مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: امروزه امنیت خاک یکی از مهمترین چالش های زمین به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، مهرداد فتحی بیرانوند امروز شنبه در گردهمایی مروجین درس انسان و محیط زیست که به مناسبت روز جهانی خاک و با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری و کارشناسان دستگاه‌های مرتبط استان در سالن جهاد کشاورزی لرستان برگزار شد، گفت: اگرچه برخی معتقدند چالش آب مهمترین بحران زمین است اما متخصصان امر تاکید دارند که چالش خاک بیش از آب است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، افزود: اهمیت این موضوع تا حدی است که روز جهانی خاک در 5 دسامبر یعنی 14 آذر ماه به منظور بحث در مورد اهمیت خاک و بیان چالش ها و مسائل آن نامگذاری شد.

وی ادامه داد: در دیدگاه حفاظت محیط زیست خطراتی سلامت خاک را تهدید می کند که عدم آگاهی مردم و عدم ارتباط با دستگاه های اجرایی مربوطه این چالش ها را افزایش می دهد.

1.3 هکتار از اراضی کشور دارای خاک استاندارد است

فتحی بیرانوند، اظهار داشت: در سطح کشور حدود 18.5 میلیون هکتار اراضی وجود دارد که از این میزان 8.5 میلیون هکتار آبی وتنها 1.3 میلیون هکتار دارای خاک با استانداردهای لازم است.

خاک ایران در معرض خطر فرسایش و مورد تهدید آلاینده‌های زیست محیطی است

وی با تاکید بر اینکه ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد افزود: در سطح کشور محدودیت خاک وجود دارد و خاک کشور در معرض آسیب فرسایش و آلاینده های زیست محیطی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، اظهار داشت: زمان مورد نیاز خاک سازی حدود 300 تا 700 سال است که در ایران در مناطق شمالی به دلیل رطوبت بیشتر بین 100 تا 300 سال و در مناطق جنوبی و مرکزی تا یک هزار و 200 سال طول می کشد.

فرسایش خاک ایران جدی است، باید اطلاع رسانی عمومی کرد

وی، گفت: اکنون در حوزه فرسایش خاک در بحران قرار داریم و یکی از چالش های پیش رو در این حوزه عدم اطلاع رسانی و آگاهی در سطح جامعه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان بر ضرورت تعامل و آگاهی مردم در راستای حفظ و حراست از خاک تاکید کرد و گفت: بیان چالش ها و فرسایش خاک در سطح کلاس های درس کمک بزرگی در جهت انتقال پیام ها و آگاه سازی سطح جامعه دارد.