دومین جشنواره ملّی عکاسی اجتماعی ویزور با همکاری معاونت اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و کانون فیلم و عکس دانشگاه شیراز برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، دکتر گشتاسبی راد رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه دومین جشنواره ملّی عکاسی اجتماعی ویزور با همکاری معاونت اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و کانون فیلم و عکس دانشگاه شیراز برگزار می شود افزود: با توجه به گره خوردن هنر عکاسی با زندگی شهروندان و انعکاس زندگی روزمره آنها، می توان گفت که آثار بدست آمده از جشنواره ملّی عکاسی اجتماعی ویزور (دریچه ای به جامعه) به نوعی مستند اجتماعی و گنجینه ای غنی از میراث ملموس و ناملموس تاریخ معاصر خواهد بود.

گشتاسبی راد ضمن اشاره به اهمیت این جشنواره بیان کرد: ثبت و ضبطِ موقعیت هایی از زندگی، از قدیمی ترین رفتارهای اجتماعی است که ارتباط بسیار نزدیکی با فرآیند فرهیختگی دارد. از سوی دیگر از آنجایی که هر عکس حکایتی دقیق از گروه و اجتماعی دارد که پشت سر آن می ایستد؛ بنابراین هنری کاملا اجتماعی و حایز اهمیت تاریخی و فرهنگی است.

وی تاکید کرد: همه شهروندان می توانند در این برنامه مشارکت کنند و استعدادهای خود را محک بزنند.

سارا همت معاون اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز نیز در ادامه، هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد فضای رقابت سالم و نشاط اجتماعی، افزایش دقت و حساسیت اجتماعی در بین شهروندان، استفاده از زبان هنر در انتقال مفاهیم و هنجارهای اجتماعی، افرایش مشارکت های اجتماعی، تقویت بینش اجتماعی و ایجاد دغدغه های اجتماعی در شهروندان و هنرمندان، تقویت و ترویج هنر در سبک زندگی، ایجاد آگاهی اجتماعی و مانند آن بر شمرد.

همت ادامه داد: این جشنواره با برگزاری کارگاه های تخصصی جامعه شناسی، تورهای عکاسی اجتماعی و تاریخی، نشست های تخصصی و نمایشگاه های مختلف طی ۲ ماه، بینش و رویکرد اجتماعی مورد نیاز را در مشارکت کنندگان ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به محورهای اصلی و فرعی جشنواره ملّی عکاسی اجتماعی ویزور گفت: این جشنواره در حوزه های نشاط اجتماعی، حقوق شهروندی، مسئولیت  پذیری اجتماعی و آسیب های اجتماعی برگزار می شود و به جهت ایجاد فرصت برابر برای شرکت عموم شهروندان و هنرمندان حرفه ای، جشنواره به دو بخش مشارکت کنندگان حرفه ای و مشارکت کنندگان در مسیر تجربه (غیرحرفه ای) تقسیم شده است.

همت اظهار داشت: علاقمندان می توانند با ثبت نام در سایت visorfestival.ir آثار خود را تا پایان دی ماه ارسال کنند و به برگزیدگان نهایی هر دو بخش جوایز نقدی و نفیسی اهدا می شود. آثار برتر در نمایشگاهی جهت مشاهده عموم شهروندان در تاریخ ۹ اسفند ماه به نمایش گذاشته خواهد شد.