مهرداد فتحی بیرانوند از برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی و هفته خاک با شعار «پیش به سوی رفع آلودگی خاک» در خرم آباد خبر داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری موج، از برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی و هفته خاک با حضور معاون عمرانی استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، مدیرکل پدافند غیرعامل استان، مسوول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و جماعات، فرماندار خرم‌آباد و تنی چند از مسئولین محلی، تشکل‌های زیست محیطی، کشاورزان و دانش آموزان مدارس در دهستان ده پیر خرم‌آباد خبر داد و گفت: آلودگی خاک با میزان صنعتی سازی و میزان استفاده از مواد شیمیایی نسبت مستقیم دارد.

مهرداد فتحی بیرانوند، افزود: استفاده بیش از حد سموم و کودهای کشاورزی، آنتی‌ بیوتیک‌ها و هورمون‌ها در دام و آبیاری مزارع با فاضلاب‌های آلوده از عوامل فعالیت‌های کشاورزی مؤثر در آلودگی خاک هستند.

باید فعالیت کشاورزان غیربومی در لرستان متوقف شود

او با انتقاد از حضور کشاورزان غیر بومی در استان و کاشت محصول بدون رعایت اصول علمی و زیست محیطی خواستار جلوگیری از فعالیت این افراد توسط دستگاه‌های ذیربط شد.

فتحی بیرانوند استفاده بیش از حد از سموم و کودهای شیمیایی و رها نمودن ضایعات از قبیل پلاستیک و ظروف سموم در مزارع را از عوامل اصلی آلایندگی خاک های زراعی توسط کشاورزان غیر بومی دانست.

آلودگی خاک، یکی از معضلات بزرگ محیط زیست دنیا است

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به نقش خاک ها به عنوان پالاینده های طبیعت از آلودگی خاک به عنوان یکی از معضلات زیست محیطی عمده در دنیا نام برد.

منابع مختلفی موجب بروز مشکلات زیست محیطی می‌شوند

وی گفت: منابع مختلف ایجاد آلودگی مانند انواع آلاینده های کشاورزی، آلاینده های نفتی ،فلزات سنگین، ضایعات صنعتی وغیره باعث کاهش کیفیت خاک، گسترش در سطح آب های زیرزمینی و بروز سایر مشکلات زیست محیطی می‌شود.

روز جهانی خاک در لرستان

گفتنی است در پایان مراسم روز جهانی خاک در خرم‌آباد، مسوولین، دانش آموزان، تشکل‌های زیست محیطی و حاضرین، ضمن پاکسازی منطقه از حیث زباله در اقدامی نمادین، حلقه انسانی تشکیل دادند.