رئیس مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) گفت: کنگره ملی قلب و ورزش 22 تا 24 آذرماه در بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، علی سروش به‌عنوان دبیر علمی کنگره ملی قلب و ورزش، اعلام کرد: محورهای کنگره ملی قلب و ورزش علوم بالینی و پایه پزشکی، قلب و عروق، پزشکی ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، طب فیزیکی و توان‌بخشی، علوم دارویی و تغذیه، سلامت و اصلاح سبک زندگی، پرستاری و مامایی و پیراپزشکی است.

وی با اشاره به اینکه امروزه بیماری‌های قلبی به‌عنوان شایع‌ترین علل مرگ‌ومیر انسان در جهان شناخته می‌شوند گفت: بر اساس آمارها سالانه بیش از ۱۷.۵ میلیون نفر در دنیا در اثر بیماری‌های قلبی عروقی جان خود را از دست می‌دهند.

رئیس مجتمع بیمارستانی امام رضا کرمانشاه اظهار کرد: با نگاهی به لیست 10 عامل برتر مرگ‌ومیرهای جهان مشخص می‌گردد که 7 عامل از آن‌ها به‌نوعی با سبک زندگی فرد مرتبط است.

سروش افزود: در کشور ما روزانه حدود 300 نفر براثر عوارض قلبی فوت می‌کنند و این در حالی است که اکثر بیماری‌های قلبی و عروقی با اصلاح سبک زندگی و یا کنترل عوامل خطر رفتاری مانند استعمال دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و افزایش وزن و چاقی و همچنین انجام فعالیت جسمانی مناسب قابل‌پیشگیری هستند.

وی عنوان کرد: مطالعات زیادی نشان داده‌اند که شایع‌ترین ریسک فاکتور برای بیماری‌های قلبی عدم تحرک فیزیکی است و منابع معتبر زیادی تأکیددارند که فعالیت فیزیکی منظم و متوسط حداقل 30 دقیقه در تمام‌روزهای هفته می‌تواند از خیلی بیماری‌ها ازجمله بیماری‌های عروق کرونر قلبی ممانعت به عمل آورد.

سروش ضرورت تشکیل این کنگره را توجه به اصلاح سبک زندگی و نیز اصلاح فاکتورهای خطر قابل‌کنترل بیماری‌های مزمن غیرقابل‌انتقال به‌ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی دانست و ادامه داد: این کنگره باهدف زمینه‌سازی انجام مطالعات جامع در این زمینه، برگزاری نشست‌های کارشناسی صاحب‌نظران در حوزه‌های مختلف تخصصی، برگزار می‌شود.

وی افزود: اعضای هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با همکاری سایر مؤسسات علمی و آموزشی در سطح کشور در راستای ایجاد تسهیلات لازم و فراهم نمودن بسترهای مناسب در خصوص اصلاح سبک زندگی و درنهایت ارتقای فرهنگ سلامت جامعه اقدام به برگزاری این کنگره ملی نموده و امیدواریم با توکل به خداوند بزرگ و همراهی و همکاری دانشگاهیان و صاحبان خرد و اندیشه، برنامه را به‌صورت سالیانه در سطح ملی و فراملی تا رسیدن به اهداف مربوطه ادامه دهیم.

گفتنی است که علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام در کنگره ملی قلب و ورزش به سامانه آموزش مداوم و جهت ارسال مقالات تا ساعت 24 روز چهارشنبه چهاردهم آذرماه به وب‌سایت مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) به آدرس WWW.IRHK.IR مراجعه کنند.