر، شاهد افزایش 28 درصدی عملیات تخلیه و بارگیر کانتینر بودیم و حجم این گونه فعالیت ها از رقم 3000 هزار TEU کانتینر پر گذشت.

وی با اشاره به افزایش 20 درصدی تعداد مسافران دریایی بنادر غرب استان هرمزگان گفت: از آغاز سال جاری تا ابتدای آذر ماه جاری، بیش از 337 هزار و 283 هزار مسافر و گردشگر از بنادر لنگه، آفتاب و چارک به مقصد جزیره کیش، ابوموسی و غیره جابجا شدند.

عسکری نسب اضافه کرد: همچنین در بخش جابجایی مسافران بین المللی، بنادر غرب هرمزگان توانست با ثبت رقم ترابری 17 هزار و 787 نفر مسافر، رشد 6 درصدی را در کارنامه هشت ماهه خود ثبت کند.